18 osób, które zrobiły coś wbrew przewidywaniom innych

W nagłych przypadkach przydaje się nie tylko odwaga i chęć działania — czasem jakaś ciekawostka lub praktyczna sztuczka mogą znacznie podnieść szansę na przetrwanie. W poniższym artykule zgromadziliśmy aż 12 zaskakujących i łatwych do zapamiętania informacji, potwierdzanych przez ekspertów, które mogą uratować życie tobie lub komuś z twojego otoczenia. Od wypadków w domu po kataklizmy — oto wskazówki, które nie są tylko teoretycznie — zostały przetestowane. Dzięki nim będziesz wiedział, jak zareagować na niespodziewane sytuacje. Chcesz się nauczyć czegoś, co wie niewielu ludzi, choć każdy powinien?
Treści zawarte w artykule mają wyłącznie cele informacyjne i nie zastępują porady medycznej. W sprawie stanu zdrowia i schorzeń należy zasięgnąć porady lekarskiej.
Kiedy coś nam się wbije, usunięcie tego przedmiotu może się skończyć tragicznie. Zamyka on ranę i tamuje przepływ krwi. Usunięcie go może doprowadzić do poważnego krwotoku wewnętrznego lub zewnętrznego. W takich przypadkach należy przytrzymać wbity przedmiot, uciskać ciało wokół niego przez czysty materiał i czekać na pomoc bez poruszania poszkodowanego.
Zwarcie lub przegrzana instalacja elektryczna może uwalniać chemiczny zapach, który wiele osób opisuje jako „zgniłe ryby” lub „spalony plastik”. Czuć go jeszcze przed pojawieniem się dymu. Jeśli nie masz w domu ryb, ale poczujesz taki swąd, to koniecznie odłącz zasilanie w domu i zwróć się po pomoc do elektryka lub straży pożarnej. To mogą być początki pożaru — tli się wewnątrz ściany.
W razie przerwy w dostawie prądu i braku świec dobrze mieć pod ręką porcję masła. Tłuszcze stałe, takie jak masło i smalec, zachowują się podobnie do wosku. Wystarczy wetknąć w nie kawałek zwiniętego papieru toaletowego lub knot z bawełnianego sznurka i podpalić. Tłuszcz będzie się powoli topić i zasilać płomień, dzięki czemu będziesz mieć światło do czasu, aż przybędzie pomoc lub znajdziesz bezpieczniejsze oświetlenie.
Jeśli rój uzna cię za zagrożenie, wtedy setki pszczół ruszą w pogoń za tobą. Jeśli wskoczysz do wody, pszczoły będą czekać, aż się wynurzysz. Agresywne zachowanie może u nich trwać wiele minut. Najbezpieczniej jest uciekać w linii prostej, zakryć twarz ubraniem i szukać schronienia (samochodu lub budynku).
Jeśli zostaniesz uwięziony pod lawiną śniegu, trudno ci będzie się zorientować, w którym kierunku kopać. Gęsty śnieg blokuje światło i tłumi dźwięki. Jeśli spluniesz, to zobaczysz, w którym kierunku spłynie twoja ślina (dzięki grawitacji) i wtedy będziesz wiedzieć, gdzie jest dół. Kop w przeciwnym kierunku, żeby wyjść na powierzchnię.
Po czterech skrętach w prawo znajdziesz się z powrotem w punkcie wyjścia. Jeśli podejrzany pojazd nadal za tobą jest, to nie przypadek — możliwe, że cię śledzi. Zamiast jechać do domu, udaj się na posterunek policji lub pojedź w ruchliwe, bezpieczne miejsce i zadzwoń po pomoc.
Tornado, które wydaje się „nieruchome” z twojego punktu widzenia, w rzeczywistości porusza się prosto w twoją stronę. Jest to iluzja optyczna: kiedy przemieszcza się w linii prostej w twoim kierunku, to pozornie nie zmienia swojej pozycji na horyzoncie. Nie zwlekaj — znajdź schronienie, najlepiej w piwnicy, łazience bez okien lub gdzieś pod ziemią.
Jeśli zostaniesz uwięziony w jakimś pomieszczeniu lub musisz otworzyć drzwi bez klucza (z zatrzaskiem sprężynowym, a nie zasuwą), pomóc ci może elastyczna plastikowa karta. Wsuń ją między ramę a zatrzask, naciskając. Przy odpowiedniej technice otworzysz drzwi w parę sekund. To bardzo przydatna umiejętność w razie przypadkowego zatrzaśnięcia drzwi.
Szklanka o wklęsłym kształcie lub przezroczysta plastikowa butelka wypełniona wodą może działać jak soczewka. Skieruj wiązkę promieni słonecznych na łatwopalny materiał — w ten sposób w kilka sekund rozpalisz ogień.
Jeśli nie masz pod ręką żadnego kremu, a ukąszenie komara psuje ci humor, podgrzanie metalowej łyżki pod gorącą wodą przez parę sekund (tak, żeby nie parzyła) i delikatne przyłożenie jej do krosty może złagodzić swędzenie i dyskomfort. Ciepło niszczy białka w ślinie komara, które powodują swędzenie – a także aktywuje sygnał dotykowy, który „wyłącza” uczucie swędzenia w tym miejscu. Jest to prosty, szybki i zaskakująco skuteczny sposób na uniknięcie drapania się.
Aby zadzwonić pod numer 112, telefon komórkowy nie musi łączyć się z siecią operatora. W wielu krajach urządzenia automatycznie wyszukują najbliższą dostępną wieżę, nawet jeśli nie emituje ona sygnału twojego dostawcy usług. To oznacza, że nawet jeśli widzisz komunikat „brak zasięgu”, telefon może się połączyć z numerem alarmowym, o ile w pobliżu jest jakakolwiek inna sieć. W razie czego zawsze spróbuj się połączyć.
Gaz ziemny nie ma zapachu, ale dodaje się do niego związek o nazwie merkaptan, który pachnie jak zgniłe jaja, żeby ostrzec przed wyciekami. Jeśli poczujesz ten zapach i włączysz światło, każda iskra, która wtedy powstanie (nawet niewidoczna) może spowodować wybuch. Najbezpieczniej jest opuścić pomieszczenie, nie dotykając żadnego urządzenia elektrycznego, przewietrzyć je, jeśli to możliwe i wezwać służby ratunkowe z zewnątrz.
W sytuacjach awaryjnych, bez względu na to, gdzie jesteś — na spacerze, w aucie czy we własnym domu — pamiętaj, że znajomość jednej sztuczki może być kluczowa. Chcesz poznać więcej takich wskazówek? Oto inny artykuł, który pokaże ci, co zrobić, kiedy w pobliżu nie ma kogoś, kto wyciągnąłby pomocną dłoń.