15 zdjęć, które dadzą ci zastrzyk pozytywnej energii na dobry początek dnia

Dziecko jest dla nas źródłem radości i szczęścia, ale czasem sprawia, że zaczynamy wątpić w siebie i w słuszność swoich wyborów. Nikt nas nie nauczy, jak być rodzicem, ale z czasem wykształcimy styl rodzicielstwa, który jest zgodny z naszym charakterem i potrzebami naszych pociech. Praktyczne rozwiązania codziennych problemów pomogą nam zyskać pewność siebie, potrzebną do stworzenia dobrej relacji z dzieckiem.
Niezależnie od tego, czy jesteście młodymi czy doświadczonymi rodzicami, ekipa Jasnej Strony ma dla was garść porad, które ułatwią opiekę nad noworodkiem.
Czas trwania dziennych drzemek jest bardzo ważny dla późniejszego nocnego snu dziecka. Trzeba to ustalić metodą prób i błędów, ale wysiłek na pewno się opłaci. Jeśli wasz maluszek jest w wieku od 0 do 12 miesięcy, ustawiajcie czas drzemki między 30 a 90 minut. Ważne, żeby czas snu dziecka był dostosowany do jego wieku. Dzięki temu będzie lepiej spało, i w rezultacie będzie szczęśliwsze.
Zajmowanie się dzieckiem bywa wyczerpujące i stresujące. Dlatego dobrze jest wykorzystać wszelkie sztuczki, dzięki którym ułatwimy sobie życie i oszczędzimy nerwów.
Jeśli podczas przewijania maluch nieustannie się wierci i macha rączkami, spróbujcie zawinąć je w body. Podnieście ubranko do góry, owijając nim ręce dziecka i zepnijcie przód z tyłem, aby utrzymać je na miejscu. Dzięki temu rączki dziecka nie będą wam przeszkadzać, a maluch się nie pobrudzi.
Kąpiel bywa trudnym doświadczeniem zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Musimy pamiętać, żeby dziecko nie zmarzło, uważać, żeby nie wyślizgnęło nam się z rąk, i starać się, żeby było zrelaksowane i spokojne. W międzyczasie należy też pilnować, żeby samemu się nie zamoczyć. Noworodka warto przykryć podczas kąpieli wilgotną pieluszką, żeby było mu cieplej.
Płacz jest podstawową formą komunikacji dla noworodków. Robią to, gdy są głodne, zmęczone lub wymagają przewinięcia. Zwykle wystarczy zrobić jedną z tych rzeczy, żeby maluch się uspokoił. Jeśli jednak dalej płacze lub nie reaguje na nasze wysiłki, warto mieć w zanadrzu pewne sztuczki.
Jedną z najbardziej przydatnych i najczęściej stosowanych jest delikatne bujanie w górę i w dół dziecka ułożonego buzią do dołu, z rączkami skrzyżowanymi na klatce piersiowej. Lewą ręką przytrzymujemy główkę i klatkę piersiową, a prawą trzymamy nóżki i pupę.
Noworodki często miewają kolki, a towarzyszący temu problemowi rozdzierający płacz sprawia, że rodzice czują się bezsilni. Na szczęście, są techniki, które pomogą wam poradzić sobie z bólami brzuszka u malucha.
Matki polecają sobie nawzajem różne metody radzenia sobie z kolkami. Największą skuteczność wydaje się mieć dociskanie kolanek do brzuszka. Wystarczy położyć dziecko na plecach i delikatnie docisnąć zgięte nóżki do brzucha, do momentu, w którym dziecko zacznie protestować. Można też poruszać jego nóżkami na zmianę, jak przy jeździe rowerem, ale powyższa metoda jest bardziej efektywna.
Podczas przewijania dziecka grozi wam przypadkowe obsikanie przez malucha. Można temu jednak zapobiec.
Noworodki sikają przy przewijaniu z powodu nagłego wychłodzenia. Przed rozebraniem dziecka wystarczy więc delikatnie przetrzeć okolice pępka zimną chusteczką nawilżaną. Potem można zabrać się za przewijanie. Chłód chusteczki sprawi, że dziecko wcześniej załatwi się do pieluchy. Dzięki temu unikniemy niespodzianki.
Dbanie o higienę jamy ustnej należy zacząć już od urodzenia. Nawet jeśli maluszkom nie wyrosły jeszcze zęby, ich dziąsła i język wymagają regularnego czyszczenia w celu uniknięcia infekcji oraz rozrostu bakterii.
Wystarczy wcześniej dokładnie umyć ręce, owinąć palec małym kawałkiem gazy i zanurzyć w ciepłej wodzie. Następnie delikatnie otwieramy buźkę dziecka i pocieramy gazą dziąsła i język.
Pierwsza kąpiel dziecka zawsze jest wyzwaniem dla rodzica. Boimy się zrobić coś, co mogłoby potencjalnie wyrządzić dziecku krzywdę.
Najważniejsze jest zapewnienie maluszkowi komfortu podczas mycia. Woda musi mieć odpowiednią temperaturę, żeby maluch mógł poczuć się tak bezpiecznie, jak w łonie matki. Poza tym, istotny jest poziom wody w kąpieli, który nie powinien sięgać wyżej niż pępek siedzącego dziecka. W ten sposób utrzymamy stałą temperaturę jego ciałka.
Większość dzieci lepiej śpi z jakimś dźwiękiem otoczenia niż w kompletnej ciszy. Wielu rodziców poleca korzystanie z białego szumu, aby pomóc dziecku zasnąć. Są to dźwięki o bardzo niskiej lub bardzo wysokiej częstotliwości.
Przykładem białego szumu pomagającego dziecku zasnąć jest dźwięk pracującego wiatraka. Urządzenia wydające stałe i powtarzalne dźwięki tworzą kojące środowisko dla noworodków. Dzięki nim mniej płaczą oraz łatwiej i szybciej zasypiają.
Większość rodziców uważa, że podczas przebierania dziecka z zabrudzonych ubranek powinni rozpinać śpioszki od spodu. Można tak robić, ale to czasochłonne i wymaga większego wysiłku. Zamiast tego, warto wykorzystać kopertowe założenia przy szyi malucha. W ten sposób można zdjąć body przez nóżki zamiast przez główkę, co znacząco ułatwi przebranie.
Czy powyższe sztuczki kiedyś wam pomogły? Jakimi innymi poradami podzielilibyście się z młodymi rodzicami?