12 ciekawych faktów, które zupełnie zmieniły nasze spojrzenie na świat
Podczas lekcji w szkole często zdarzało nam się patrzeć w okno i nie słuchać nauczycieli, którzy próbowali wyjaśnić, jak działa otaczająca nas rzeczywistość. Natomiast po powrocie ze szkoły do domu włączaliśmy telewizor, żeby obejrzeć kilka popularnych teledysków, kreskówek albo pograć w gry wideo i ten sposób umykały nam bardzo istotne informacje.
Ekipa Jasnej Strony postanowiła przyswoić kilka faktów, które pominęliśmy w czasach szkolnych.
1. Płomienie nie rzucają cienia.
Płomienie nie mają cienia, ponieważ są źródłem światła. Dlatego też ściana lub przeszkoda, na której pojawiłby się cień będzie oświetlona światłem ognia, chyba że w pobliżu znajduje się jaśniejsze źródło światła.
2. Taśma klejąca sprawia, że matowe szkło staje się przezroczyste.
Kiedy światło pada na chropowatą powierzchnię matowego szkła, rozprasza się i dlatego szkło jest nieprzejrzyste. Przezroczysta taśma klejąca ma gładszą powierzchnię niż matowe szkło, co sprawia, że światło się tak nie rozprasza, a szkło staje się przezroczyste.
3. Żółta nakrętka na butelce oznacza, że napój ma specjalne składniki.
Pewnie widzieliście napoje w butelkach z żółtą nakrętką. W ten sposób producent oznakowuje specjalne koszerne wersje napoju z cukrem buraczanym. W wersji klasycznej napój zawiera syrop kukurydziany.
4. Skóra na palcach marszczy się w wodzie, żeby ułatwić nam życie.
Marszczenie sprawia, że mokre przedmioty bardziej trzymają się naszych palców, a zmarszczki pojawiają się, ponieważ naczynia krwionośne, które znajdują się pod skórą, zwężają się.
5. Jeśli wyszukasz liczbę 241543903, zobaczysz takie zdjęcia.
Spróbujcie wpisać w Google liczbę 241543903. Zobaczycie mnóstwo zdjęć osób, które wkładają głowę do zamrażarki lub lodówki. Pierwszą osobą, która opublikowała taką fotkę z unikatowym numerem, był David Horvitz. Zapoczątkował w ten sposób społeczny trend. Liczba 241543903 stanowi kombinację numeru seryjnego lodówki Davida i kodów kreskowych na opakowaniach fasolki, którą miał w lodówce.
6. Głowa Buddy pokryta jest 108 ślimakami, a nie włosami.
Starożytna legenda głosi, że Budda wybrał się na spacer, zaczął medytować i nie zauważył, że w międzyczasie Słońce wzniosło się wysoko na niebie i zaczęło go palić. Ślimaki weszły mu na głowę, żeby ochronić go przed agresywnymi promieniami. Kiedy stworzenia robiły swoje, Słońce zasuszyło je na śmierć.
7. Banany i ogórki to jagody, a truskawki nie.
W botanice jagoda to rodzaj owocu o cienkiej skórce i soczystym miąższu, który zawsze ma w środku nasiona. Dlatego też z technicznego punktu widzenia winogrona, pomidory, ogórki, banany, papryczki chili i bakłażany są jagodami. Natomiast truskawki, maliny i jeżyny to w rzeczywistości orzechy.
8. Domy w bajce o SpongeBobie są zrobione ze śmieci.
Jak zauważyli fani SpongeBoba Kanciastoportego, kształty domów w kreskówce bardzo przypominają tłumiki, które ludzie wyrzucili do oceanu.
9. Mario nie rozbija niczego głową.
Wiele osób pamięta hydraulika Mario, który ratuje swoją przyjaciółkę księżniczkę Peach. Zawsze sądziliśmy, że rozbija on przeszkody głową, ale bardziej uważni fani zauważyli, że Mario zawsze robi to pięścią. Ponadto spostrzegliśmy, że chmury mają dokładnie taki sam kształt jak krzaki.
10. W popularnym teledysku SMS-y wysyłano w Excelu.
Pewnie pamiętacie ten wideoklip z początku lat 2000. W tamtym czasie telefony komórkowe nie były jeszcze powszechnie używane i zapewne właśnie z tego powodu nikt nie zauważył, że Kelly Rowland próbowała wysłać wiadomość za pośrednictwem Excela.
11. Egipski sfinks ma ogon.
Wiele osób widziało na stronach podręczników do historii słynną twarz sfinksa, ale tylko nieliczni wiedzą, że ma on też ogon.
12. Ile mieliście lat, kiedy dowiedzieliście się, że na środku kart z ósemką jest kształt liczby 8?
Jakich odkryć dokonaliście dopiero w dorosłości? Opowiedzcie w komentarzach poniżej!