15 osób, które nieprędko kupią coś ponownie przez internet

Jeśli znajdziesz się kiedyś w rwącej rzece, chwyć się najbliższego stałego obiektu, jaki zobaczysz, i nie próbuj wstawać, jak zrobił to Mark Lyons. Mamy dla was kilka porad, które pomogą wam nie tylko w ekstremalnych sytuacjach, bo jak się okazuje, nawet czyszczenie zaparowanych szyb w samochodzie jest istotne, aby zapobiec poważnemu wypadkowi. Więc nieważne, czy jesteś zapalonym odkrywcą czy też typem kanapowca, warto być przygotowanym na każdą ewentualność.
Ekipa Jasnej Strony stworzyła listę niezbędnych porad, które przydadzą się w różnych sytuacjach, od wyprawy na plażę, po szukanie wody pitnej w awaryjnej sytuacji.
Zrób głęboki wdech, aby przygotować się do spłynięcia w dół tuż przed stopniem wodospadu i upewnij się, że wpadniesz do wody nogami. Owiń ręce dookoła głowy, przyciskając łokieć do nosa i zabezpieczając go przed wodą, a następnie napnij mięśnie, ściśnij nogi i stopy oraz mocno zaciśnij usta i oczy. Gdy wpadniesz do wody, jeszcze pod powierzchnią zacznij odpływać od wodospadu.
Jak najszybciej złap i przytrzymaj się czegokolwiek, co znajdziesz w pobliżu, np. skały lub kłody. W ten sposób uchronisz się przed większym niebezpieczeństwem. Nawet jeśli woda jest płytka, nie próbuj wstawać i iść do brzegu, ponieważ prąd znów może cię porwać. Najpierw spróbuj płynąć z biegiem rzeki, kierując się ku najbliższemu brzegowi.
Przenieś ciężar ciała na prawą stronę i zacznij potrząsać lewą stopą, aby powoli wydostać ją na powierzchnię. Następnie klęknij na piasku. Teraz przenieś ciężar na lewą, klęczącą nogę i potrząsaj prawą, jednocześnie przechylając się w przód, aż obie nogi będą na powierzchni i uda ci się klęknąć. Wtedy możesz zejść z piasku.
Dzięki studni możesz znaleźć i uzupełnić zapasy wody. Ta porada świetnie się sprawdzi, jeśli znajdziesz się w lesie. Najpierw poszukaj obszaru z ciemną lub wilgotną glebą. Może to oznaczać, że pod ziemią znajduje się woda. Wykop dziurę o szerokości 60 cm i głębokości 30 cm, a następnie wyłóż dno i boki kamieniami. To zapobiegnie mieszaniu się ziemi z wodą pitną, która się tam pojawi.
Przetrzyj szybę od wewnątrz połówką surowego ziemniaka, upewniając się, że skrobia jest równomiernie rozłożona na jej powierzchni. Po wyschnięciu nie będzie ona parować, ponieważ skrobia ją zabezpieczy.
Gotowanie na parze to świetny sposób na zachowanie składników odżywczych w jedzeniu, w przeciwieństwie do zwykłego gotowania lub smażenia. Wnętrze bambusowych łodyg jest podzielone na komory, które świetnie sprawdzą się jako parowar. Wystarczy tylko wyciąć małe dziurki między sekcjami i przykryć górną część. Do dolnej komory nalej wody, a jedzenie umieść w górnej. Wtedy para utworzona w środku ugotuje jedzenie.
Najpierw wykop rów o głębokości 120 cm i szerokości 50 cm. Ułóż po bokach pnie drzewa i kamienie, pamiętając o wygodnej do siedzenia wysokości. Następnie połóż pnie w poprzek otworu, zostawiając dziurę będącą toaletą i zakryj. Przykryj pnie popiołem drzewnym, aby uszczelnić przerwy i zapobiec gromadzeniu się much.
Aby zrobić mydło, potrzebujesz 2 składników — oleju i alkaliów. Może to być olej zwierzęcy lub rybny, a alkalia można zrobić z popiołu po spalonym drzewie lub z wodorostów. Musisz przemyć popiół w wodzie, odcedzić go, przelewając z olejem, a potem gotować, aż cały płyn wyparuje. Następnie pozostaw mieszankę do wystygnięcia.
Zamocuj poziomą gałąź, robiąc 2 nacięcia we wkopanych pniach. Użyj liny zwisającej z drzewa, aby zabezpieczyć „poprzeczkę”. Następnie zawiąż na niej pętlę, wykorzystując węzeł ratowniczy (taki sam, który pokazaliśmy powyżej), tak, by zwisała do ziemi i złapała jedzenie. Taka pułapka świetnie sprawdzi się w przypadku małych zwierząt, np. królików i lisów.
Czy znacie jakieś niewiarygodne historie o przetrwaniu w dziczy? A może wy wykorzystaliście swoją wiedzę, aby wydostać się z trudnej sytuacji?