14 dzieci gwiazd, które odziedziczyły po nich urodę, a wręcz przewyższają rodziców atrakcyjnością

Nawet jeśli uważnie czytamy instrukcje na metkach i przestrzegamy wszystkich zasad dotyczących prania i prasowania, zawsze istnieje możliwość, że przypadkowo zniszczymy nasze ulubione ubranie. Co więcej, nawet sposób, w jaki zakładamy i zdejmujemy koszulkę, może wpłynąć na jej żywotność.
Ekipa Jasnej Strony przeanalizowała częste błędy, jakie ludzie popełniają podczas noszenia i czyszczenia ubrań, i znalazła informacje, jak ich unikać.
Ubrania często się mechacą. Do pojawienia się takiego problemu może przyczynić się między innymi noszenie toreb, plecaków czy nawet kilku warstw ubrań. Gdy różne tkaniny ocierają się o siebie, nietrudno o ich uszkodzenie.
Wełna, bawełna, poliester i akryl to tkaniny, które mają największą tendencję do mechacenia. Jeżeli zależy wam na tym, by wasze ubrania z tych tkanin jak najdłużej pozostały w idealnej kondycji, unikajcie noszenia plecaka czy torby.
Perfumy zazwyczaj nie plamią ubrań, ale niektóre ich składniki mogą odbarwiać tkaniny. Aby tego uniknąć, należy najpierw spryskać perfumami skórę, poczekać, aż wyschnie, i dopiero wtedy się ubrać.
Pranie powinno usunąć z ubrań świeże plamy po perfumach. Najważniejsze jest, aby najpierw spłukać tkaninę zimną wodą. Aby usunąć stare plamy, należy zmieszać glicerynę i wodę w równych proporcjach, nanieść na zabrudzenie, pozostawić na godzinę a następnie wyprać.
Jeśli wyprasujesz rayon po zewnętrznej stronie, może się wyświecić. Niestety, nie ma sposobu, aby to potem naprawić. Łatwo jest jednak uniknąć uszkodzenia tkaniny: przed prasowaniem wystarczy wywrócić ubrania na lewą stronę.
Niektórych ubrań z rayonu w ogóle nie powinno się prasować, dlatego najlepiej najpierw przeczytać instrukcję na metce.
Aby mieć pewność, że ciemne ubrania nie wyblakną, lepiej prać je w niskiej temperaturze i w jak najkrótszym cyklu. Zaleca się także stosowanie detergentów w płynie: proszek może nie rozpuścić się całkowicie w zimnej wodzie.
Jest jeszcze jeden sposób na ochronę ciemnych ubrań — przed praniem wywróć je na lewą stronę i w ten sam sposób susz.
Pranie ubrań w niewłaściwy sposób może doprowadzić do ich zniszczenia, ale pranie ich zbyt rzadko również nie jest dobrym rozwiązaniem. Włókna dżinsów wykonanych w 100% z bawełny rozluźniają się podczas noszenia, co powoduje, że z czasem dżinsy się rozciągają. Regularne pranie pomoże temu zapobiec.
Dżins można skurczyć, piorąc go w bardzo gorącej wodzie.
Przed praniem ręcznym ubrania są zwykle moczone w wodzie. Jeśli jednak pozostaną w niej zbyt długo, mogą stracić swój kolor i kształt. Przykładowo, koronkę należy namaczać tylko przez 2-3 minuty, natomiast jedwab i wełnę można moczyć do 30 minut. Bawełna i inne mniej delikatne tkaniny nie powinny być moczone dłużej niż przez godzinę.
Mimo że rolki do ubrań usuwają sierść i włosy z ubrań, nie są wcale takie nieszkodliwe. Rolki mogą pozostawiać na tkaninach resztki kleju, który przyciąga jeszcze więcej włosów i kurzu. Osad z kleju może również powodować blaknięcie ubrań.
Zamiast wałka lepiej używać szczotki wykonanej z naturalnych materiałów.
Dekolty starszych T-shirtów często są rozciągnięte. Zwykle borykają się z tym problemem osoby, które mają tendencję do ściągania koszulki przez głowę, trzymając ją za otwór dekoltu. Niestety, nie da się tego naprawić, ale można temu zapobiegać. Wystarczy zdejmować koszulki w inny sposób: chwytając je oburącz za dół i ściągając przez głowę.
Len jest praktycznie nie do wyprasowania, gdy jest całkowicie suchy. Jeśli nie chcesz zniszczyć tkaniny żelazkiem, skrop ją wodą na 5 do 10 minut przed prasowaniem — zwłaszcza kołnierzyk, mankiety i kieszenie.
Przed założeniem należy pozostawić odzież lnianą do wyschnięcia na 10-15 minut, w przeciwnym razie znów szybko się pomarszczy. Jeśli zdecydujesz się na użycie sprayu przeciw zagnieceniom, najlepiej wypróbuj go najpierw na wewnętrznym obszyciu: niektóre produkty mogą pozostawiać plamy na lnie, szczególnie w przypadku ciemnych kolorów.
Czy macie jakieś wskazówki, jak dbać o ubrania? Podzielcie się nimi w komentarzach!