11 błędów finansowych, które popełniamy w młodości, a potem ich żałujemy
Według tego badania niemal 1/3 młodych ludzi nie posiada podstawowej wiedzy na temat finansów, umiejętności zarządzania pieniędzmi ani stabilności finansowej. Każdy powinien nauczyć się w młodym wieku, jak odpowiednio zarządzać swoim budżetem i podejmować prawidłowe decyzje finansowe. Najlepsze, co możemy zrobić, aby świadomie zajmować się swoimi pieniędzmi, to nauczyć się rzeczy, dzięki którym unikniemy kłopotów w przyszłości.
Ekipa Jasnej Strony chce wam w tym pomóc, dlatego przedstawiamy wam 11 błędów związanych z finansami, które młodzi ludzie często popełniają.
1. Próby dorównania bogatszym znajomym
Gdy widujemy się ze znajomymi o lepszym statusie finansowym, możemy czuć potrzebę, by im dorównać — kupować designerskie ubrania, eleganckie samochody i jeździć na drogie wycieczki. Ważne jest, aby znać swoje ograniczenia i nie wpaść w długi tylko dlatego, że chcemy dopasować się do kogoś bardziej zamożnego. Sukces i pieniądze pojawiają się w różnych etapach życia i należy dążyć do nich rozważnie.
2. Nieprawidłowe rozporządzanie wypłatą
Odpowiednie zarządzanie finansami i wczesna nauka, jak to robić, będą niezwykle przydatne w przyszłości. Może wam w tym pomóc zasada 50/30/20, która jest bardzo łatwa w stosowaniu, a zapewni wam stabilność finansową. Według niej należy przeznaczać 50% dochodu na czynsz, jedzenie, transport i rachunki, 20% na oszczędności i spłatę zadłużeń, a pozostałe 30% możecie wydać, na co tylko chcecie.
3. Częste zamawianie posiłków na wynos
Gdy wyprowadzacie się z rodzinnego domu i nikt nie gotuje wam ciepłych posiłków, możecie czuć pokusę, aby cały czas zamawiać jedzenie na wynos. Oznacza to, że wydatki na jedzenie będą bardzo wysokie i możliwe, że was na to nie stać. Zamiast tego kupujcie produkty w sklepach i gotujcie samodzielnie. Jeśli nie potraficie, warto się tego nauczyć.
4. Otrzymanie karty płatniczej zbyt wcześnie
Karta kredytowa może być korzystną opcją, ale tylko wtedy, gdy rozsądnie z niej korzystacie. Jeśli nie stać was na miesięczne płatności, ale czujecie pokusę, aby kupować wiele rzeczy, których niekoniecznie potrzebujecie, lepiej poczekać z kartą do momentu, gdy znajdziecie dobrze płatną pracę.
5. Brak planów na emeryturę
Gdy ma się 20 lat, nie wybiega się aż tak bardzo w przyszłość, a raczej skupia na korzystaniu z życia. Ale jest to błędne podejście. Jak najszybciej powinniście zacząć myśleć o odkładaniu pieniędzy na konto emerytalne, ponieważ z czasem wpłacane kwoty wygenerują odsetki, dzięki czemu będziecie mogli cieszyć się pokaźną sumą w jesieni życia.
6. Ignorowanie ubezpieczenia
Po dwudziestce możecie czuć się jak superbohaterowie, ale nie jesteście niezwyciężeni i nie powinniście myśleć, że nie dotyczą was urazy, choroby, katastrofy i inne problemy. Dlatego nie ignorujcie ubezpieczenia. Na przykład ubezpieczenie domu oszczędzi wam wydatków w przypadku nagłych zdarzeń, takich jak włamanie, pożar czy zalanie. Ubezpieczenie zdrowotne uchroni was przed wydaniem tysięcy złotych, gdy stanie się coś złego. To ważne, aby zrobić wszystko, by się zabezpieczyć.
7. Obawa przed podjęciem ryzyka na wczesnym etapie
Możliwe, że nie lubicie swojej pracy jako sprzedawca czy kierowca Ubera, ale boicie się z niej zrezygnować, bo przynajmniej macie stały dochód i zabezpieczenie. Jednak jeśli to nie jest coś, co chcecie robić w życiu, nie powinniście się obawiać podjęcia ryzyka, zwłaszcza jeśli macie ponad 20 lat. Dotyczy to także stażów. Może być bezpłatny lub z niską pensją, ale jeśli to staż w pracy, która się wam podoba i chcecie ją wykonywać, nie bójcie się zaczynać od zera, skoro to zaprocentuje w przyszłości. W końcu ten wiek to najlepszy czas na nabywanie umiejętności. Lepiej zacząć teraz, niż potem zmieniać ścieżkę kariery.
8. Przygarnięcie zwierzęcia zbyt wcześnie
Po nabyciu mieszkania przygarnięcie zwierzęcia może się wydawać kolejnym krokiem w niezależnym życiu, ale to nie jest najlepszy pomysł. Wiadomo, że zwierzaki są urocze i puszyste, są najlepszymi przyjaciółmi człowieka i świetnie pozują do zdjęć, ale życie nie jest usłane różami. Utrzymanie pupila potrafi być bardzo drogie, ponieważ on też ma swoje potrzeby. Jedzenie, zabawki, szczepienia, rachunki za wizyty u weterynarza czy fryzjera: wszystkie te rzeczy się sumują, zabierając dużą część waszej wypłaty, dlatego należy ustalić, czy stać was na posiadanie zwierzęcia i opiekę nad nim. Jak widać, to ogromne i ważne zobowiązanie.
9. Zbyt częste zakupy na poprawę humoru
Wielu z nas kupiło kiedyś coś, czego nie potrzebowaliśmy, tylko dlatego, że było nam smutno. Tak naprawdę takie zakupy poprawiają humor tylko chwilowo, ale nie rozwiązują naszych problemów: pochłaniają tylko nasze ciężko zarobione pieniądze, które możemy wydać na coś potrzebnego. Nagradzanie siebie od czasu do czasu jest ważne i dobre, ale trzeba to robić odpowiedzialnie.
10. Zbyt wczesna wyprowadzka
Może wam się wydawać, że osiągnięcie pełnoletności oznacza, że powinniście opuścić rodzinny dom i zacząć niezależne życie w wielkim świecie. Oczywiście warto uczyć się samodzielności i niezależności, ale trzeba to robić rozważnie. Wyprowadzka oznacza, że musicie zacząć płacić własne rachunki i czynsz, nauczyć się gotować, a wasze pierwsze mieszkanie może nie być tak przytulne jak rodzinny dom. Należy wziąć to wszystko pod uwagę, jeśli zdecydujecie się na wielki krok w dorosłość. To nic złego, że poczekacie z przeprowadzką do momentu, w którym znajdziecie porządną, stałą pracę ze stałym dochodem. Wtedy bez obaw możecie przenieść się do własnego mieszkania, ponieważ będziecie mieć środki do życia.
11. Oczekiwanie, że po dwudziestce będziecie mieć wszystko pod kontrolą
Wielu młodych ludzi stresuje się i panikuje, myśląc o swoim życiu i problemach, czy to na temat studiów, pracy, spłacania czynszu, czy wszystkiego naraz. Mało kto szybko znajduje swoje powołanie i z rozmachem wkracza w dorosłość. Równie niewiele osób ma swoje życie pod pełną kontrolą. Możecie oczekiwać, że wasza pierwsza praca będzie wspaniała, dobrze płatna i będzie trampoliną do pełnej sukcesów kariery, ale w wielu przypadkach tak nie jest, i to nic złego. Będziecie zmieniać prace, mieszkania, borykać się z psującym samochodem, ale wszystkie te doświadczenia wyjdą wam na dobre. To nic złego, że nie wiecie, dokąd zmierzacie lub co chcecie robić: z czasem to opanujecie.
Czy jest coś, co powinniście wiedzieć na temat finansów, gdy byliście młodsi? Co poradzilibyście młodym pokoleniom, które dopiero zaczyna uczyć się zarządzania pieniędzmi?