11 zasad dobrego zachowania, o których każdy z nas powinien pamiętać
Savoir-vivre to nie tylko wybór odpowiedniego widelca do sałatki. To także okazywanie szacunku samemu sobie i otaczającym nam ludziom. Czasami pozornie nieistotne działania mogą pokazać dobre maniery danej osoby lub, przeciwnie, pozwalają ją uznać za nieuprzejmą.
Ekipa Jasnej Strony jest pewna, że nie trzeba chodzić do akademii dobrych manier, aby wiedzieć, jak wypada się zachowywać. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże wam opanować tę sztukę do perfekcji.
Zawieś torbę tak, aby nie przeszkadzała innym.
Kiedy siedzisz przy stole, połóż torebkę na pustym krześle obok siebie, na kolanach lub za sobą. Nie należy kłaść jej na podłodze lub wieszać na oparciu krzesła, ponieważ może przeszkadzać innym.
Poruszając się w tłumie, trzymaj torebkę lewą ręką, noś ją na lewym ramieniu lub zdejmij ją z ramienia i trzymaj przed sobą. Uważaj na innych, gdy wkładasz torbę lub zdejmujesz ją z ramienia, aby przypadkowo kogoś nie uderzyć.
Pozwól kelnerowi samemu podejść do twojego stolika.
Nie krzycz ani nie machaj do kelnera podczas wizyty w restauracji. Kiedy trzeba złożyć zamówienie lub poprosić o rachunek, uprzejmy człowiek wykaże się cierpliwością i poprosi o uwagę, gdy ktoś z obsługi akurat będzie przechodzić obok — wystarczy lekko podnieść rękę lub zawołać kelnera po imieniu.
Podczas zakupów w supermarkecie stawiaj wózek na uboczu.
Ruch w supermarketach, zwłaszcza w weekendy i przed świętami, może być bardzo duży. Dlatego, podobnie jak w przypadku prowadzenia samochodu, obowiązuje prosta zasada, której należy przestrzegać — trzymaj się prawej strony. Przesuń swój wózek bliżej prawej strony i pozostaw środkową część alejki otwartą dla innych klientów. Jeśli alejka jest zbyt wąska, zostaw wózek poza nią i idź po potrzebne ci artykuły.
Używaj podkładki pod kubek.
Kiedy jesteś w czyimś domu, upewnij się, że podłożyłeś podkładkę lub serwetkę pod stawiany na stole kubek. Jeśli w pobliżu nie ma podkładek, poproś o nie gospodarza. Być może po prostu o tym zapomniał i będzie wdzięczny, jeśli o nie poprosisz.
Odejdź na stronę, zanim odbierzesz telefon.
Często musimy odbierać telefon w miejscach publicznych, na przykład w kolejce do kasy w supermarkecie, w banku lub autobusie. Po pierwsze, należy ocenić, czy naprawdę ważne jest odebranie połączenia w tym momencie, ponieważ rozmowa będzie słyszana przez wszystkich wokół. Jeśli to coś pilnego, spróbuj odejść gdzieś, gdzie nie ma zbyt wielu ludzi.
Gdy wychodzisz, dosuń krzesło do stołu.
Poza tym, że jest to podstawowa zasada dobrych manier (nieważne, czy jesteś w restauracji, czy na spotkaniu), jest to też po prostu uprzejmy gest wobec otaczających cię osób. Nie zapomnij dosunąć krzesła do stołu po wstaniu, aby nie przeszkadzało innym w poruszaniu się i aby ktoś się nie potknął, przechodząc obok.
Bijąc brawo, trzymaj ręce na wysokości klatki piersiowej.
To niezbyt komfortowa sytuacja, gdy ktoś blokuje ci widok podczas spektaklu w teatrze, klaszcząc wysoko nad głową.
Aby uniknąć takich sytuacji, istnieją pewne zasady etykiety dotyczące oklasków:
- Trzymaj stuloną niedominującą rękę na poziomie klatki piersiowej, z dłonią skierowaną do wewnątrz pod kątem 45 stopni.
- Klaśnij swoją dominującą ręką w drugą, używając 4 palców. W ten sposób klaśniesz głośno i artyści na pewno cię usłyszą.
Wyciśnij cytrynę, zasłaniając ją dłonią.
Trudno oprzeć się pokusie, by wycisnąć plasterek cytryny do herbaty i w ten sposób nadać jej cytrusowy aromat. Robiąc to, często nie myślimy o otaczających nas ludziach. Zasady dobrych manier mówią: wyciśnij cytrynę jedną ręką, a drugą zasłoń owoc, aby przypadkowo nie prysnąć sokiem w oko kogoś, kto siedzi po drugiej stronie stołu.
Mocne uściski dłoni
Staraj się nie podawać bezwładnej ręki, ponieważ sprawia to wrażenie słabości i niepewności. Uściśnij rękę stanowczo, ale niezbyt mocno. Jeśli druga osoba poda ci wiotką rękę, lekko ją ściśnij. Pamiętaj również o kontakcie wzrokowym.
Nie zostawiaj śladów szminki na filiżance.
Plamy ze szminki na serwetkach są dopuszczalne, ale zdecydowanie nie wyglądają dobrze na filiżance. Pozostawienie tych śladów jest uważane za oznakę złych manier. Oto kilka wskazówek, jak tego uniknąć:
- Niezauważalnie i szybko oblizać filiżankę przed wypiciem płynu (tłuszcze i woda nie mieszają się).
- Przed napiciem się ostrożnie usuń nadmiar szminki z ust chusteczką higieniczną.
- Pod szminkę nałóż bazę lub konturówkę, a po nałożeniu szminki osusz usta chusteczką.
Zdejmij okulary przeciwsłoneczne, gdy z kimś rozmawiasz.
Istnieje zasada dotycząca używania okularów przeciwsłonecznych, o której wiele osób zapomina: uważa się za niegrzeczne niezdejmowanie ich podczas rozmowy. Większość naszych emocji wyrażamy oczami, a jeśli zostawiamy okulary przeciwsłoneczne na twarzy, dajemy znać, że nie chcemy ujawniać naszych prawdziwych uczuć przed osobą, z którą rozmawiamy.
Czy popełniliście kiedyś jakieś rażące błędy w zachowaniu? A może ktoś inny był niegrzeczny wobec was?