16 osób podzieliło się zdjęciami, na których uchwycono moment zwrotny w ich życiu

Branża filmowa nie stoi w miejscu — co roku ukazują się setki nowych produkcji. Naiwnością byłoby przypuszczać, że nie znajdą się wśród nich podobne dzieła. Czasami twórcy starają się powtórzyć sukces jakiegoś filmu i kopiują jego fabułę. Innym razem identyczne filmy powstają niemal w tym samym czasie, jako odpowiedź na panujące trendy. W tym drugim przypadku trudno określić, czy jeden scenarzysta ściągał od drugiego, czy też zupełnie przypadkowo mieli podobne pomysły.
Ekipa Jasnej Strony zebrała dla was listę filmów, których fabuła zaskakująco przypomina inną produkcję, stworzoną mniej więcej w tym samym czasie.
W roku 2012 ukazały się 2 filmy o tej samej baśniowej postaci: Królewna Śnieżka i Łowca oraz Królewna Śnieżka. W obu przypadkach widzom pokazano alternatywną wersję słynnej bajki, w której Śnieżka ma silną osobowość i nie musi być ratowana przez księcia. Warto zauważyć, że w obu filmach macocha królewny ma przytłaczającą charyzmę, którą niemal przyćmiewa główną bohaterkę.
Film Czy to ty, czy to ja? został wydany w 1995 roku, a 3 lata później, w 1998 roku, w kinach ukazało się Nie wierzcie bliźniaczkom. Fabuły obu filmów opowiadają o 2 przypadkowo napotykających się dziewczynach, które okazują się wyglądać identycznie. W obu przypadkach dziewczynki postanawiają zeswatać swoich rodziców.
Głównym bohaterem filmów Efekt motyla (2004) i Mr. Nobody (2009) jest osoba, która posiada zdolność przewidywania przyszłości w zależności od podjętych przez siebie decyzji. I choć ich moce są różnie wyjaśniane, w obu przypadkach analizują oni swoje przeszłe działania i starają się znaleźć drogę, która przyniesie im szczęście.
W trakcie tworzenia Ed TV (1999) reżyser filmu Ron Howard zdawał sobie sprawę, że na ekrany kin wkrótce wejdzie Truman Show (1998). W obu przypadkach fabuła obraca się wokół człowieka, którego prawdziwe życie jest transmitowane przez telewizję. Howard był pewien, że projekt z Jimem Carreyem nie ma szans na sukces. Mylił się jednak — Truman Show stało się kultowym dziełem, czego nie można powiedzieć o Ed TV.
2016 rok był niezwykle dobry dla fanów filmów o superbohaterach. Chociaż Batman kontra Superman: Świt sprawiedliwości i Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów zostały stworzone przez zupełnie różne osoby, widzowie zauważyli wiele podobieństw w tych filmach — początek, koniec, a nawet sceny akcji były niemal identyczne.
Filmy To tylko seks i Sex story zostały wydane w 2011 roku i opowiedziały widzom tę samą historię. Dziewczyna i chłopak zgadzają się na związek bez zobowiązań, w którym nie ma miejsca na uczucia. Z czasem jednak poznają się lepiej i trudno im wywiązać się z początkowej umowy.
W 2000 roku twórcy postanowili zadowolić fanów kina sci-fi, wypuszczając 2 filmy o kosmicznej tematyce — Czerwoną Planetę i Misję na Marsa. Filmy te sprawiały wrażenie, jakby ich reżyserzy mieli jakieś zakulisowe porozumienie — oba dzieła opowiadają o astronautach badających Marsa i mierzą się z tematyką nieznanego świata.
Chyba nie ma bardziej wzruszających filmów niż te o przyjaźni człowieka i psa. W 1989 roku co najmniej 2 filmy o tej tematyce sprawiły, że widzowie uronili łzy — K-9 oraz Turner i Hooch. Główni bohaterowie, policjanci, przypadkowo zyskują czworonożnego przyjaciela, który pomaga im w ich niełatwej pracy.
Zarówno Igrzyska śmierci (2012) jak i Niezgodna (2014) oparte są na książkach różnych autorów, ale mimo to widzowie uznali je za dość podobne. Oba filmy ukazują dystopijne światy, w których panuje silne rozwarstwienie społeczne. Główna bohaterka, młoda dziewczyna o silnej osobowości, staje do walki z niesprawiedliwym systemem.
W 2013 roku ukazały się 2 postapokaliptyczne filmy — Niepamięć z Tomem Cruise’m i 1000 lat po Ziemi z Willem Smithem. Wydarzenia rozgrywają się w odległej przyszłości. Główni bohaterowie walczą o przetrwanie na opuszczonej planecie, która została podbita przez obcych.
W świecie animacji również nie brakuje filmów o podobnych fabułach. Na przykład Madagaskar (2005) i Dżungla (2006) pokazują młodym widzom wesołe przygody zwierząt, które uciekły z zoo. Jednak w tym przypadku wydana później bajka została mocno skrytykowana za to, że jest szalenie wtórna — i to nie tylko wobec Madagaskaru.
Całkiem dobrze przyjęty horror Ciche miejsce został wydany w 2018 roku, a Cisza, która okazała się mniej udana, została wydana rok później. Oczywiście wiele osób wytknęło twórcom drugiego filmu plagiat, jednak produkcja Ciszy zaczęła się jeszcze przed premierą pierwszego filmu. Fabuła obu filmów polega na tym, że główni bohaterowie muszą milczeć, ponieważ głośne dźwięki przyciągają mutanty.
Jakie inne podobne do siebie filmy oglądaliście? Który z nich bardziej wam się podobał?