10 użytecznych zwierzęcych cech, które wyglądają jak błędy ewolucji
Na świecie można spotkać wiele niesamowitych stworzeń. Zwykle jednak nie pamiętamy o tym, żeby poszukać w internecie nowych informacji na ich temat. Wielka szkoda! Często okazuje się bowiem, że przedziwny element wyglądu jakiegoś zwierzęcia to w rzeczywistości jego supermoc.
Ekipa Jasnej Strony eksploruje świat biologii, aby dowiedzieć się, dlaczego ewolucja wypuściła na świat tak intrygujące zwierzęta. Oto nasz ranking najdziwniejszych zwierzęcych atrybutów!
10. Kolor tygrysiego futra
Każdy wie, jak wygląda tygrys, ale w zasadzie tylko dzieci zastanawiają się, dlaczego te zwierzęta mają tak nietypowe umaszczenie. Mogłoby się wydawać, że są przez to bardziej widoczne, ale wcale tak nie jest. Na przykład jelenie widzą świat w odcieniach niebieskiego i zieleni, a w takim spektrum kolorów futro tygrysa zapewnia doskonały kamuflaż.
9. Dziób dziobaka
Jedno spojrzenie na dziobaka wystarczy, żeby zadać sobie pytanie: „Jakim cudem to coś w ogóle żyje?!”. Odpowiedź jest prosta: dziwny „nos” dziobaka sprawia, że jest on wytrawnym drapieżnikiem — poluje na żyjątka wodne. Jego dziób jest bardzo wrażliwy na dotyk, a także umożliwia elektropercepcję, czyli wykrywanie słabych pól elektrycznych. Kiedy rak porusza szczypcami na dnie, swoisty „radar” dziobaka odbiera ten ruch.
8. Charakterystyczna postawa mrówkojada
Specyficzna pozycja przyjmowana przez mrówkojada to doraźny środek ostrożności stosowany w obliczu zagrożenia. Wynika to z faktu, że jedynym narzędziem samoobrony dla tego zwierzęcia są jego długie pazury — mrówkojady nie mają zębów! Takie ułożenie ciała umożliwia zwierzęciu skuteczne użycie pazurów, dzięki czemu nawet groźne drapieżniki wolą trzymać się od niego z daleka.
7. Grzebień u indyka i koguta
Chociaż przywykliśmy do widoku tych dziwnych narośli w krzykliwym kolorze, niewiele osób wie, do czego właściwie one służą. Ptaki nie mają gruczołów potowych i nie mogą regulować temperatury ciała poprzez pocenie. Przepływ krwi przez grzebień pozwala kogutom i indykom schłodzić się podczas upałów. Co więcej, męskie osobniki potrafią ocenić po kolorze grzebienia, czy kura lub indyczka jest gotowa do godów.
6. Paski zebry
Istnieje kilka teorii wyjaśniających, po co zebrom paski. Według jednej z nich mają one wprowadzać drapieżniki w błąd, a także regulować temperaturę ciała. Najnowsze badania sugerują, że paski służą do ochrony przed owadami. Okazuje się, że dla much siadanie na zebrach jest skomplikowanym zadaniem: czarno-białe pasy utrudniają im wybór właściwego miejsca i odpowiedniej prędkości do lądowania.
5. Nos suhaka stepowego
Suhak stepowy zawdzięcza swojemu dziwnemu nosowi nie tylko szczególny wygląd, wyróżniający go na tle innych zwierząt kopytnych, ale także przetrwanie. Narząd ten skutecznie oczyszcza wdychane powietrze i pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Kiedy jest zimno, trąbka tej antylopy ogrzewa powietrze, a gdy jest gorąco — schładza je. Dzięki temu suhaki szybko przystosowują się do zmian klimatycznych.
4. Blobfish — smutna ryba z głębin
Blobfish jest „smutny” tylko poza swoim naturalnym środowiskiem. Na głębinach, do których jest doskonale przystosowany, wygląda zupełnie inaczej i całkiem „normalnie”. W warunkach odmiennych niż głębokie wody, gdzie panuje wysokie ciśnienie, napięcie mięśniowe tej ryby jest bardzo słabe, przez co przypomina galaretowatą, bezkształtną masę (po angielsku: blob, stąd zwyczajowa nazwa).
3. Czerwone pośladki niektórych gatunków małp
Wyglądają prowokacyjnie, i dokładnie o to chodzi. Ta cecha ma przyciągać uwagę. Pośladki pawiana są bardzo dobrze ukrwione. Kiedy samica jest w rui, naczynia krwionośne rozszerzają się i przybierają jaskrawoczerwony kolor. Sygnał ten jest łatwo dostrzegalny w zieleni lasu, dzięki czemu samce nie tracą czasu na poszukiwanie samicy — a w naturze to kwestia życia i śmierci.
2. „Piła” u niektórych gatunków ryb
Narząd ten dosłownie wcina się w dno, pomaga jego posiadaczowi wyciągać mięczaki ze skorup i nawigować w wodzie. Podobnie jak dziób dziobaka, wydłużony pysk (piła) jest wyposażony w elektroreceptory, które ułatwiają zwierzęciu orientację w otoczeniu. Co więcej, ryba piła używa długiego pyska do atakowania i oszałamiania ofiar.
1. Trzecia powieka
Migotka, czyli trzecia powieka, u czajki płatkolicej.
Kot po przebudzeniu spogląda na nas przez białą membranę, która znika po kilku mrugnięciach. Ludzie również mają trzecią powiekę, nie jest ona jednak dobrze rozwinięta. Kiedy jako gatunek zaczęliśmy poruszać się na dwóch nogach, nie było już konieczne schylanie się do ziemi w trakcie polowania, dlatego cecha ta została zmarginalizowana. Trzecia powieka pełni funkcję wycieraczki: oczyszcza oko z zanieczyszczeń o wiele dokładniej niż nasze standardowe powieki.
Który fakt uważacie za najbardziej zaskakujący? Czy słyszeliście wcześniej o tych dziwnych atrybutach zwierząt?