8 rzeczy, które świadczą o tym, że brakuje ci pewności siebie

Komunikowanie się i nawiązywanie relacji z innymi ludźmi dla wielu stanowi nie lada wyzwanie. Niezależnie od tego, czy jest to miejsce pracy, lokalna społeczność, czy rodzina, stosowanie różnych psychologicznych sztuczek może pomóc w odnalezieniu nici porozumienia z osobami wokół.
Jasna Strona prezentuje 10 psychologicznych sztuczek, które ułatwią wam codzienną komunikację z innymi ludźmi.
Miejsce, w którym siedzisz przy stole, może zdradzić wiele na twój temat. Jeśli chcesz się z kimś skonfrontować, ustawienie się obok tej osoby postawi cię w mniej „wrogiej” pozycji. Z kolei siedzenie naprzeciwko kogoś, zwłaszcza w salach konferencyjnych lub przy biurkach, może sprawić, że druga osoba poczuje się zagrożona. Warto wypróbować tę metodę nie tylko w miejscu pracy, ale także na spotkaniach rodzinnych.
„Postawa władzy” ma ugruntować stabilne i wysokie poczucie własnej wartości. Zajmując więcej miejsca i przyjmując zdecydowaną postawę, możemy sprawić, że poczujemy się silni i pewni siebie. Badania pokazują, że ci, którzy przyjęli silną pozę, lepiej radzili sobie w wywiadach niż ci, którzy tego nie robili. Wielu sportowców i mówców z powodzeniem wykorzystuje tę psychologiczną sztuczkę.
Kolor twojego ubrania pokazuje, jakim typem osoby jesteś i na jakiej pracy ci zależy. Granatowy oznacza ciepło i zaufanie, co jest dobrym kolorem dla nauczycieli. Szary kojarzy się z niezawodnością, a czarny jako barwa ekskluzywna i elegancka pasuje do ludzi, którzy chcieliby pracować w branży modowej.
Patrzenie komuś w oczy jest oznaką zwracania uwagi na interlokutora podczas prowadzenia rozmowy. Jednak celowe podtrzymywanie kontaktu wzrokowego może być trudne i dość kłopotliwe dla obu stron. Na szczęście specjaliści znaleźli sposób, jak można uniknąć tej niezręcznej sytuacji: przypatrując się komuś, spróbuj określić kolor oczu drugiej osoby — będzie to bardziej naturalne.
Niektórzy ludzie słabo zapamiętują imiona, natomiast innym nie sprawia to żadnego problemu. Oczywiście wolimy tych drugich! Znajomość imion ludzi to pierwszy znak, że ktoś zwraca uwagę na daną osobę i że ją pamięta. Dzięki tej zdolności szybko zjednujemy sobie sympatię.
Kiedy jesteś w grupie ludzi i chcesz wiedzieć, kto jest blisko z kim, spróbuj wychwycić, z kim się śmieją. Trzeba dostrzec, na kogo patrzą, kiedy są rozradowani, ponieważ najpewniej mają słabość do tej osoby i czują się z nią bardziej komfortowo.
Chociaż wydaje się, że lepiej mieć wiele opcji do wyboru, prawdą jest też, że może to znacznie utrudnić podejmowanie decyzji. Aby stać się lepszym decydentem, ogranicz liczbę wariantów do maksymalnie czterech. Pozwoli ci to dokładnie rozważyć każdą opcję i upewnić się, że podjąłeś właściwą decyzję.
Pomaganie ludziom i wyświadczanie przysług innym zawsze zasługuje na pochwałę. Jeśli jednak chcesz, aby ktoś błyskawicznie cię polubił, sam poproś tę osobę o pomoc w jakiejś drobnej sprawie. Takie zachowanie dowodzi, że ją cenisz i darzysz zaufaniem. A ludzie, którzy robią dobry uczynek, czują się lepiej.
Możesz użyć tego triku do dwóch celów. Jeśli chcesz uniemożliwić komuś zbliżenie się do ciebie, trzymaj ręce i nogi skrzyżowane, a stworzysz barierę między sobą a tą osobą. Jeśli natomiast chcesz wyglądać na dostępnego i otwartego na pomysły, rozprostuj ręce i nogi — stworzysz w ten sposób przyjazną atmosferę.
Nikt nie chce zaczynać rozmowy od chłodnego przywitania, więc lepiej rozgrzej dłonie, zanim uściśniesz czyjąś rękę. Jedną z cech dobrego uścisku są ciepłe dłonie, ponieważ automatycznie tworzą one przyjazną atmosferę. Zimny uścisk może natomiast wywoływać wrażenie nieufności.
Jak myślicie, która z tych wskazówek przyda wam się najbardziej w codziennym życiu? Czy znacie inne sztuczki tego rodzaju? Podzielcie się nimi w komentarzach!