12 błędów w „Zmierzchu”, które przeoczyli nawet ci, którzy wielokrotnie oglądali ten film
Wiele dziewcząt w wieku nastoletnim kochało się w Edwardzie Cullenie i oglądało sagę „Zmierzch” nawet 10 razy. Ta historia miłosna wciąż cieszy się popularnością zarówno wśród dorosłych, jak i młodych widzów. Jednak jak w każdym filmie, w „Zmierzchu” są pewne nieścisłości, których za pierwszym razem nie zauważył żaden z fanów.
Skóra Edwarda nie zawsze mieni się w słońcu.
Gdy Edward pokazuje Belli swoje ciało na początku filmu, widzimy, jak jasno mieni się w blasku słońca. Jednak w wielu innych ujęciach można zauważyć, że jego skóra się nie zmienia. Przykładowo, podczas wakacji, kiedy para pływa i opala się. Skóra wampira w ogóle się nie mieni.
Wampiry powinny mieć supermoce, ale niektórzy Cullenowie ich nie mają.
Talent, z którym dana postać przychodzi na świat ulega stukrotnemu wzmocnieniu, gdy staje się wampirem. Na przykład, wrażliwy Edward zaczyna czytać w myślach ludzi, a instynkt Alice pomaga jej przewidywać przyszłość. Niektóre postaci zdają się nie mieć żadnych wampirzych mocy, jak na przykład Carlisle, Emmet czy Rosalie.
W rzeczywistości jednak posiadają pewne talenty. Carlisle stał się pierwszym „wegetarianinem” wśród wampirów i jako jedyny nie reaguje na zapach ludzkiej krwi. Emmet cechuje się niesamowitą tężyzną, a Rosalie jest wyjątkowo piękna i ma fiołkowe oczy.
Wszystkie te moce są szczegółowo opisane w książkach, ale w filmach nie ma o nich żadnej wzmianki.
Bella powinna mieć zażyłą relację ze swoją mamą, ale prawie z nią nie rozmawia.
Opowieść zaczyna się w momencie, w którym Bella wprowadza się pod dach ojca. Oboje czują się niezręcznie w swoim towarzystwie i nie znają się zbyt dobrze. Rodzice Belli rozwiedli się dawno temu, a bohaterka przez cały ten czas mieszkała z mamą. Ponieważ z nikim się nie umawiała, powinny być ze sobą względnie blisko.
Jednak w całej serii jesteśmy świadkami zaledwie kilku rozmów telefonicznych i spotkań tylko w ważnych okolicznościach: gdy Bella jest w szpitalu lub wychodzi za mąż. Dziecko, którego później spodziewa się główna bohaterka nie ma żadnego wpływu na jej relację z mamą. Ojciec tymczasem bardzo się o nią martwi. Z kolei, gdy Bella staje się wampirem, nigdy więcej nie widzi się z mamą.
Kolejna książka Belli, która tajemniczo znika i pojawia się ponownie.
Gdy bohaterka budzi się na początku Księżyca w nowiu, tuż obok niej leży kopia Romea i Julii . Chwilę później do pokoju Belli wchodzi tata z prezentem urodzinowym. Bella nie miała czasu na odłożenie książki, która i tak zniknęła. W następnym ujęciu znów jest na łóżku.
Bella dzwoni do Rosalie, nie wybierając jej numeru.
Kiedy Bella zdaje sobie sprawę, że jest w ciąży, wraca z Edwardem do domu. W drodze na lotnisko dzwoni do Rosalie. Ale kiedy włącza telefon, nie wybiera jej numeru ani nie szuka go w książce telefonicznej. Po prostu przykłada telefon do ucha. Podczas rozmowy widać nawet blokadę ekranu.
Przez swoją ostrą gwałtowną na krew Cullenowie już dawno zostaliby wykryci.
Wprawdzie Cullenowie są „wegetarianami” w świecie wampirów, ale czasami trudno im zapanować nad głodem. Pamiętacie scenę, w której Jasper nie mógł się powstrzymać, gdy Bella skaleczyła się w palec papierem?
Przez tak słabą „siłę woli”, ich sekret zostałby ujawniony już dawno temu. Rodzina wampirów żyje wśród ludzi i często pojawiają się w miejscach publicznych. Byłoby zbyt wiele pokus.
Edward nosi okulary przeciwsłoneczne, z których nie ma większego użytku.
Jak wiecie, wampiry w Zmierzchu mienią się w blasku słońca. Dlatego, aby ukryć przed ludźmi swoją prawdziwą postać, starają się nie wychodzić na zewnątrz w ciągu dnia. Edward nie ma więc powodu, by nosić okulary przeciwsłoneczne. Może po prostu chce fajnie wyglądać.
Nawiasem mówiąc, wampiry regularnie pojawiają się na zewnątrz w świetle dziennym, ale nie zawsze błyszczą. Wydaje się, że robią to tylko wtedy, gdy wymaga tego fabuła.
Edward postanowił opuścić Bellę „honorowo”, choć nic szczególnego się nie wydarzyło.
Edward wielokrotnie narażał Bellę na niebezpieczeństwo. Jednak z jakiegoś powodu słabość Jaspera po jego ataku na Bellę, sprawiła, że czytający w myślach wampir postanowił się z nią rozstać. Szczęśliwie, inni członkowie rodziny zabrali Jaspera, choć nie miał wrogich zamiarów.
Edward tymczasem zostawił Bellę, gdy była do niego szczególnie przywiązana. Jeśli zależałoby mu na zachowaniu twarzy, powinien to zrobić dużo wcześniej. Na przykład, gdy Bella omal nie zginęła po ataku Jamesa.
Gdy Edward zatrzymuje samochód, by uratować Bellę, bohaterka znajduje czas na poprawienie włosów.
Prawdopodobnie pamiętacie romantyczną scenę, w której Edward pędzi do Belli i ratuje ją przed samochodem, który prawie ją potrącił. Bohaterka leżała na ziemi w szoku i w tym stanie nie potrafiłaby nic zrobić z włosami. Na początku ujęcia widzimy je luźno opadające kurtkę. Potem jednak w magiczny sposób są wetknięte w ciuchy.
Nie rozumiemy, jak Bella zaszła w ciążę z wampirem.
W trzecim filmie Rosalie wspomina, że chce mieć dziecko i że jest jej przykro, że wraz z Emmetem nie mogą mieć założyć rodziny. Skoro to kwestia biologii wampirów, to w jaki sposób Edward był w stanie tego dokonać?
Stephenie Meyer, autorka książek, wyjaśnia tę nieścisłość, mówiąc, że przez żyły wampirów przetacza się płyn podobny do ludzkiej krwi. Ich ciała nadal pełnią pewne funkcje — mężczyźni, na przykład, mogą począć dzieci.
Jednocześnie kobiety-wampiry nie mogą zajść w ciążę, ponieważ ich ciała nie są w stanie przystosować się do rozwijającego się płodu. W filmach nie słyszymy tych wyjaśnień.
Kaniula nosowa zmienia położenie.
Gdy Bella budzi się w szpitalu, najpierw widzimy jej twarz z bliska, a następnie z daleka. W każdym z tych ujęć kaniula zmienia swoje położenie. W zbliżeniu znajduje się tuż przy oczach bohaterki, ale w dalszych ujęciach jest inaczej ustawiona.
Wyraz oczu Belli zmienił się.
Trudny poród niemal kosztował Bellę życie. Kiedy Jacob i Edward próbowali ją uratować, oczy bohaterki początkowo były szeroko otwarte. Chwilę później jednak stały się półprzymknięte.
To zrozumiałe, że nie da się nakręcić filmu bez żadnych błędów czy fabularnych nieścisłości. My jednak lubimy ich szukać. Jeśli wy również, koniecznie zajrzyjcie tutaj.