12 niedobrych zwyczajów, które po cichu zatruwają twój dom
Chyba każdy człowiek stara się, żeby jego cztery kąty wyglądały i pachniały jak najlepiej. Przestrzeń wokół nas ma być po prostu czysta i bezpieczna. Próbując osiągnąć ten cel, czasami stosujemy jednak praktyki, które przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych i zanieczyszczają nasz dom.
Ekipa Jasnej Strony przeszukała internet, aby dowiedzieć się, jakie codzienne przedmioty są potencjalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Znaleźliśmy również pewne ciekawe rozwiązania, które mogą okazać się bardzo przydatne.
1. Kominki i piece
Produkty uboczne spalania zanieczyszczają powietrze w pomieszczeniach i tym samym wywierają negatywny wpływ na układ oddechowy domowników. Według immunolog Sheili Cain dym przenikający do wnętrz może przedostawać się do oczu i płuc, a zawarte w nim cząsteczki powodują alergie, podrażnienia, kaszel, a nawet zapalenie oskrzeli.
2. Materace
Materace to nasi najlepsi przyjaciele, gdy potrzebujemy odpoczynku. Niestety są one też źródłem zanieczyszczeń w domu, nawet jeśli nie zauważamy tego gołym okiem. Podczas produkcji do materaców dodaje się związki ognioodporne, aby zapobiec ich łatwopalności. W rezultacie zawarty w nich ładunek chemiczny jest bardzo wysoki, ale jednocześnie bezwonny, więc mało kto wie, że wdycha te substancje przez kilka godzin dziennie. W ramach dbania o zdrowie zaleca się codzienne wietrzenie łóżka zaraz po przebudzeniu.
3. Ubrania prane chemicznie
Każdy, kto uwielbia czystą odzież, z chęcią wysyła ubrania do pralni chemicznej. W końcu nie ma nic lepszego niż zrzucenie z siebie odpowiedzialności samodzielnego wyprania stosu ubrań w pralce, prawda? Okazuje się jednak, że częste korzystanie z tej usługi może być szkodliwe dla zdrowia. W procesie prania chemicznego używa się bowiem substancji zwanej perchloroetylenem, która jest niezwykle niebezpieczna. Dlatego zanim włożycie wyczyszczoną w ten sposób odzież do szafy, dobrze ją przewietrzcie.
4. Produkty do pielęgnacji ciała
Wszystkie kremy do ciała, szampony, dezodoranty, żele, pasty do zębów i inne artykuły pielęgnacyjne, do których jesteśmy tak przyzwyczajeni, mają w składzie mnóstwo chemikaliów i konserwantów. Nie pozostaje to oczywiście bez wpływu na nasze zdrowie i najbliższe otoczenie. Warto zatem rozważyć zastąpienie komercyjnych produktów naturalnymi alternatywami.
5. Dywany i chodniki
Dekoracyjne tkaniny podłogowe są bardzo popularne, ponieważ potrafią zmienić każde pomieszczenie w eleganckie, przytulne wnętrze. Mogą być jednak również groźne dla zdrowia, zwłaszcza gdy nie czyści się ich w odpowiedni sposób. Niektóre dywany uwalniają toksyczne gazy, które na dłuższą metę stanowią zagrożenie dla ludzi. Ponadto w dywanach gromadzą się zarazki i inne zanieczyszczenia, takie jak roztocza, alergeny, pleśń, kurz i wiele innych.
6. Szczoteczki do zębów
Choć szczoteczka do zębów jest oczywiście niezbędnym przedmiotem do utrzymywania codziennej higieny jamy ustnej, to równocześnie bardzo łatwo zbierają się na niej zarazki i bakterie. Szczoteczka stanowi idealne miejsce do ich rozwoju: stale jest wilgotna, zawsze znajduje się w łazience i z reguły nie wymienia się jej wystarczająco często. Mogłoby się wydawać, że w takim razie szczoteczkę powinno się przechowywać w zamkniętym pojemniku. Nic bardziej mylnego! Najlepiej jest trzymać ją w pozycji pionowej w przewiewnym miejscu, aby do czasu następnego użycia zdążyła się wysuszyć.
7. Klimatyzacja
Większość ludzi włącza klimatyzację i zamyka wszystkie okna, aby „zimne powietrze się nie wydostawało, a gorące nie wlatywało”. Niewiele osób jednak wie, że ma to negatywny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy w domu. Przebywanie w zamkniętej przestrzeni oznacza bowiem, że oddychacie powietrzem, które zostało wielokrotnie skażone... waszym własnym oddechem. Ponadto niezbędne jest również regularne czyszczenie klimatyzatora, ponieważ często osadzają się tam kurz i bakterie, które później ponownie krążą w powietrzu.
8. Kadzidełka i odświeżacze powietrza
Kadzidełka, aromatyczne świece i odświeżacze powietrza wydzielają sporą ilość dymu, dzięki któremu nasz dom wypełnia się przyjemnym zapachem. Niestety, ten sam wonny dym, który maskuje brzydkie zapachy, dostaje się również do naszych płuc i wpływa niekorzystnie na organizm. Wdychanie chemikaliów zawartych w dymie może w przyszłości wywołać schorzenia dróg oddechowych, np. astmę.
9. Kosmetyki
Kobiety codziennie używają średnio 12 produktów zawierających 168 różnych składników. Natomiast mężczyźni stosują każdego dnia mniej więcej 6 preparatów z 85 różnymi składnikami. W badaniu statystycznym brano pod uwagę zarówno produkty do pielęgnacji ciała, jak i produkty kosmetyczne. Warto pamiętać, że zdecydowana większość takich artykułów zawiera silne chemikalia (chociażby rtęć), które mogą być przyczyną poważnych chorób.
10. Insektycydy i pestycydy
Nie ma wątpliwości, że jedną z najbardziej irytujących rzeczy, jakich doświadczamy podczas pikniku w ogrodzie lub nawet w trakcie letniego obiadu w domu, są wszędobylskie owady. Trzeba wiedzieć, że produkty przemysłowe używane do ich zwalczania zawierają bardzo agresywne chemikalia, które niestety sami również wdychamy. I chociaż nie wpływają one na nas bezpośrednio, mogą stopniowo powodować szkody w organizmie.
11. Ręczniki
Wycieranie ciała miękkim, czystym ręcznikiem po wyjściu spod prysznica to jedna z najwspanialszych rzeczy w życiu. Ale niewiele osób wie, że ten prosty przedmiot codziennego użytku jest zwykle pełen zarazków, a może nawet bakterii kałowych. Jako że ręczniki bez przerwy znajdują się w łazience, są narażone na kontakt z wilgocią, roztoczami i mikrobami. Mogą również zawierać pozostałości naskórka, ślinę i inne wydzieliny ustrojowe. Dlatego też należy je prać bardzo regularnie i — o ile to możliwe — wywieszać na zewnątrz, aby wyschły na słońcu.
12. Buty
Zdecydowana większość ludzi wraca do domu po długim dniu pracy i nawet nie zauważa, że wchodzi do różnych pomieszczeń bez zdejmowania butów. Krótko mówiąc, oznacza to, że wszystkie bakterie, które mogły zetknąć się z obuwiem na ulicy, rozprzestrzeniają się teraz po podłodze w domu, gdzie zapewne często chodzicie boso i gdzie raczkują wasze dzieci. Nie zdziwcie się więc, jeśli później te zarazki przeniosą się na wasze ciało.
Wspomniane wyżej przedmioty są przeznaczone do codziennego użytku, a z niektórych z nich po prostu nie da się zrezygnować. Trzeba znaleźć więc rozwiązania, które ograniczą ich negatywny wpływ na nasze domowe środowisko. Oto kilka sugestii wartych rozważenia:
- Wietrzcie dom lub mieszkanie tak często, jak to możliwe.
- Unikajcie gromadzenia śmieci.
- Czyśćcie kurz wilgotną ściereczką lub używajcie odkurzacza.
- Zaprzyjaźnijcie się z roślinami, ponieważ oczyszczają one powietrze w domu.
Nie ulega wątpliwości, że wielokrotnie brudzimy swój dom, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy, jak niebezpieczne mogą być dane zachowania. Jednak teraz, gdy trochę już sobie powiedzieliśmy, bądźmy ostrożni i starajmy się unikać niewłaściwego użytkowania rzeczy. Jak myślicie, jakie inne domowe przedmioty mogą stanowić zagrożenie i zanieczyszczać domową przestrzeń?