12 popularnych elementów garderoby, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia
Wiele popularnych ubrań lub dodatków wcale nie jest tak nieszkodliwych, jak nam się wydaje. Jeśli nie zwracamy uwagi na tkaniny, które nosimy, kupujemy okulary przeciwsłoneczne na ulicznych straganach albo wybieramy modną, ale niezbyt wygodną odzież, musimy liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Ekipa Jasnej Strony uważa, że to, co na siebie wkładamy, powinno być nie tylko ładne i wygodne, ale również bezpieczne. Dlatego stworzyliśmy listę elementów garderoby, których lepiej nie kupować albo po prostu nosić z rozwagą.
Niebieski kostium kąpielowy
Kupując strój kąpielowy dla dziecka, wybierajcie jaskrawe i kontrastujące kolory, takie jak czerwony, żółty i tym podobne. Dzięki temu maluch będzie wyróżniał się w wodzie — w basenie, jeziorze lub morzu. Lepiej zrezygnować z zakupu niebieskiego kostiumu nie tylko dla dziecka, ale również dla siebie. W tym kolorze jesteśmy praktycznie niewidoczni w wodzie, a jest to niebezpieczne z oczywistych względów.
Zbyt opięte legginsy
Ciągłe noszenie legginsów może powodować podrażnienia skóry. Szyje się je zwykle z materiału o dużej gęstości i są dość opięte. A w czasie ruchu ocierają się o naszą delikatną skórę.
W dodatku w legginsach bardziej się pocimy, a wilgotne i ciepłe środowisko to doskonała pożywka dla bakterii. Dlatego zaleca się, by często je zmieniać i prać po każdym założeniu.
Niektóre ubrania typu oversize
Nie tylko zbyt opięte ubrania są niezdrowe. Duże i ciężkie bluzy z kapturem mogą obciążać kark i plecy. Szerokie rękawy sprawiają, że trzymamy ramiona w nienaturalnej pozycji, co z kolei powoduje napięcie mięśni całego ciała.
Zakładając na głowę wielki kaptur, musimy nadwyrężać i wyciągać szyję do przodu, żeby normalnie widzieć. Natomiast kaptur wiszący na plecach może nieprzyjemnie uciskać na gardło.
Okulary przeciwsłoneczne bez specjalnego oznaczenia
Okulary przeciwsłoneczne mają chronić oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem ultrafioletowym, a nie tylko przed oślepiającym słońcem. Jeśli nie ma na nich oznaczenia „UV 400”, to taki dodatek nie zapewnia maksymalnej ochrony.
Ochrona przed promieniowaniem UV nie może być określana na podstawie zabarwienia soczewek. Czarne okulary mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Powodują rozszerzanie źrenic, a jeśli nie mają filtra, wzrok może poważnie ucierpieć. Okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupować w sklepach, które mają na wyposażeniu specjalne urządzenia zwane fotometrami.
Niektóre modele letniego nakrycia głowy
Głównym zadaniem nakrycia głowy jest ochrona przed słońcem. Czapka z daszkiem nie sprawdza się w tym najlepiej, ponieważ odsłania uszy i kark, które bardzo szybko się opalają.
Jeśli nie wyobrażacie sobie noszenia innego nakrycia głowy, posmarujcie odkryte miejsca kremem przeciwsłonecznym. Nawiasem mówiąc, słomkowe kapelusze, nawet te o szerokim rondzie, też nie są najlepszym wyborem, ponieważ przepuszczają promienie słońca.
Ołówkowa spódnica
Kobieta w ołówkowej spódnicy prezentuje się bardzo elegancko, ale ten element garderoby utrudnia poruszanie się. W rezultacie zmienia się nie tylko chód, ale również postawa, a to może być przyczyną bólu kręgosłupa. W takiej spódnicy nie tak łatwo również ugiąć kolana i siadać, co powoduje, że w trakcie wykonywania tych ruchów mięśnie pleców są dodatkowo obciążone.
Bluzka lub sukienka wiązana na szyi
Tego typu odzież obciąża kark zwłaszcza u pań o obfitym biuście. W zwykłej koszulce ciężar równomiernie rozkłada się na barkach, natomiast w przypadku ubrań wiązanych na szyi opiera się on tylko na karku. W efekcie człowiek musi przybrać niewygodną pozycję, w której głowa jest przechylona do przodu, a barki zaokrąglone i opuszczone.
Odzież z bambusowej tkaniny
Naturalny materiał z bambusa jest twardy i szorstki. Aby zmiękczyć włókna i nadać tkaninie elastyczności, poddaje się ją obróbce z użyciem różnych substancji chemicznych. Są to między innymi disiarczek węgla, wodorotlenek sodu i kwas siarkowy. Wszystkie te związki są toksyczne i stwarzają zagrożenie dla środowiska.
Niektóre wodoodporne ubrania
Jeszcze do niedawna wodoodporne tkaniny były wytwarzane przy użyciu niebezpiecznych środków chemicznych. Kiedy okazało się, że stanowią one potencjalne zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka, producenci odzieży sportowej zaczęli poszukiwać alternatywnych rozwiązań. Dlatego dziś można wybrać markę, która zrezygnowała ze stosowania szkodliwych substancji w produkcji wodoodpornej odzieży.
Grube rajstopy
Grube rajstopy w wyniku ocierania mogą podrażniać skórę, prowadząc do wysypek i zrogowaceń. Jest z nimi jeszcze jeden problem. Mogą zmienić naturalne ułożenie palców stóp, a to ma negatywne konsekwencje. Dlatego rajstopy są często równie niebezpieczne dla zdrowia co buty z wąskim noskiem lub na wysokim obcasie.
Ciasna opaska na głowę
Elastyczne opaski wykonane z syntetycznych materiałów uciskają czasem mięśnie czołowe, co może sprawiać pewien dyskomfort i być przyczyną bólu głowy. Lepiej nosić luźne opaski z naturalnych materiałów.
Sandały gladiatorki
Modne sandałki gladiatorki z paseczkami wokół kostki i łydki nie dość, że są niewygodne, to jeszcze mogą nam zaszkodzić. Tego typu obuwie ogranicza krążenie krwi, co ostatecznie prowadzi do obrzęków nóg, a nawet żylaków. Możecie je nosić, ale lepiej nie róbcie tego codziennie.
Czy istnieją jakieś modne ubrania lub dodatki, których nigdy byście nie założyli ze względu na to, że są bardzo niewygodne? Dajcie znać w komentarzach.