10 rzeczy, z których warto zrezygnować, żeby wychować dojrzałe dziecko
Istnieją różne rodzaje dojrzałości: emocjonalna, fizyczna, moralna, społeczna i intelektualna. Pełnią one bardzo ważną rolę w życiu dzieci, umożliwiając im wyrośnięcie na niezależnych i odpowiedzialnych ludzi, którzy mają własne zdanie i są gotowi pomagać innym. Rodzice natomiast mogą pomóc dziecku w rozwijaniu wszystkich tych cech i przygotować je w ten sposób do dorosłości.
Ekipa Jasnej Strony z chęcią opisze wam kilka prostych sposobów na to, jak zmienić życie waszych dzieci na lepsze i sprawić, żeby poczuły się bardziej niezależne.
1. Możesz pomóc dziecku kształtować samodzielność.
Lepiej nie wyręczać dziecka we wszystkim. Musi przecież nauczyć się samodzielnie ubierać, sznurować sobie buty i pakować plecak do szkoły. Z pewnością zrobicie to za nie szybciej i z większą wprawą, ale warto cierpliwie poczekać, aż dziecko samo dojdzie do pewnych rzeczy. Nie zawsze będziecie obok, żeby pomóc dziecku, więc powinno wiedzieć, że jest w stanie polegać na sobie.
2. Pozwól dziecku dokonywać własnych wyborów.
Warto pozwolić dziecku dokonywać wyborów zamiast wybierać za nie ubrania, zabawki czy zainteresowania albo decydować o jego upodobaniach. Można służyć dziecku radą i porozmawiać z nim na temat jego wyboru, ale lepiej nie stawiać się w pozycji osoby, która wie lepiej, czego pociecha chce. Dzieci doskonale to wiedzą. Potrzebują tylko okazji, by to dostać.
3. Możesz pozwolić dziecku przemieszczać się samodzielnie.
Nie ma potrzeby towarzyszyć dziecku w każdych okolicznościach. W miarę jak dorastają, mogą zacząć samodzielnie chodzić do szkoły lub jeździć szkolnym autobusem. Oczywiście jeśli podwieziecie je, będziecie spokojniejsi i pewni, że dotarło na miejsce, ale starsze, bardziej świadome dzieci znają już zasady bezpieczeństwa i wiedzą, jak zachowywać się na ulicy. Poza tym jeśli są w towarzystwie przyjaciół, pozwólcie im iść razem i po drodze porozmawiać o pracy domowej i nowych zabawkach.
4. Możesz nauczyć dziecko samokontroli.
Reakcje dzieci są bardzo emocjonalne. Mogą szaleć ze szczęścia lub tak głośno zanosić się od płaczu, że słychać je będzie aż na ulicy. Radość to cudowne uczucie, ale jeśli wasze dziecko na najmniejszy sprzeciw reaguje głośnym krzykiem i napadem złości, warto pokazać mu jak kontrolować swoje emocje. Reakcja dziecka na to, co się dzieje, powinna mieścić się w granicach rozsądku. Pobłażliwość przy każdym krzyku może sprawić, że przyzwyczai się, że może dostać wszystko, co tylko zechce.
Dziecko powinno nauczyć się dyscyplinować się samo i robić potrzebne rzeczy, nawet jeśli nie są związane z zabawą i rozrywką. Mycie zębów przed snem, odkładanie zabawek na miejsce i odrabianie pracy domowej to nieodłączna część codzienności. Zatem pozwólcie im samodzielnie odrabiać pracę domową i tylko przypominajcie o myciu zębów, nie kontrolując wszystkiego, co robią.
6. Pozwól dziecku odpowiadać na pytania.
Koniecznie dajcie mu okazję do wypowiadania się w swoim imieniu. To ważne z punktu widzenia zarówno jego zdolności intelektualnych, jak i komunikacyjnych. Dziecko nie powinno obawiać się, że ktoś może je o coś zapytać. Powinno natomiast nauczyć się, jak odpowiadać na pytania i rozwinąć w sobie umiejętność reagowania na nagłe sytuacje. W przeciwnym razie może stać się nieśmiałe i zamknięte w sobie.
7. Możesz wyjaśniać dziecku przyczyny i skutki.
Warto wyjaśniać dziecku swój sposób postępowania. Jeśli je karcimy, pamiętajmy, żeby powiedzieć za co. Ważne, żeby dziecko zdawało sobie sprawę ze swoich błędów i samo wyciągało wnioski z sytuacji. Powinno rozumieć, że jego działania przynoszą określone skutki. Postarajcie się też zachować spokój, gdy wyjaśniacie mu powody, dla których lepiej jest dobrze się zachowywać.
8. Możesz pozwolić dziecku popełniać błędy.
Postarajcie się nie traktować dziecka zbyt protekcjonalnie. Oczywiście warto wyjaśnić mu, co może stanowić zagrożenie dla jego życia, ale w innych kwestiach możecie dać dziecku więcej swobody. To pozwoli mu uczyć się na własnych błędach i w ten sposób zdobyć doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości. Pamiętajmy, że błędy, upadki i zawody są częścią naszego życia.
9. Możesz pomóc dziecku kształtować własne zdanie.
Warto rozwijać w dzieciach zdolność do refleksji i krytycznego patrzenia na sytuacje, a także formułowania własnych opinii w oparciu o swój sposób myślenia i uczucia. Istotne jest też to, żeby pozwalać im wyrażać własne zdanie. Pomoże im to nie przejmować się docinkami ze strony rówieśników i nie działać w dziwny i niewłaściwy sposób tylko po to, żeby udowodnić coś innym. W przyszłości uczyni to z nich osoby zdolne do podtrzymywania własnego stanowiska, które nie poddają się łatwo wpływowi innych osób.
10. Możesz spróbować nie traktować dziecka cały czas jak malucha.
Kiedy wasze dziecko skończy 3 lata, możecie już powoli przyzwyczajać je do wykonywania niektórych obowiązków. Na przykład może samo odkładać zabawki na swoje miejsce. W miarę jak dziecko będzie rosło, warto rozszerzać jego listę obowiązków domowych. Przyczynia się to do jego rozwoju oraz wpojenia mu pracowitości i dyscypliny. Może to też nauczyć je pomagać innym i szanować pracę innych osób.
Jakie sposoby wykorzystujecie w wychowaniu waszych dzieci? Staracie się kształtować dojrzałość dziecka? Chętnie poczytamy o tym w komentarzach.