10 sposobów, jak pomóc dziecku spełnić marzenia i osiągnąć cele
Rodzice od zawsze powtarzali nam, że jeśli będziemy się bardzo starać, to uda nam się spełnić każde nasze marzenie. Dla wielu z nas wspieranie dziecka w dążeniu do realizacji celów jest priorytetem, choć czasami nie wiemy, jak to robić. Ci, którzy szukają sposobów, jak pokierować dzieci, by odkrywały swoje talenty, nie przytłaczając ich i nie wywierając na nich presji, są już na dobrej drodze.
Ekipa Jasnej Strony postanowiła podzielić się z wami wskazówkami, które mogą wam pomóc odkryć zdolności waszych pociech.
1. Unikajcie uprzedzeń.
Zdarza się, że nasze upodobania wykraczają poza to, co powszechnie uważa się za „tradycyjne”. Wielu z nas dorastało w błędnym przekonaniu, że zajęcia typowo kobiece są mniej wartościowe. Ale to zupełnie normalne, że wasz syn chce się uczyć gotować, a córka jest zafascynowana samochodami.
W takich chwilach lepiej nie oceniać zajęć, które sprawiają im przyjemność, i zatrzeć granicę pomiędzy „rzeczami dla chłopców i dla dziewcząt”. Każdy ma prawo doskonalić swoje zdolności w dziedzinie, która sprawia mu radość.
2. Dajcie dzieciom swobodę.
Często marzy nam się, by nasze pociechy zostały ekspertami w dziedzinie, która nas interesuje. Prawda jest jednak taka, że dzieci raczej nie podzielają wszystkich naszych upodobań. Zamiast skupiać się na tym, zwróćcie uwagę na to, co interesuje wasze pociechy i je uszczęśliwia. Pozwólcie im dokonywać odkryć. Dzięki temu łatwiej przekonają się, co sprawia im największą frajdę, a wy, okazując zainteresowanie ich pasjami, będziecie mogli zacieśnić łączące was więzi.
3. Nie umniejszajcie ich możliwości.
Już od najmłodszych lat dzieci wykazują różne zainteresowania — od artystycznych po bardziej praktyczne. Z wiekiem te upodobania staną się częścią ich osobowości, a także pomostem do bardzo twórczej przyszłości. Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć i nie krytykować talentów, które dla dorosłych nie mają praktycznego zastosowania.
Wielu z nas dorastało, słysząc komentarze typu: „Na tym to raczej w przyszłości nie zarobisz” albo „Lepiej zajmij się czymś pożytecznym”. Czas jednak zmienić to podejście, zastanowić się, co uszczęśliwia nasze dzieci, i wspierać je, by były najlepszą wersją siebie.
4. Pozwólcie na improwizację.
Jeśli wasza pociecha nie wie jeszcze, co sprawia jej największą frajdę i kim chce zostać w przyszłości, dajcie jej czas. Podczas gdy dziecko odkrywa swoje pasje, nie pozostawajcie bierni. Wplatajcie zabawy i różne zajęcia do ich codziennej rutyny. Są one kluczem do rozwijania zdolności i zdobywania wiedzy, która może im się przydać w przyszłości.
5. Nie nakładajcie na dziecko zbyt wielu obowiązków.
Dorośli uważają, że wykonywanie jednego zadania po drugim to oznaka produktywności. Dzieci potrzebują jednak wolnego czasu. Najlepiej nie przytłaczać ich dodatkowymi obowiązkami tylko dlatego, że według nas im więcej zrobią, tym większy sukces odniosą. Zbyt wiele zajęć pozalekcyjnych może negatywnie wpłynąć na emocje dziecka. Pamiętajcie, że odpoczynek jest niezmiernie ważny.
6. Pozwólcie dzieciom próbować różnych rzeczy.
Tak jak my nudzimy się, robiąc w kółko to samo, tak samo dzieci może znudzić jedna czynność i będą chciały spróbować czegoś nowego. To zupełnie normalny objaw dorastania. Warto wesprzeć dziecko, aktywnie angażując się w wyszukiwanie szkółek, gier lub miejsc, gdzie mogą oddawać się nowym zainteresowaniom. Dziecko, przebywając w otoczeniu osób, które podzielają jego upodobania, poczuje się podbudowane.
7. Brutalna rzeczywistość może poczekać.
Wielu z nas skrycie marzy o nierealistycznych rzeczach. Chcielibyśmy zostać czarodziejami albo księżniczkami. To nie powinien być jednak powód, by wygłaszać nieprzyjemne komentarze pod adresem córek i synów. Dzieci, które nieustannie czują się oceniane i krytykowane, mogą mieć negatywny obraz siebie w dorosłym życiu.
Jeśli wasza pociecha marzy o tym, by zostać astronautą, pomóżcie jej zbudować rakietę z kartonu. Dzięki temu będzie rozwijać swoje umiejętności, dobrze się bawić, a może któregoś dnia faktycznie sięgnie gwiazd.
8. Uczcie na przykładzie.
Codzienne obowiązki pochłaniają bardzo dużo rodzicielskiego czasu. Ważne jest jednak, by wygospodarować parę chwil na zajęcia, które sprawiają nam przyjemność. Jeśli nie angażujemy się w zainteresowania naszych dzieci, coraz bardziej się od nich oddalamy, a to może mieć negatywny wpływ na ich rozwój emocjonalny.
Ale kiedy najmłodsi widzą, że interesują nas ich sprawy i że jesteśmy szczęśliwi i spełnieni, oddając się naszym pasjom, nauczą się na naszym przykładzie, jak czerpać radość ze swoich talentów.
9. Wsłuchajcie się w ich potrzeby.
Dla wielu brzmi to jak kaprys, ale kiedy dziecko prosi was, by pójść z nim na jakieś zajęcia, pobawić się albo upiera się przy jakimś hobby, w ten sposób sygnalizuje, że właśnie to je uszczęśliwia. Aktywne wsłuchiwanie się w potrzeby malucha pomoże wam zauważyć, co sprawia mu radość, i da podstawy, by wspierać go w rozwijaniu talentów.
10. Nie porównywajcie dzieci do innych.
Porównywanie naszych pociech z innymi dziećmi może powodować stres i niepokój. Musimy pamiętać, że każde dziecko jest inne i że na każdego przychodzi pora, by zabłysnąć. Zadaniem rodziców jest okazywać dziecku cierpliwość na każdym etapie i wspierać go w wytrwałości, aby osiągnęło wszystkie swoje cele.
Co pomogło wam odkryć talent waszego dziecka? Dajcie znać w komentarzach!