11 elementów wiosennej garderoby, które nie są zbyt praktyczne
Wiosną, kiedy w jednej chwili świeci ciepłe słońce, a w następnej wieje wiatr i pada deszcz, szczególnie trudno jest dobrać odpowiednią garderobę. W zimowych ubraniach możemy się spocić, a w letnich przemarznąć. Postanowiliśmy dowiedzieć się, jakie ubrania i buty niezbyt nadają się na ten nieprzewidywalny sezon.
Buty z prawdziwej skóry
Niestety, prawdziwa, niezabezpieczona niczym skóra źle znosi wilgoć. Ten porowaty materiał szybko wchłania wodę i staje się mokry, a po wyschnięciu może pękać. Obecnie skórzane buty często pokrywa się specjalną warstwą hydrofobową, ale nawet ona z czasem się ściera.
Jeśli nie chcesz zrezygnować z ulubionych skórzanych butów nawet podczas roztopów, kup specjalną odżywkę, która stworzy barierę ochronną na powierzchni skóry.
Nie ma jednak sensu wydawać pieniędzy na środki hydrofobowe. Skóra jest materiałem naturalnym, musi oddychać. Używanie takich produktów zapobiegnie przemakaniu, ale może zniszczyć buty.
Najlepiej wybrać obuwie wykonane z ekoskóry. Ten syntetyczny materiał nie przemaka w kontakcie z wodą i jest łatwy w pielęgnacji, a nowoczesna ekoskóra wygląda zupełnie jak naturalna.
Buty z materiałowymi wkładkami
W gumowanych butach lub butach ze specjalną powłoką hydrofobową stopy mogą zacząć się pocić i wydzielać nieprzyjemne zapachy, dlatego warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są wkładki.
Lepiej wybierać te skórzane, bo zmniejszają ryzyko powstawania nieprzyjemnego zapachu. Ponadto z nimi buty są wygodniejsze w noszeniu, a nogi mniej się męczą. Jeśli podobają ci się jakieś buty, ale mają materiałowe wkładki, zawsze możesz wymienić je na skórzane.
Klasyczne kalosze
Kalosze świetnie nadają się do pracy w ogródku czy łowienia ryb, ale chodzenie w nich po mieście przez cały dzień nie jest zbyt komfortowe. Po pierwsze, takie buty są zazwyczaj ciężkie. Po drugie, stopy pocą się w nich niemiłosiernie. Po trzecie, nie trzymają dobrze stopy, więc szybko nabawimy się otarć i pęcherzy.
Lepiej wybrać specjalne modele z cieńszą warstwą zewnętrzną i wewnętrzną membraną. Ta ostatnia doskonale odprowadza nadmiar wilgoci, dzięki czemu stopy mniej się pocą. Jednocześnie membrana nie przepuszcza wody, czyli stopy nie przemokną. W tych butach nie powinno się brodzić w błocie, ale z łatwością przetrwają spacer po kałużach.
Buty na cienkiej podeszwie
Buty z cienką i idealnie gładką podeszwą nie są dobrym wyborem na wiosenne roztopy. Takie podeszwy będą ślizgać się na mokrych lub oblodzonych powierzchniach. Warto poszukać kozaków lub butów z grubą, rowkowaną podeszwą z gumy. Gruba podeszwa wykonana z dobrej jakości materiału dobrze chroni stopy przed wilgocią i nie jest tak podatna na uszkodzenia mechaniczne.
Warto zwrócić też uwagę na wysokość butów. W półbutach i butach za kostkę nie przetrwamy spotkania z pierwszą głęboką kałużą. Najlepiej więc wybrać buty przynajmniej do połowy łydki.
Szerokie spodnie
W deszczową pogodę szerokie spodnie, które sięgają do ziemi, szybko zamokną i chodzenie w nich będzie bardzo nieprzyjemne. Ponadto mokry materiał zacznie przyklejać się do nogawek, co sprawi, że spodnie będą wyglądać niechlujnie. Lepiej wybierać proste lub zwężane modele o długości do kostek lub nawet krótsze, zwłaszcza że znacznie łatwiej schować je do butów.
Spódnice maxi
Z tego samego powodu idealna długość wiosennej spódnicy to midi lub do kolan. Nie należy wybierać obcisłych modeli wykonanych z cienkiego materiału. Jeśli zmokną, będą nieestetycznie podkreślać wszystkie fałdki i krągłości.
Na deszczową pogodę idealne są spódnice z ciemnych tkanin, ponieważ mokre plamy na jasnym materiale wyglądają niechlujnie. Ponadto przemoczony materiał może stać się przezroczysty, co postawi właścicielkę spódnicy w niezręcznej sytuacji.
Szale i chusty wykonane z tkanin syntetycznych
Takie produkty są zazwyczaj niedrogie i nie wymagają specjalnej pielęgnacji, ale mają swoje wady. Syntetyki są słabo oddychające, więc powodują nadmierne pocenie się i nasiąkają nieprzyjemnymi zapachami. Ponadto wytwarzają elektryczność statyczną.
Lepiej wybrać produkt wykonany z jedwabiu. Jedwabny szal na szyi nie rozwieje się pod wpływem podmuchów wiosennego wiatru i doskonale utrzymuje ciepło.
Odzież bawełniana
Tkanina bawełniana błyskawicznie wchłania wilgoć i długo schnie, dlatego rzeczy wykonane z tego materiału lepiej wykluczyć z wiosennej garderoby. Mokre ubrania nie tylko podrażniają skórę, ale także sprawiają, że szybciej odczuwamy zimno.
Warto zastąpić je rzeczami wykonanymi z cienkiej wełny lub jedwabiu. Z tego powodu rajstopy z kaszmirem w składzie są lepsze niż bawełniane.
Tanie kurtki przeciwdeszczowe
W deszczowe wiosenne dni prawie niemożliwe jest obejście się bez kurtki ze specjalną wodoodporną powłoką. Tanie wersje zwykle doskonale chronią przed deszczem, ale jednocześnie nie przepuszczają powietrza, więc szybko się w nich pocimy. Wtedy ubrania pod kurtką stają się wilgotne, co nie jest zbyt przyjemne.
Przed zakupem należy upewnić się, czy kurtka ma specjalną membranę, która nie przepuszcza wilgoci z zewnątrz i usuwa ją ze środka.
Warto zwrócić uwagę na szwy. Kurtki z klejonymi lub zgrzewanymi szwami lepiej chronią przed deszczem.
Kurtki z grubą podszewką
Wiosną pogoda zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, więc ciężkie kurtki z grubą podszewką nie są najlepszym rozwiązaniem. Jeśli nagle się ociepli, w takiej odzieży będzie nam za gorąco, a bez niej od razu zrobi się zimno. Lepiej wybrać lekki i dość luźny model, pod który można założyć dodatkowy sweter lub bluzę.
Kurtki z kapturem obszytym futrem również nie nadają się na wiosnę. W deszczu futro szybko zamoknie i stanie się ciężkie.
Krótkie kurtki
Nawet największy parasol nie ochroni w pełni przed deszczem. A jeśli spodnie lub spódnica zmokną, nawet gruba kurtka nie utrzyma ciepła. Wiosna to idealny czas, aby wypróbować trencz lub kurtkę o długości do kolan lub do połowy łydki. Modele te wyglądają całkiem stylowo, ale co najważniejsze, zapewniają doskonałą ochronę przed niepogodą.
Jeśli chcecie sprawdzić, jakie modele kurtek i płaszczy będą modne tej wiosny, sprawdźcie ten artykuł.