12 rzeczy, przez które mieszkanie może wyglądać tanio, nawet jeśli właściciel wcale nie jest ubogi
Otoczenie w domu nie tylko wpływa na samopoczucie osób, które w nim mieszkają, ale też sporo mówi o ich nawykach, charakterze i stylu życia. Pewnie zdarzyło ci się zauważyć, jak wiele można się o kimś dowiedzieć, po prostu patrząc na jego pokój. I tak jak są rzeczy, które wskazują na przykład na czyjąś kreatywność, są też takie, które mogą sugerować, że ktoś jest biedny.
Wybierając meble czy dekoracje do domu, ekipa Jasnej Strony nie stara się zaimponować gościom. Chcemy żyć w prostych, przytulnych i nowoczesnych mieszkaniach, a nie lokalach pokazowych do prezentacji problemu tzw. „mentalności biedaka”. Dlatego postanowiliśmy zebrać rzeczy, które sprawiają, że każde wnętrze może wyglądać tanio. Zachęcamy do uzupełniania naszej listy!
1. Dywaniki i wycieraczki w korytarzach
Dywany mają dwie podstawowe wady: zbiera się na nich cały brud i nie można ich używać zbyt długo. A już dywaniki i wycieraczki, które służyły kilku pokoleniom, sprawiają, że każde wnętrze wygląda strasznie. Jeszcze 20-30 lat temu były one bardzo popularne ze względu na dobre właściwości wygłuszające. Można było też przykryć nimi zniszczoną podłogę i zaoszczędzić w ten sposób na remoncie. Dlatego nadmiar dywaników sprawia, że nawet nowoczesne wnętrze prezentuje się tanio i niemodnie.
2. Zasłony na drzwi
W przeszłości często można było zobaczyć w drzwiach zasłony z pasków, koralików i innych elementów dekoracyjnych. Nie miały właściwie żadnego praktycznego zastosowania, a w ostatnich latach już zupełnie wyszły z mody.
3. Zdjęcia w przesadnie ozdobnych ramach
Dekoracje ścienne nie są konieczne — obrazy stanowią raczej odzwierciedlenie czyjejś osobowości i chęci upiększenia mieszkania. I choć reprodukcje znanych obrazów wyglądają ekskluzywnie, to już tanie fotografie w przesadnie dużych ramach obniżają wrażenie estetyczne nawet w najpiękniejszym domu.
Dobrą alternatywą jest ozdabianie wnętrz plakatami, które nie są drogie, ale nie wyglądają tanio.
4. Poduszki z tego samego materiału co sofa
Dodatki w dokładnie takim samym kolorze, co meble, prezentują się nudno i tandetnie. Zaburzają też wizualnie kształt danego mebla.
Jak można temu zaradzić? Wystarczy kupić ładne poduszki dekoracyjne albo same eleganckie poszewki na poduszki, które już się ma. Ważne, żeby kontrastowały kolorystycznie z materiałem obicia.
5. Jedwabna pościel
Ze względu na wysoką cenę jedwabiu wiele osób decyduje się na tańszą pościel z poliestru, który nie wygląda zbyt dobrze, a do tego jest mało komfortowy. Ale nawet prawdziwy jedwab niekoniecznie jest wskaźnikiem zamożności. William Hanson, specjalista od etykiety i komentator społeczny, uważa, że na jedwab decydują się tylko „młodzi playboye”. Zamożni ludzie wybierają raczej pościel z bawełny lub lnu.
6. Meble w złym stanie
Staroświeckie meble, na których w dodatku widać łaty, dziury czy wgniecenia, sprawiają wrażenie, że właściciela nie stać na nic nowego. Nie oznacza to, że trzeba od razu wyrzucać każdy uszkodzony mebel — wystarczy wymienić obicie albo zastosować inne metody naprawy, żeby sprzęty zyskały drugie życie.
7. Niepasujące oświetlenie
Żyrandol ozdobiony kwiatami i innymi elementami dekoracyjnymi może sprawić, że mieszkanie będzie wyglądało jarmarcznie, zwłaszcza jeśli jego właściciele celują w modny wystrój. Urządzając mieszkanie zawsze lepiej postawić na coś bardziej stonowanego. Proste lampy prezentują się znacznie lepiej niż te pełne kolorowych dodatków.
Wskazówka: jeżeli chcesz naprawdę rozjaśnić pomieszczenie, lepiej rozmieścić w nim więcej różnych źródeł światła.
8. Sztuczne kwiaty
Żywe kwiaty sprawiają nam radość, poprawiają nastrój i obniżają poziom stresu. A jak działają kwiaty sztuczne, poza tym, że zbiera się na nich kurz i nadają pomieszczeniu tandetny wygląd?
Jeżeli już chcesz postawić w domu sztuczne kwiaty, muszą one wyglądać jak najbardziej realistycznie.
9. Nieuporządkowane kolekcje
Kolekcja staroci czy rzadkich dzieł sztuki może się prezentować chaotycznie i stylowo zarazem. Jednak niechlujnie ułożona sterta płyt generuje wyłącznie bałagan. Może być nawet oznaką kompulsywnego zbieractwa.
Jeżeli naprawdę cenisz swoje zbiory, powinny wyglądać jak kolekcja, a nie sterta śmieci. Na szczęście są sprawdzone sposoby organizowania płyt CD i winylowych, dzięki którym prezentują się one naprawdę świetnie.
10. Ręczniki z kolorowym nadrukiem
Kolory wszystkich materiałów z czasem tracą nasycenie, dlatego nawet stosunkowo nowe ręczniki mogą wyglądać na zużyte. Jeżeli nie zostały zabezpieczone chemicznie przed blaknięciem, włókna syntetyczne z jaskrawymi nadrukami tracą kolor jeszcze szybciej niż materiały naturalne.
Dobrej jakości ręczniki z bawełny są znacznie bardziej trwałe i lepiej wyglądają. A jeśli pasują do wystroju łazienki, całe pomieszczenie wygląda o wiele lepiej.
11. Zestawienie starych mebli i nowych urządzeń
Nowy sprzęt i urządzenia w połączeniu ze starymi meblami wywołują dysonans i wskazują, że właściciel może mieć problemy finansowe. Wygląda to tak, jakby miał pieniądze tylko na nowy sprzęt, na dodatek kupiony na raty.
Na szczęście istnieją sposoby poprawienia i unowocześnienia wyglądu starych mebli.
12. Tańsze imitacje drogich dekoracji
Tanie materiały stylizowane na drogie dają efekt, który tylko naśladuje ekskluzywne rozwiązania. Nikt nie da się nabrać na to, że tapeta to droga płytka z kamienia naturalnego albo prawdziwa cegła.
Dodatek: otwieracz do konserw
Parę lat temu pewna kobieta stwierdziła, że jej siostra potrafi rozpoznać, czy ktoś jest biedny, na podstawie jednej rzeczy. Chodzi o dobrze znane narzędzie kuchenne, jakim jest otwieracz do konserw. Uważa ona, że tylko osoby ubogie kupują tańsze puszki, które nie mają specjalnych zawleczek do otwierania. Natomiast zamożniejsi ludzie kupują puszki z zawleczkami, więc nie potrzebują otwieracza. Co o tym myślicie?
Jakie elementy dekoracyjne wyglądają według was tanio, nawet jeśli są naprawdę drogie? Napiszcie o nich w komentarzach — a najlepiej załączcie też zdjęcia!