11 intrygujących eksponatów muzealnych, za którymi kryją się setki lat historii
Wiemy, jak wyglądałby Uber w XVIII wieku, jak wyglądał dom czarownicy i jak wyglądały pieprzniczki w starożytności — a to wszystko dzięki wirtualnym wycieczkom po najsłynniejszych muzeach świata. Jest tu kilka naprawdę niesamowitych rzeczy do obejrzenia.
Na Jasnej Stronie wierzymy, że wizyta w muzeum gwarantuje mnóstwo emocji. Niektóre fakty i historie kryjące się za eksponatami zapierają dech w piersiach. Na końcu artykułu znajduje się bonus, z którego dowiecie się, jak dawniej wyglądały starożytne rzymskie i greckie posągi.
Za tym bochenkiem chleba z Pompejów kryje się niesamowita historia: piekarz włożył go do pieca tuż przed wybuchem Wezuwiusza; bochenek zestalił się pod warstwą popiołu i został odnaleziony 2000 lat później przez archeologów.
A oto przepis:
- 600 g zakwasu
- 4 łyżeczki cukru
- 4 łyżeczki soli
- 500 ml wody
- 500 g mąki gryczanej
- 500 g mąki razowej lub pszennej
Tu obejrzycie, jak upiec taki chleb.
Zabawkowy koń, okres rzymski, 30 rok p.n.e.
Starożytna pieprzniczka: została wykonana w czasach rzymskich, w latach 300-400 n.e.
To najstarszy słomkowy kapelusz na świecie — ma 1500 lat. Niektórzy badacze uważają, że to nie kapelusz, a miska z Egiptu, stworzona około 427-557 roku n.e.
Poduszka ceramiczna, Korea, XII-XIII wiek — prawdopodobnie służyła do ochładzania się latem.
Łamigłówka wyrzeźbiona z jednego kawałka kości słoniowej, Chiny, XIX wiek.
Obrączka ślubna — dom z otwartym dachem prawdopodobnie symbolizuje życie pary, USA, XIX wiek.
Podnośnik spódnicy — przyrząd, którym unoszono długą spódnicę, aby nie opadła na ziemię, XIX wiek.
Oto XVIII-wieczny Uber: to zdobione krzesło było niesione przez dwie osoby przez wąskie uliczki dawnych miast.
Te okulary zostały wykonane przez Dolganów, aby chronić oczy przed arktycznym słońcem; metal, koraliki i koźla skóra, XIX wiek.
W 1915 roku pewna starsza pani przekazała tę butelkę do Pitt Rivers Museum i powiedziała, że w środku kryje się wiedźma i jeśli ktoś ją wypuści, będzie miał spore kłopoty.
Bonus: Museum of Fine Arts w Bostonie pokazało, jak dawniej wyglądały antyczne rzymskie i greckie posągi (były malowane)!
Eksperci przeprowadzili analizę marmurowego posągu Ateny Partenos (a raczej repliki z II-III wieku n.e.) i stworzyli cyfrową wizualizację, aby wyobrazić sobie, jak rzeźba mogła wyglądać tysiące lat temu.
Jaki eksponat muzealny zrobił na was największe wrażenie? Napiszcie w komentarzach!