18 kulinarnych wpadek, na których widok odechciewa się gotować

Łazienka i toaleta to pomieszczenia najtrudniejsze w aranżacji. W ograniczonej przestrzeni trzeba zmieścić sedes, wannę, umywalkę, a nawet pralkę, nie zapominając o szafkach do przechowywania rzeczy. Dodatkowo całość powinna być komfortowa w użytkowaniu i po prostu estetyczna. To wyzwanie nawet dla profesjonalistów, a przy pierwszym podejściu uniknięcie błędów jest niemal niemożliwe. Oto typowe pułapki remontowe i wskazówki, jak ich uniknąć.
Zdecydowana większość osób posiada wieszaki na ręczniki podłączone do instalacji centralnego ogrzewania. Wydaje się, że to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Polecają je też fachowcy, bo w tym przypadku nie trzeba dokonywać większych przeróbek.
Jednak ta opcja ma istotną wadę: uchwyty na ręczniki działają wówczas tylko w sezonie grzewczym. Po wyłączeniu centralnego ogrzewania w łazience robi się zimno i wilgotno.
Eksperci radzą kupować modele elektryczne, bo one są bardziej bezpieczne i wygodne w użyciu. Tego typu wieszaki działają przez cały rok, są przyjazne dla środowiska i nie przeciekają. Istnieją też modele łączone, które w zimie działają na wodę, a latem wykorzystują energię elektryczną.
Listwy wannowe są zwykle stosowane w celu skorygowania błędów popełnionych podczas planowania pomieszczenia. Na przykład gdy po zamontowaniu wanny między nią a ścianą pozostaje przestrzeń, którą trzeba zasłonić. Listwy stosuje się też w przypadku, gdy fuga między wanną a płytkami wymaga uszczelnienia.
Zastosowanie listew, podobnie jak montaż wanny z szeroką krawędzią, może przyczynić się do konfliktów z mieszkającymi piętro niżej sąsiadami. W obu przypadkach zasłona prysznicowa nie będzie ściśle przylegała, więc woda zgromadzi się na krawędzi wanny, ścieknie w dół i w końcu dotrze do sąsiadów. W dodatku listwy wannowe tylko na początku pozostają szczelne, a potem zaczynają przeciekać, o czym domownicy często nawet nie mają pojęcia.
Aby uniknąć podobnych kłopotów, należy tak zaprojektować łazienkę, aby dokładnie dopasować rozmiar wanny. Najlepiej najpierw zamontować wannę, a dopiero potem układać płytki na ścianie. Tylko ten sposób zapewnia szczelność i estetyczny wygląd.
Podczas montażu umywalek często stosuje się gumowe uszczelki, aby zapobiec przeciekaniu. Po kilku latach gumy żółkną i wyglądają nieestetycznie. Dodatkowo nie spełniają już swojej funkcji i zaczynają przepuszczać wodę.
Aby uniknąć tych problemów, można zastosować silikon w kolorze płytek, który nie zżółknie i nie będzie w ogóle zauważalny. A jeśli zacznie przeciekać, łatwo go odnowić i nałożyć świeżą warstwę.
Nawet jeśli mieszkanie ma bardzo dobry system wentylacyjny, w łazience nie jest on wystarczający. Ze względu na słabą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu zawsze będzie panowała wilgoć, co może prowadzić do pojawienia się pleśni. Ponadto meble i drzwi, zwłaszcza te wykonane z płyty wiórowej i pokryte folią, zaczną się odkształcać.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie dodatkowych wentylatorów, które można włączyć i wyłączyć w zależności od potrzeb domowników.
Takie płytki mogą wydawać się bardzo piękne, gdy leżą na półce w sklepie. Jednak kiedy zostaną ułożone na ścianie łazienki, wszystkie ich wady stają się widoczne. Mycie takich płytek jest kłopotliwe, a usunięcie brudu ze wszystkich krzywizn praktycznie niemożliwe. Po pewnym czasie chce się po prostu zrezygnować ze sprzątania, a z powodu niedostatecznej dbałości o higienę może pojawić się pleśń.
O wiele praktyczniejsze jest wyłożenie ścian gładkimi płytkami. Znacznie łatwiej je umyć, a gładka powierzchnia będzie odbijać więcej światła, powiększając małą przestrzeń łazienki.
Z kolei na podłogę w łazience najlepiej wybrać płytki reliefowe. Jest to po prostu bezpieczniejsza opcja, ponieważ gładkie płytki zalane wodą zmieniają się w prawdziwe lodowisko. Nawet jeśli są łatwiejsze do sprzątania, bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Poza tym podłogę w łazience myje się częściej niż ściany, więc nie trzeba się martwić o widoczne plamy na powierzchni.
Brak dodatkowych źródeł światła może prowadzić do 2 głównych problemów. Z jednej strony domownikom będzie brakować na przykład oświetlenia przy lustrze, a kąty pomieszczenia pozostaną ciemne.
Z drugiej strony, wręcz przeciwnie, oświetlenie górne może być zbyt intensywne, jeśli chcemy się zrelaksować i wziąć kąpiel w półmroku. Oczywiście zawsze można zapalić świeczki. Jednak bardziej praktycznym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie dodatkowych źródeł światła. Oświetlenie lustra lub taśmy LED na szafkach łazienkowych stworzą przytulną atmosferę, a także ułatwią golenie lub makijaż.
Wielu właścicieli domów czy mieszkań decyduje się na pozostawienie rur na widoku ze względów bezpieczeństwa. Jeśli coś zacznie przeciekać, można od razu to zauważyć i naprawić uszkodzenia.
Jednak tego typu rozwiązanie psuje wygląd łazienki. Rury, które są wykonane z nowoczesnych materiałów i zainstalowane przez profesjonalistów, wytrzymają długi czas bez żadnych przecieków. Oczywiście, dobrze jest zaplanować montaż paneli umożliwiających dostęp do najważniejszych części instalacji hydraulicznej.
Odważni ludzie, którzy decydują się na ukrycie rur w ścianach, wciąż się o nie martwią, więc robią ogromne panele dostępowe, aby móc coś naprawić w razie potrzeby. Często zasłaniają otwór metalowymi lub plastikowymi drzwiczkami, które bardzo źle wyglądają.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zrobienie niewielkiego otworu i zamknięcie go tymi samymi płytkami, których używa się do wykończenia łazienki. Dzięki temu panel będzie niezauważalny i wtopi się w ścianę.
Jest ryzyko, że jakaś płytka pęknie, psując wygląd pomieszczenia. Nikt nie chce remontować całej łazienki z powodu jednego pęknięcia. Jednak może się to okazać konieczne, bo nowa płytka, nawet z tej samej serii i z tego samego sklepu, często różni się odcieniem, bo pochodzi z innej partii.
Najlepszą decyzją jest kupienie kilku dodatkowych płytek i trzymanie ich gdzieś w mieszkaniu na wszelki wypadek. Zawsze lepiej mieć zapas.
Po zainwestowaniu dużej ilości pieniędzy w wykończenie łazienki ostatnią rzeczą, na którą mamy ochotę, jest pokrycie kosztów remontu dla sąsiadów z dołu. Ludzie często zapominają o czujnikach przecieków. Nie są one bardzo drogie, a nowoczesne modele mogą wysyłać powiadomienia na smartfon i nawet blokować wodę.
Oczywiście oprócz czujników niezbędne są specjalne zawory na rurach. Dzięki nim nie trzeba będzie się o nic martwić, nawet gdy cała rodzina przebywa poza domem.
Wiele osób uważa, że zasłony prysznicowe są niemodne, a szkło to świetny wybór aranżacyjny. W rzeczywistości stara, dobra zasłona jest nie tylko najtańszym rozwiązaniem, ale także najlepszym sposobem na ochronę pomieszczenia przed wodą. Szklane parawany mają wiele wad, o których trzeba wiedzieć przed zakupem.
Te wąskie nie chronią wystarczająco łazienki przed wodą, a duże sprawiają, że wejście do wanny jest niewygodne. Można użyć modeli z przesuwnymi drzwiami, ale one często się tłuką. Oprócz tego szkło trzeba myć po każdym użyciu, bo inaczej cała łazienka będzie wyglądała niechlujnie.
Dla wielu osób zasłony są o wiele wygodniejsze. Trudno je zniszczyć, nie zrobią nikomu krzywdy i zawsze można je wrzucić do pralki.
Jakie błędy wy popełniliście podczas remontu łazienki?