12 detali, dzięki którym twoja łazienka będzie wyglądać jak w 5-gwiazdkowym hotelu
Cudownie byłoby mieszkać w hotelu. Wyobraźcie sobie tylko te przepiękne widoki z okna, sprzątanie na zawołanie, przemyślany wystrój wnętrz, wielkie łazienki i czyste ręczniki. Rozsądniejsze wydaje się jednak zadbanie o przytulną atmosferę we własnym mieszkaniu lub domu. A zacząć można od łazienki. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, warto dowiedzieć się, jak właściciele hoteli zmieniają proste pomieszczenie z prysznicem i umywalką w dzieło sztuki.
1. Białe ręczniki
W większości hoteli nie zobaczycie kolorowej pościeli, ręczników, szlafroków i kapci. A to dlatego, że białe rzeczy są po prostu bardziej praktyczne. Można je prać w wysokich temperaturach, nie tracą koloru i zawsze wyglądają na czyste i świeże.
Jeśli nie podoba wam się biały, zawsze możecie sprawić sobie ręczniki w innym, jednolitym kolorze. Aby domownicy wiedzieli, który należy do nich, można wyhaftować na nim pierwszą literę imienia właściciela.
2. Mocny natrysk
Wcale nie potrzebujecie drogich płytek i wyposażenia. Wystarczy sprawić sobie nowoczesną głowicę prysznicową, a pomieszczenie będzie wyglądało jak nowe. Taki dodatek świetnie się prezentuje i jest bardzo wygodny w użytku. Poza tym wiele modeli jest tak zaprojektowanych, by oszczędzać wodę.
3. Porządna mata
Tanie, stare dywaniki psują wystrój nawet najpiękniejszej łazienki. Lepiej sprawić sobie nowy, który będzie pasować do wnętrza. Zamieńcie gumową matę na bawełnianą. Co prawda trzeba bardziej o nią dbać, ale za to prezentuje się naprawdę elegancko.
4. Funkcjonalne lustro
Duże lustra optycznie powiększają pomieszczenie i robią lepsze wrażenie. Poza tym łatwiej się w nich przejrzeć. Jeśli nie macie miejsca na duże lustro, zamontujcie sobie nad umywalką powiększające lusterko. Tę sztuczkę stosuje się w wielu hotelach.
5. Odpowiednio przyozdobione okna
Jeśli widok z okna w waszej łazience pozostawia wiele do życzenia, zawsze możecie wstawić matową szybę, powiesić ładną zasłonkę lub postawić rośliny na parapecie. Świetnie wygląda na przykład bambus i można go trzymać w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność.
Aby łazienka wyglądała świeżo, możecie powiesić w oknie tiulową firankę, tylko upewnijcie się, że materiał nie dotyka podłogi i nie ma kontaktu z wodą.
6. Porządek na umywalce
W hotelach dostępne są paczuszki z mydłem i szamponem lub dozowniki zamiast różnokolorowych butelek i tubek.
W niektórych miejscach przelewa się szampony do butelek, które pasują do koloru i faktury kranów. Mydelniczki również powinny być w takim samym stylu. Wybierając łazienkowe akcesoria, warto zwrócić uwagę, czy będą pasować do ciepłej lub chłodnej kolorystyki łazienki.
7. Odpowiednie oświetlenie
W hotelach montuje się główne i dodatkowe źródła światła. Często oświetla się też lustra. Zamiast jednak inwestować w tradycyjne lampki LED, lepiej poszukać ciekawszych rozwiązań.
Najprościej jest zamontować kinkiety na ścianach po obu stronach lustra. Jeśli macie odpowiednio dużo miejsca, możecie sprawić sobie lampy wiszące.
Nie zapominajcie też o temperaturze barwowej. Im wyższa jej wartość, tym zimniejsze światło i tym bardziej pomieszczenie przypomina szpitalną salę. Specjaliści polecają żarówki do 3000 K.
8. Detale
Nawet najprostsza łazienka będzie wyglądać jak nowa, jeśli zadbacie o detale. Możecie zainwestować w oryginalne mydła lub koszyk na ręczniki, przelać szampon do pięknej butelki albo sprawić sobie elegancki uchwyt na szczoteczki do zębów.
Zapachowe świece, kwiaty albo miska z płatkami obok umywalki — to wszystko stwarza przytulną atmosferę. W niektórych hotelach do dekoracji używa się antyków. Macie w domu jakąś ciekawą figurkę? Postawcie ją w łazience!
9. Światło i minimalizm
Właściciele hoteli starają się nie zagracać wnętrz niepotrzebnymi detalami i ekstrawaganckimi ozdobami. Łazienki często są więc utrzymane w jednolitej palecie kolorystycznej. Dzięki temu wyglądają luksusowo, a jednocześnie ascetycznie. Nie ma bardziej eleganckiego i czystego połączenia niż światło i duża łazienka.
Dobrym pomysłem jest urządzanie pomieszczenia całego na biało. Meble, wyposażenie i baterie powinny być białe, a pozostałe elementy i detale powinny być dopasowane kolorystycznie. To najlepsze rozwiązanie do małych, słabo oświetlonych łazienek. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości.
10. Naturalne materiały i kolory
Najlepsze hotele na świecie stawiają na naturalne kolory i wyposażenie. Jaskrawe barwy pasują do miejsc o kiczowatym, ekstrawaganckim wystroju, ale nie nadają się do zwykłego mieszkania.
Możecie połączyć minimalizm z rustykalnym stylem boho. W łazienkach bardzo dobrze prezentują się blaty z naturalnego drewna. Rattanowe dodatki też świetnie dopełniają wnętrza.
11. Akcenty
Jeśli minimalizm i wszechobecna biel są dla was zbyt nudne, poeksperymentujcie z akcentami. Możecie na przykład pomalować ściany i sufit na jaskrawy kolor. Podłoga powinna jednak pozostać w neutralnym odcieniu, bo inaczej przesadzicie.
Można też wykorzystać pomysłowe dekoracje ścienne, na przykład grafikę w zwierzęce wzorki, egzotyczne krajobrazy lub dzieła sztuki. Pamiętajcie też o tym, że symetryczne wzory optycznie pomniejszają pomieszczenie. W małych łazienkach lepiej sprawdzają się duże elementy dekoracyjne.
Właściciele hoteli lubią też bawić się wzorami i małymi kafelkami. Łącząc płytki w różnych rozmiarach, można popisać się kreatywnością. W niektórych francuskich hotelach kładzie się trzy rodzaje kafelków, a efekt jest oszałamiający.
12. Maksymalna funkcjonalność
Pomieszczenia w pokojach hotelowych są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także praktyczne. Łazienki są tak zaprojektowane, by można je było szybko posprzątać przed pojawieniem się kolejnych gości. To samo możecie zrobić u siebie w domu.
- Wybierzcie płytki o równych krawędziach i połóżcie między nimi wąskie fugi, bo dzięki temu łatwiej będzie je myć. Oprócz tego warto wyłożyć kafelkami całą przestrzeń — od podłogi po sam sufit.
- Zamiast półek, zróbcie wnęki w ścianie. Zajmują mniej miejsca i się nie kurzą.
- Podwieszane meble znacznie ułatwiają mycie podłogi.
Czy urządzając mieszkanie, stosujecie się do zaleceń projektantów wnętrz, czy kierujecie się własnymi upodobaniami?