10 zasad pielęgnacji nóg, których nie należy ignorować
Osoba, która prowadzi stosunkowo aktywny tryb życia, wykonuje dziennie 7,5 tysiąca kroków. Oznacza to, że w ciągu całego życia taki człowiek mógłby pięciokrotnie okrążyć Ziemię. A jeśli chcemy pokonać tak imponujący dystans, musimy bardziej zadbać o zdrowie nóg.
Ekipa Jasnej Strony przestudiowała zalecenia lekarzy i specjalistów i zebraliśmy dla was listę wskazówek, jak zadbać o dolne kończyny, nie wydając przy tym fortuny.
1. Stosujcie mokry pumeks na suche stopy.
Pumeks świetnie nadaje się do złuszczania suchej skóry i zmiękczania modzeli. Aby zabieg był bezpieczny, najpierw przez 5-10 minut moczcie stopy i kamień w ciepłej wodzie. Następnie osuszcie nogi — ale nie pumeks — i przez 2-3 minuty masujcie skórę. Po zabiegu wypłuczcie pumeks i wetrzyjcie w stopy krem nawilżający.
2. Nigdy nie golcie suchej skóry.
Goląc nogi bez wody lub kremu, możemy zafundować sobie podrażnienia skóry, wrastające włoski, a nawet zaczerwienienia. Osoby, które mają rozszerzone pory i grubsze włoski, mogą doprowadzić do powstania tzw. truskawkowej skóry.
O truskawkowych nogach mówimy wtedy, gdy na skórze widać małe czarne i czerwone kropki. Pojawiają się z różnych powodów, ale między innymi właśnie wskutek nieprawidłowego golenia. Dlatego należy często wymieniać maszynkę i nigdy nie golić nóg na sucho.
3. Podczas golenia pamiętajcie o trzech etapach.
Przed przystąpieniem do golenia należy dokładnie umyć i złuszczyć skórę. To jedyny sposób, by usunąć łój i martwe komórki naskórka, które zatykają pory. Następnie trzeba posmarować skórę pianką, która dodatkowo natłuści włoski i nawilży skórę po prysznicu.
4. Wybierajcie wygodne obuwie i zadbajcie o komfort noszenia posiadanych już butów.
Zdaniem lekarzy ciasne buty, zwłaszcza te ze zwężanymi noskami, prowadzą do powstawania zgrubień na stopach. Aby tego uniknąć, należy nosić obuwie o szerokiej przedniej części i płaskiej podeszwie.
Warto też zainwestować w odpowiednie wkładki. Osoby, które mają płaskostopie, są bardziej narażone na problemy ze stopami. Wkładki pomagają też chronić nogi przed urazami.
5. Noście separatory na haluksy.
Jeśli borykacie się z halluksami, wypróbujcie specjalne separatory. Korygują one ułożenie palców i zmniejszają tarcie. Specjaliści zalecają stosowanie produktów z elastycznego tworzywa, ponieważ są one najwygodniejsze.
6. Zadbajcie o skórę kolan.
Hiperpigmentacja jest zupełnie niegroźna, ale niektórzy chcą zamaskować ten kosmetyczny defekt, próbując rozjaśniać skórę. Eksperci zalecają, by w tym celu stosować peelingi z alfa-hydroksykwasami. Rozpuszczają one martwe komórki naskórka i wygładzają skórę. Można też stosować domowe metody. Przykładowo sok z aloesu z kurkumą wyrówna koloryt i zmniejszy przebarwienia.
Ciemnieniu skóry można też zapobiegać. W tym celu należy każdego dnia nawilżać skórę i stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym.
7. Poprawnie trzymajcie depilator.
Depilatory usuwają włoski wraz z cebulkami. Ale źle używane urządzenie, zamiast wyrywać, ścina owłosienie. Aby tego uniknąć, zróbcie peeling i stosujcie depilator prawidłowo. Trzymajcie go pod kątem 90 stopni i przesuwajcie powoli, delikatnie dociskając do skóry.
8. Po depilacji woskiem nie zakładajcie ubrań z syntetycznych materiałów.
Syntetyczne tkaniny mogą podrażniać uszkodzoną po depilacji skórę. A zatem przez pierwsze kilka dni po zabiegu lepiej nosić odzież z bawełny lub innych naturalnych materiałów.
9. Usuwajcie modzele u lekarza.
Duże modzele mogą sprawiać dyskomfort, ale nie warto kupować specjalnych kremów i umawiać się do kosmetyczki na ich usuwanie. Lepiej udać się do lekarza. Specjalista wygładzi zgrubienia i ustali przyczynę ich powstawania.
U niektórych osób problem jest spowodowany budową stopy, a w takiej sytuacji pomóc może jedynie lekarz.
10. Nie noście bawełnianych skarpetek.
Na stopach znajduje się około 250 000 gruczołów potowych. Ludzie, który dużo się pocą, nie powinni nosić bawełnianych skarpetek. Materiał pochłania wilgoć i nie pozwala jej odparować. A po całym dniu w bawełnianych skarpetkach stopy mogą niezbyt przyjemnie pachnieć.
Problem polega też na tym, że w wilgotnych warunkach rozwijają się bakterie. Dlatego tak ważne jest, by nosić skarpetki z domieszką poliestru.
A wy? Jak dbacie o nogi? Podzielcie się wskazówkami!