11 zaskakujących faktów, które zmienią twoją percepcję czasu
Niektóre wydarzenia historyczne zostawiają tak trwały ślad w historii i kulturze, że stają się znakami rozpoznawalnymi poszczególnych epok i okresów. Czasami można odnieść wrażenie, że jedne miały miejsce wcześniej, a inne później. Ale gdy spojrzymy na nie z innej perspektywy i ze sobą zestawimy, przekonamy się, że często niewłaściwie postrzegamy czas.
Ekipa Jasnej Strony uwielbia dowiadywać się nowych rzeczy, szczególnie jeśli otwierają nam one oczy na teoretycznie znane zjawiska, prezentując je w zupełnie innym świetle.
Ostatnia książka o Harrym Potterze została wydana w roku premiery pierwszego iPhone’a.
W 2007 roku fani przygód nastoletniego czarodzieja i jego przyjaciół czekali na książkę wieńczącą magiczną sagę. W tym samym roku Steve Jobs zaprezentował światu pierwszego iPhone’a.
Od pierwszego lotu samolotem do pierwszej misji kosmicznej minęło raptem 58 lat.
W 1903 roku bracia Wright odbyli pierwszy w historii świata lot samolotem silnikowym. Niecałe sześć dekad później w kosmos wzbił się pierwszy statek kosmiczny z Jurijem Gagarinem na pokładzie.
Wynalezienie internetu i powstanie Facebooka dzieli 35 lat.
W 1969 roku uczeni stworzyli sieć ARPANET, która funkcjonowała w ten sam sposób co dzisiejszy internet. Zaledwie 35 lat później Mark Zuckerberg założył największe medium społecznościowe na świecie.
Od pierwszego pokazu filmowego na świecie do premiery Avatara minęło 114 lat.
Legendarna pierwsza projekcja filmu braci Lumière miała miejsce w 1895 roku i wywołała na zgromadzonych widzach ogromne wrażenie. 114 lat później James Cameron nakręcił Avatara, który wciąż utrzymuje się na szczycie listy najbardziej dochodowych filmów w historii.
Uniwersytet Oksfordzki został założony przed powstaniem Imperium Azteków.
Dokładna data założenia jednego z najstarszych uniwersytetów na świecie pozostaje nieznana. Odkryto natomiast zapiski o studentach kształcących się w Oksfordzie jeszcze w roku 1096. Aztekowie założyli swoje imperium na terenie dzisiejszego Meksyku 332 lata później, w 1428 roku.
Najpierw wynaleziono pociąg, a dopiero później rower.
Pierwszą lokomotywę na świecie stworzył w roku 1802 Richard Trevithick. Z kolei pierwszy rower, który można by porównać z dzisiejszymi modelami, został zmontowany dopiero w 1885 roku.
Wieża Eiffla i obraz olejny Gwieździsta noc Vincenta van Gogha powstały w tym samym roku.
Wieża Eiffla została oddana do użytku w 1889 roku. Była zaprojektowana jako tymczasowa konstrukcja, więc w tamtym okresie nikt nawet nie brał pod uwagę, że z czasem stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na świecie.
W tym samym roku Vincent van Gogh namalował jeden ze swoich najsłynniejszych obrazów.
Aktor Christopher Lee urodził się w czasie istnienia Imperium Osmańskiego.
Brytyjski aktor, znany przede wszystkim z roli Sarumana, urodził się 27 maja 1922 roku. W tym czasie wciąż istniało Imperium Osmańskie. Upadło 5 miesięcy później.
Uczeni istniejącego już Uniwersytetu Harvarda nie znali Newtona i jego praw.
Uniwersytet Harvarda jest jedną z najstarszych instytucji akademickich w Stanach Zjednoczonych. Został założony 8 września 1636 roku. Słynny naukowiec i wynalazca Izaak Newton urodził się sześć lat po założeniu uczelni.
Charlie Chaplin i Eminem żyli w tych samych czasach.
Marshall Bruce Mathers III, znany również jako Eminem, przyszedł na świat w 1972 roku. Tego samego roku jeden z najsłynniejszych aktorów wszech czasów, Charlie Chaplin, otrzymał swojego drugiego Oscara.
Osoby urodzone 31 grudnia 2000 roku i 1 stycznia 2001 roku przyszły na świat w różnych tysiącleciach.
Ostatni dzień 2000 roku był schyłkiem XX wieku i zarazem zakończył drugie millenium naszej ery. Natomiast 1 stycznia 2001 roku zapoczątkował XXI wiek i tym samym trzecie millenium. Dzieci, które urodziły się w ostatnich minutach 2000 roku oraz w pierwszych 2001 roku, przynależą nie tylko do różnych stuleci, ale i milleniów.
Która ciekawostka zaskoczyła was najbardziej? A może macie własne przykłady pokazujące, jak bardzo czas może być zwodniczy?