10 rzeczy, których nie należy robić przed wizytą u lekarza
Jak wynika z badań, ponad 30% błędnych diagnoz prowadzi do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Powodem są między innymi niedopatrzenia ze strony pacjenta. Udając się na wizytę do lekarza należy pamiętać, że wyniki badań zależą nie tylko od specjalisty, ale również od nas.
Jasna Strona przygotowała dla was listę wytycznych, które mogą wam pomóc uniknąć błędnej diagnozy i cieszyć się zdrowiem.
1. Przed wizytą u dermatologa nie malujcie paznokci.
Dermatolodzy zajmują się leczeniem ponad 3000 chorób. Podczas wizyty lekarz powinien przyjrzeć się nie tylko skórze, ale również paznokciom. To właśnie tam znajdują się zazwyczaj ogniska infekcji grzybiczych. I dlatego tak ważne jest, by specjalista zobaczył płytkę paznokcia w jej naturalnym stanie.
Ponadto wszelkie zmiany w tych miejscach mogą wskazywać na choroby innych narządów, więc naprawdę trzeba poświęcić im uwagę.
2. Nie pijcie alkoholu przed badaniem cholesterolu.
Choć piwa i inne alkohole wysokoprocentowe nie mają cholesterolu, to zawierają dużo cukrów i substancji zwanych węglowodanami, które mogą wywołać nagły skok poziomu cholesterolu w organizmie. Co prawda wraca on dość szybko do normy, ale wyniki badań mogą być niemiarodajne.
3. Pijcie więcej płynów przed badaniem moczu.
Mocz człowieka składa się w 99% z wody, a w 1% z amoniaku, hormonów, martwych krwinek, białka i innych elementów, które poddaje się badaniom. Jak widać, ich stężenie jest bardzo niskie. Dlatego ze 100 mililitrów moczu, tylko około 1 mililitra nadaje się do analizy. Na kilka godzin przed badaniem, pijcie więcej wody, żeby dostarczyć odpowiednią ilość materiału do posiewu.
4. Nie używajcie dezodorantów przed badaniem mammograficznym.
Przed mammografią nie należy używać dezodorantów, ponieważ zawierają one śladowe substancje metaliczne. W czasie zabiegu takie metalowe fragmenty łatwo pomylić ze zwapnieniami, które są objawem rozwijającego się nowotworu. I nie dość, że wyniki będą błędne, to mogą nam zafundować sporo stresu.
5. Przed kolonoskopią nie jedzcie czerwonych produktów spożywczych.
Naturalny czerwony kolor jedzenia może zabarwić okrężnicę i wpłynąć na wyniki badania. Do produktów, z których powinno się zrezygnować na co najmniej tydzień przed kolonoskopią, zaliczamy buraki, żurawinę, czerwone cukierki, czerwone polewy, czerwoną lukrecję, pomidory i wszelkie sosy pomidorowe.
Należy też pamiętać, że to wcale nie oznacza, że można jeść do woli produkty o innych kolorach. Dzień przed zabiegiem należy spożywać jedynie bezbarwne płynne pokarmy.
6. Przed pomiarem ciśnienia krwi nie spożywajcie soli.
Zdaniem Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego nie powinno się spożywać więcej niż 2300 miligramów soli dziennie. Jednym z przykrych skutków jej nadużywania jest wzrost ciśnienia krwi.
I dlatego przed wykonaniem pomiarów nie powinno się jeść fast foodów, orzechów, fasoli i innych produktów, które zawierają duże ilości soli. W przeciwnym razie wyniki mogą być mocno zawyżone.
7. Przed badaniem krwi nie należy przyjmować leków.
Aby otrzymać jak najbardziej miarodajne wyniki, na kilka dni przed badaniem należy zaprzestać przyjmowania leków, aby krew zdążyła się oczyścić i nie wpływały na nią żadne czynniki zewnętrzne.
W przypadku leków na receptę, które musicie brać każdego dnia, zaleca się, by pominąć poranną dawkę i zażyć ją zaraz po badaniu. W każdym razie zawsze lepiej omówić tę kwestię ze specjalistą.
8. Nie zmieniajcie swoich codziennych nawyków.
Nasz organizm to stabilny system, który potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do wszelkich zmian. Przykładowo, często podróżujący doskonale wiedzą, że przekroczenie nawet jednej strefy czasowej wymaga dwóch dni regeneracji. Okazuje się, że kładąc się spać choćby godzinę później niż zwykle, już obciążamy organizm, co wpływa na jego ogólny stan i parametry zdrowotne.
To samo tyczy się pozostałych naturalnych procesów, takich jak odżywianie, spożywanie wody i poziom stresu.
9. Przed cytologią nie używajcie maści, lubrykantów i tamponów.
Cytologia to jedno z najważniejszych badań kobiecych narządów. Lekarze zalecają wykonywać ją co 3 lata. Biorąc pod uwagę fakt, że badanie przeprowadza się w bardzo wrażliwym i podatnym na czynniki zewnętrzne miejscu, należy pamiętać o poniższych zasadach:
- Na 48 godzin przed badaniem nie należy używać tamponów.
- Na 48 godzin przed wymazem nie powinno się stosować kremów i lubrykantów.
- Na 48 godzin przed cytologią nie wolno używać środków plemnikobójczych.
- Na 72 godziny przed badaniem nie należy przeprowadzać irygacji pochwy.
10. Przed wizytą u okulisty nie korzystajcie z internetu.
Ciągłe przemęczenie oczu może wskazywać na poważne problemy i wymagać szczególnej uwagi. Stan ten może jednak wystąpić przejściowo w wyniku zbyt długiego korzystania z urządzeń elektronicznych. I dopóki oczy nie odpoczną, przez kilka godzin wzrok może być pogorszony.
Jeśli wybieracie się do okulisty po zaświadczenie lekarskie do pracy lub szkoły jazdy, musicie być w jak najlepszej formie. Oto lista objawów, które wskazują na przemęczenie oczu. Jeśli je u siebie zauważycie, powinniście przełożyć wizytę u lekarza, aby wyniki badań były jak najdokładniejsze.
- Trudności z utrzymaniem otwartych oczu
- Pieczenie lub swędzenie oczu
- Niewyraźne i rozmazane widzenie
- Zwiększona wrażliwość na światło
- Bóle głowy
Czy zdarzyło wam się przekładać wizytę u lekarza, bo źle się do niej przygotowaliście? Czy jest jeszcze coś, czego lepiej nie robić przed badaniami? Koniecznie podzielcie się radami z pozostałymi czytelnikami!