10 kostiumowych detali, które sprawiły, że chcemy jeszcze raz obejrzeć te filmy
Film wcale nie musi zdobyć Oscara za najlepsze kostiumy, by zapaść nam pod tym względem w pamięć. Stroje bohaterów bardzo często są zaprojektowane naprawdę drobiazgowo, ale niekiedy tajemnicze cechy ich ubrań pojawiają się w filmie zupełnie przypadkiem.
Ekipa Jasnej Strony znalazła 10 kultowych kostiumów filmowych, których projektanci okazali się naprawdę pomysłowi.
Truman Show — szlafrok
W filmie Truman Show (1998) starsze panie oglądające telewizję mają na sobie ten sam szlafrok co Meryl, ponieważ wszystko w tym programie wszystko jest na sprzedaż.
Mroczny Rycerz powstaje — maska
W filmie Mroczny Rycerz powstaje (2012) Bruce nie założył maski podczas sceny balu przebierańców. To dlatego, że w rzeczywistości utożsamia się z Batmanem, a Bruce Wayne to tylko jego przykrywka w miejscach publicznych. Kiedy Selina zapytała go: „Kogo udajesz?”, odpowiedział: „Bruce’a Wayne’a, ekscentrycznego miliardera”.
Upiór w operze — suknia i włosy Christine
W filmie Upiór w operze (2004) Christine ma taką samą fryzurę i ozdoby na włosach jak cesarzowa Elżbieta Bawarska na jej słynnym portrecie. Ich suknie również są podobna.
Bezpośrednie kopiowanie prawdziwych sukien to częsty zabieg stosowany przez kostiumologów.
Moulin Rouge! — wygląd Satine
W filmie Moulin Rouge! Nicole Kidman nosi perukę przez cały film. W tamtych czasach modne były falowane włosy, więc kobiety je sobie doczepiały. Poza tym spójrzcie na brwi aktorki i idealnie matowy wygląd jej twarz, który stał się modny na początku XX wieku. Akcja filmu rozgrywa się około 1899-1900 roku.
Piraci z Karaibów — oko pirata
Mackenzie Crook, który zagrał jednookiego pirata w Piratach z Karaibów, miał przed sobą nie lada wyzwanie podczas kręcenia filmu. Musiał nosić 2 soczewki kontaktowe, jedną na drugiej, aby odwzorować drewniane oko swojej postaci. Aktor wyznał: „Jest to niewygodne, ale nie bolesne. I pomaga w kreowaniu postaci, bo bez niego jestem po prostu jak każdy inny pirat”.
Jeździec bez głowy — sukienka Katriny
Pod koniec filmu Jeździec bez głowy (1999) Tima Burtona sukienka Christiny Ricci jest zrobiona tak, aby wyglądała jak garnitur, który nosi Beetlejuice, bohater filmu Sok z żuka (1988) tego samego reżysera.
Powrót do przyszłości — przypinka Marty’ego
W filmie Powrót do przyszłości Marty nosi niezwykłą przypinkę z logo wystawy radzieckiej sztuki i wzornictwa, która odbywała się w londyńskiej Hayward Gallery od lutego do kwietnia 1971 roku.
Rzecz w tym, że w tamtym czasie wielu reżyserów, w tym Steven Spielberg (producent wykonawczy Powrotu do przyszłości) i George Lucas, naprawdę szanowało wolność słowa w kinie radzieckim. Być może użyli więc tej odznaki, aby pokazać, co myślą, nawet jeśli byli ograniczeni przez gatunek filmu.
Enola Holmes — żakiet Heleny Bonham Carter
W filmie Enola Holmes Helena Bonham Carter ma na sobie żakiet w bratki. W wiktoriańskim języku kwiatów reprezentują one miłosne uczucia lub mówią „pomyśl o mnie”.
Gambit królowej — ostatnia stylizacja Elizabeth
W ostatniej scenie Elizabeth przechadza się po Moskwie w białym ubraniu. Jeśli przyjrzycie się jej uważnie, zobaczycie, że wygląda jak szachowa królowa. Nawet kształt jej beretu przypomina figurę hetmana.
Pulp Fiction — spodnie Mii
W Pulp Fiction Uma Thurman nosi spodnie, które są bardzo krótkie. Wybrano je, aby zmieścić się w budżecie. Wszystkie czarne spodnie, które podobały się kostiumologowi i które nie przekraczały zaplanowanych kosztów, były dla aktorki za krótkie. Podjęto więc decyzję, by skrócić je jeszcze bardziej, mimo że spodnie capri nie były wówczas modne. Jednak po premierze filmu znów stały się popularne.
Jakie są wasze ulubione kostiumy filmowe? A może zdarzyło wam się kupić ubrania, które były podobne do tych widzianych na ekranie?