13 gwiazd, które opublikowały zdjęcia bez filtrów

Każdy wymagający rodzic powie wam, że dodatkowa godzina wylegiwania się w łóżku, granie w gry komputerowe lub żucie gumy jest niezdrowe i nieodpowiedzialne. Cóż, chyba nie do końca wiedzą, o czym mówią. Jak się okazuje te „szkodliwe” zajęcia oraz nawyki mogą wywierać pozytywny wpływ na nastrój, umysł i zdrowie. Sami sprawdźcie, a nie będziecie musieli długo czekać na rezultaty.
Ekipa Jasnej Strony zawsze stara się spojrzeć na świat z innej perspektywy i dlatego postanowiliśmy opracować listę 11 zaskakujących zwyczajów, które są korzystne dla naszego zdrowia. Zaczynamy!
Okazuje się, że żucie gumy podczas czytania niesie wiele pozytywnych korzyści dla organizmu, między innymi poprawia pamięć, koncentrację, uwagę i zdolność podejmowania decyzji.
Badania wykazały, że osoby, które podczas próby żuły gumę, wypadły o 24% lepiej na testach pamięci krótkotrwałej i o 36% lepiej na testach pamięci długotrwałej. Inny eksperyment dowiódł, że czynność ta łagodzi uczucie stresu, ponieważ obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu, który odgrywa istotną rolę w reagowaniu na stres.
Jak wynika z badania, zręcznościowe gry akcji, w których pojawiają się zdarzenia i obrazy w peryferyjnym polu widzenia, pomagają ludziom przyswoić dane sensoryczne i przełożyć je na poprawne podejmowanie decyzji i szybkie reakcje. Co więcej, strategiczne gry czasu rzeczywistego zwiększają sprawność umysłu i ulepszają zdolność uczenia się. Trzeba tylko pamiętać, że działa to jedynie w przypadku gier akcji, a nie monotonnych pożeraczy czasu typu The Sims.
Przeklinanie łagodzi stres i pomaga wyrzucić z siebie frustrację. Oprócz tego, jak wynika z badania przeprowadzonego w Szkole Psychologii Uniwersytetu Keele, może również zwiększyć tolerancję na ból. Jest to emocjonalne odreagowanie, ale jeśli będziecie go nadużywać, to straci swój wydźwięk i przekształci się w zły i niepotrzebny nawyk.
Pamiętacie, jak mama wam powtarzała, że bajzel w pokoju to oznaka złych manier, niezorganizowania i braku dyscypliny? Cóż, okazuje się, że bałaganiarstwo świadczy o skrywanej kreatywności.
Kathleen Vohs wraz ze swoimi współpracownikami ze Szkoły Zarządzania Carlsona na Uniwersytecie Minnesoty przeprowadziła pewien eksperyment. Uczestników badania podzielono na dwie grupy, umieszczono ich w uporządkowanym i nieuporządkowanym pokoju i poproszono, aby wymyślili i spisali jak najwięcej zastosowań dla piłeczek pingpongowych. Okazało się, że osoby przebywające w pomieszczeniu, w którym panował bałagan, wpadły na więcej kreatywnych pomysłów.
Ranne ptaszki zwykle oskarżają tych, którzy lubią nieco dłużej wylegiwać się w łóżku, o lenistwo i brak motywacji. Okazuje się, że to nieprawda, a pobudka o świcie może być szkodliwa dla zdrowia.
Badanie wykazało, że u ludzi, którzy wstają zbyt wcześnie, może wystąpić ryzyko podwyższonego ciśnienia krwi, a także miażdżycy, zawału serca, udaru i nadciśnienia. Wsłuchajcie się więc w potrzeby swojego ciała i śpijcie dłużej!
Choć plotkowanie przypisuje się osobom złośliwym i niegodnym zaufania, to okazuje się, że wywiera ono na nas pozytywny wpływ. Badanie psychologiczne wykazało, że plotki umacniają nasze więzi z innymi ludźmi i rozwijają przyjaźnie. Poza tym obniżają poziom stresu i niepokoju. Grupy, które wymieniają się plotkami, lepiej ze sobą współpracują, zniechęcają do egoistycznych zachowań i skuteczniej dzielą się informacjami.
Bekanie brzmi dość obrzydliwie, ale to normalna część procesu trawienia. Pomaga uwolnić gaz, który nagromadził się w żołądku i jest zdrowe dla układu pokarmowego. Aby nie dopuścić do zatrzymywania gazów i zapobiec ewentualnej zgadze, musi nam się odbić. Rację mają ci, którzy mówią, że „lepiej nie kisić tego w środku”.
Nie sugerujemy, że rezygnowanie z kąpieli na porządku dziennym dobrze wam zrobi, ale raz na jakiś czas faktycznie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Codzienne prysznice, zwłaszcza gorące, mogą wysuszać skórę i przyczyniać się do powstawania zmarszczek. Jeśli będziecie się kąpać co drugi dzień, pozwolicie skórze odbudować jej naturalne natłuszczenie, dzięki czemu stanie się miękka i bardziej promienna.
Poza tym codzienne stosowanie mydła zabija dobre bakterie, które organizm wytwarza jako naturalny antybiotyk. Myjąc się rzadziej, pozwolicie im utrzymać się dłużej na skórze, a w rezultacie zadbacie o zdrowie.
Media społecznościowe są przedstawiane jako coś, co pochłania ogromne ilości naszego czasu i ogranicza produktywność. I faktycznie tak jest, jeśli korzystacie z nich zbyt często. Mają one jednak pozytywny wpływ na życie i zdrowie psychiczne.
Media społecznościowe sprawiają, że czujemy się mniej odizolowani i bardziej związani z daną wspólnotą, ułatwiają nam odnalezienie emocjonalnego wsparcia wśród rówieśników i inspirują do osiągania celów poprzez dzielenie się nimi ze światem.
Czy należycie do grona osób, które uważają, że lodowaty prysznic od razu zafunduje wam przeziębienie? Okazuje się, że wcale tak nie jest. W rzeczywistości zimna woda poprawia krążenie krwi, obniżając poziom kwasu moczowego i podnosząc poziom glutationu, czyli przeciwutleniacza, który jest odpowiedzialny za optymalny poziom pozostałych antyoksydantów.
Oprócz tego obniża ciśnienie krwi, udrażnia zatkane tętnice i wzmacnia układ odpornościowy. Zimne prysznice mogą również pomóc w walce z nadwagą i stymulować spalanie tłuszczu.
Aby ułatwić sobie zasypianie i spać głęboko przez całą noc, temperatura ciała musi obniżyć się o około 0,5-1 stopnia Celsjusza. I o dziwo, ogrzewanie dłoni i stóp za pomocą rękawiczek, skarpet lub elektrycznych koców może obniżyć wewnętrzną temperaturę ciała, a w efekcie ułatwiać zasypianie.
Czy znacie jakieś inne nietypowe nawyki, które są dobre dla zdrowia? Uzupełnijmy naszą listę w komentarzach!