18 osób, które na własnej skórze przekonały się o wadach zakupów online

Dla większości ludzi mistrzostwa świata w piłce nożnej to jedyne wydarzenie sportowe, na które z niecierpliwością czekają przez 4 lata. Wydaje się, że cały świat mógłby się zatrzymać, gdy w końcu nadchodzi czas, by włączyć telewizor i cieszyć się meczami. Na tym niezwykłym turnieju miało miejsce wiele fenomenalnych wydarzeń. Oto kilka wybranych przez nas ciekawostek.
1958 rok, trwa mundial w Szwecji. Na boisku pojawia się młody zawodnik reprezentacji Brazylii, który na zawsze zmieni historię piłki nożnej — Pelé. W wieku zaledwie 17 lat strzelił swoją pierwszą bramkę na mistrzostwach świata, dzięki której Canarinhos awansowali do półfinału. Nie wiedział, że kilka dni później zostanie także najmłodszym zdobywcą Pucharu Świata, a 12 lat później jedynym zawodnikiem, który wraz ze swoją reprezentacją sięgnie po trzy tytuły.
Podczas inauguracyjnych mistrzostw świata w 1930 roku w Urugwaju brazylijski sędzia Almeida Rego stracił rachubę i dmuchnął w gwizdek, kończąc mecz Argentyny z Francją 6 minut przed końcem regulaminowego czasu gry. Argentyńczycy prowadzili 1:0, a Francuzi usiłowali wyrównać, gdy wybrzmiał dźwięk końcowego gwizdka.
Argentyńska drużyna świętowała, podczas gdy Francuzi protestowali. Sędzia naprawił swój błąd i nakazał rozegranie pozostałych sześciu minut. Aby zmusić fetujących kibiców do zejścia z murawy, musiała interweniować policja konna. Brakujące 6 minut zostało rozegranych, ale wynik nie uległ zmianie.
Mistrzostwa świata w piłce nożnej w 1970 roku w Meksyku pod wieloma względami były jednym z najbardziej pamiętnych wydarzeń w historii sportu. Między innymi dlatego, że po raz pierwszy transmitowano wtedy mecze w kolorze. Był to również pierwszy mundial pokazywany na całym świecie w ogóle, pierwszy rozgrywany poza Europą i Ameryką Południową oraz pierwszy, na którym pojawiły się klasyczne już elementy tego sportu, takie jak kartki i zmiany taktyczne.
W ćwierćfinale mistrzostw świata w 1954 roku odbył się mecz pomiędzy Szwajcarią a Austrią. I choć mogło się wydawać, że będzie to spotkanie jakich wiele, szybko okazało się, że czeka nas spora niespodzianka. W sumie padło aż 12 bramek: 7 strzelonych przez Austrię i 5 przez gospodarzy. To największa liczba bramek strzelonych (jak dotąd) w jednym meczu mistrzostw świata.
Wyjątkowe piłkarskie anegdoty to nie tylko odległa przeszłość. Na mundialu w 2002 roku podczas meczu pomiędzy Koreą Południową a Turcją Hakan Şükür zdobył najszybciej strzeloną bramkę ze wszystkich goli, które padły na mistrzostwach świata. Turcja wyszła na prowadzenie zaledwie 11 sekund po rozpoczęciu meczu.
Podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 roku doszło do sytuacji niespotykanej wcześniej w historii mundialu. Bracia Boateng zmierzyli się ze sobą na boisku, grając dla dwóch różnych reprezentacji podczas meczu fazy grupowej Ghana — Niemcy. Jérôme grał dla reprezentacji Niemiec, natomiast Kevin-Prince reprezentował Ghanę.
Rozważając kandydatów do miana najlepszego strzelca, większości osób na myśl przychodzą najsłynniejsze nazwiska, takie jak Maradona, Pelé, Ronaldo (Nazário i Cristiano) czy Messi. Jednak tytuł najbardziej bramkostrzelnego króla strzelców przypada Francuzowi Justowi Fontaine’owi, którego rekord goli strzelonych podczas jednego turnieju pozostaje nietknięty — 13 goli w 6 meczach podczas mistrzostw świata w Szwecji w 1958 roku.
To, co obecnie znane jest jako meksykańska fala, najprawdopodobniej narodziło się na stadionie baseballowym, ale ten rodzaj dopingu popularność zyskał dopiero w 1986 roku. Podczas meczu pomiędzy Bułgarią a Włochami kamery uchwyciły ruch na trybunach. Pierwsza (a przynajmniej najpopularniejsza) fala na trybunach w świecie piłki nożnej miała miejsce na Estadio Azteca w Meksyku, stąd słowo „meksykańska”.
Kiedy dana reprezentacja wygrywa Puchar Świata, podnosi na stadionie prawdziwe, oryginalne trofeum, ale do domu zabiera kopię. Replika pucharu zrobiona jest z pozłacanego brązu. Oryginał zaś jest wykonany z 18-karatowego złota i pozostaje w siedzibie FIFY w Szwajcarii, opuszczając ją jedynie podczas światowego tournée poprzedzającego mundial. Po zakończeniu turnieju puchar wraca do Szwajcarii prywatnym samolotem.
Maracanaço (w przybliżeniu tłumaczone jako „agonia na Maracanie”) odnosi się do meczu Urugwaj — Brazylia, decydującego o tytule mistrza świata. Ostatni mecz mistrzostw świata w 1950 roku, jedynych bez klasycznego meczu finałowego, odbywał się na stadionie Maracanã w Rio de Janeiro. Brazylijczykom do zdobycia tytułu wystarczał remis. Wszyscy skazywali Urugwajczyków na porażkę, jednak Charrúas wbrew przeciwnościom losu pokonali Brazylię 2:1.
O skali niespodzianki, jaką sprawiła reprezentacja Urugwaju, świadczy fakt, że kibice i media ogłaszali Brazylię nowymi mistrzami świata jeszcze na kilka dni przed meczem. I mieli ku temu dobre powody — Canarinhos byli w fenomenalnej formie, agresywny styl gry i bilans 21 goli strzelonych w 5 meczach przed rozstrzygającym starciem z Urugwajem stawiał Brazylijczyków w roli faworytów.
W meczu Argentyny z Meksykiem w Katarze Messi zrównał się z Diego Armando Maradoną jako argentyński piłkarz z największą liczbą meczów na mundialach — łącznie 21 spotkań, a podczas meczu z Polską ustanowił nowy rekord.
W 2010 roku postanowiono, że mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2022 roku odbędą się między 21 listopada a 18 grudnia w Katarze. Data ta została wybrana ze względu na wysokie temperatury panujące latem w zwyczajowym okresie rozgrywania turnieju. Nietypowy termin rozgrywania tych mistrzostw wpłynął na rozgrywki ligowe, pucharowe i inne wydarzenia piłkarskie, przez co trzeba było podjąć decyzję o skróceniu turnieju.
Nie są to jednak najkrótsze mistrzostwa świata w historii — te odbyły się w 1934 roku we Włoszech. Trwały zaledwie 14 dni, jednak grało na nich 16 drużyn, a nie 32 i rozegrano 17 spotkań, a nie 64. Nawiasem mówiąc, turniej wygrali gospodarze.
Jakie są wasze najciekawsze wspomnienia związane z mundialem? Która oficjalna maskotka podoba wam się najbardziej?