13 filmów, w których kostiumy są równie ciekawe co fabuła
Wspaniałe kreacje aktorskie, które widzimy na ekranie, są także zasługą projektantów kostiumów. Niezależnie od talentu aktora, wcielającego się w rolę, widzowie zapamiętują bohaterów filmu również ze względu na to, jak się prezentują. Często kostiumografowie przekazują ważne informacje o bohaterze poprzez jego ubiór.
Ekipa Jasnej Strony dowiedziała się, jak świetnie spisali się projektanci kostiumów w poniższych filmach, aby utrzymać naszą uwagę podczas oglądania.
Dom Gucci (2021)
Podczas produkcji filmu Lady Gaga miała 54 różne stroje. Ne powtórzył się ani jeden dodatek, nawet kolczyki. Projektanci wykonali także kopię sukni ślubnej Patrizii Reggiani, ale ostatecznie postanowili z niej nie skorzystać.
Rzecz w tym, że oryginalna sukienka wydawała się zbyt prosta i zbyt zakryta. Dlatego ubrali Lady Gagę w cudowną białą sukienkę z ręcznie robioną koronką i gorsetem w kształcie serca. Projektanci kostiumów wyjaśnili to w ten sposób: „Suknia oddaje prawdziwie szczęśliwy okres w związku Patrizii i Maurizio”.
Cruella (2021)
Moment, w którym Cruella wyłoniła się ze śmieciarki w swojej „sukience”, zachwycił chyba każdego. To bardzo istotny moment, jeśli chodzi o fabułę.
Emma Stone, która zagrała główną rolę, powiedziała, że to jej ulubiona kreacja w filmie. Projektanci kostiumów wykonali świetną robotę: stworzyli 12-metrowy tren. Był tak ciężki, że nie mogła się ruszyć, więc, żeby nakręcić tę część, dodali go do sukienki w ostatniej chwili, kiedy wsiadła do śmieciarki.
Wiedźmy (2020)
W filmie ręce wiedźm nie przypominają ludzkich dłoni: mają tylko 3 palce. Dlatego chowają je w rękawiczkach.
Jeśli przyjrzycie się uważnie, zobaczycie, że niektóre palce nigdy się nie zginają, ponieważ ich tam nie ma. Kostiumograf filmu wpadł na genialny pomysł unieruchomienia części dłoni.
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda (2018)
Jednym z najbardziej pamiętnych momentów filmu jest przemiana cyrkowca w węża. Projektantka kostiumów długo zastanawiała się, jak stworzyć sukienkę dla malediktusa, przeklętej dziewczyny, która musiała zmienić się w inną istotę.
Kostiumografka musiała uszyć sukienkę, która wyglądałaby jak wężowa skóra. Aby uzyskać taki efekt, artystka użyła koronki i dodała do niej folię. A potem przyszyła falbanki do rękawów i dołu sukienki, aby wyglądały jak wężowe pierścienie.
Osobliwy dom Pani Peregrine (2016)
Bohaterka grana przez Evę Green, panna Peregrine, może zmienić się w ptaka, ale twórcy nie chcieli, by wygląd zbytnio zdradzał jej tożsamość. Dlatego na rękawach wykonano specjalne wstawki. Pokryte były jedwabiem o metalicznym połysku.
Gdy postać się porusza, uważny widz zauważy drobne migotanie wzoru na jej rękawach, który miał się kojarzyć z piórami ptaka.
Turysta (2010)
Wspaniała czarna sukienka, którą Angelina Jolie założyła na elegancki wieczór, została uszyta ręcznie. Wykonanie zajęło siedem tygodni. Suknia składała się z warstw czarnego jedwabiu i satyny z plisowanym, warstwowym brzegiem. Projektant wspomina: „Chcieliśmy suknię, która byłaby naprawdę kobieca, nawiązująca do innego czasu i stylu, ale podkreślająca naszyjnik. Tym samym uwydatniła piękno twarzy i ciała aktorki”.
Diuna (2021)
Projektanci opracowali co najmniej tysiąc różnych stylizacji postaci. Najwięcej uwagi poświęcili kombinezonowi filtrująco-ochronnemu dla mieszkańców Arrakis.
„Kombinezony musiały pasować do wielu różnych osób i wyglądać równie dobrze na Jasonie Momoa, który ma 190 cm wzrostu, jak na Rebece Ferguson, która jest drobna i mierzy 1,65 m” — wyjawili twórcy.
Midsommar. W biały dzień (2019)
Stworzenie sukni, w której bohaterka Florence Pugh pojawia się na końcu filmu, zajęło pięciu osobom cały miesiąc. Do sukienki przyszyli 10 000 jedwabnych kwiatów, aby wyglądały naturalnie.
Strój okazał się naprawdę ciężki, więc schowano pod nim krzesło, aby Florence mogła przynajmniej usiąść między ujęciami. Kwiatowa korona też swoje ważyła. Twórcy twierdzą, że trudności fizyczne pomogły aktorce odegrać ostatnią scenę z niezbędną ilością dramatyzmu.
Doktor Sen (2019)
Pomimo tego, że film nigdy nie wyjawia, ile lat ma postać grana przez Rebekę Ferguson, projektanci kostiumów bardzo starali się, aby widzowie wiedzieli, kim naprawdę jest.
Założyli jej na głowę cylinder — coś, co w XXI wieku jest rzadkością. Choć bohaterka nosi nowoczesne ubrania, cylinder jest znakiem, że żyła również w poprzednich epokach. Kapelusz sprawia, że wygląda jak przerażająca czarodziejka, która wabi dzieci w pułapkę.
Kopciuszek (2015)
Projektantka kostiumów powiedziała, że praca nad suknią ślubną Kopciuszka kosztowała ją wiele trudu. Już na samym balu bohaterka pojawiła się w majestatycznej kreacji, a jej suknia ślubna miała być co najmniej tak samo piękna, ale nie taka sama.
Stworzono więc bardziej elegancką stylizację. Aby nie wyglądała zbyt banalnie, dodano do niej ręcznie wyszywane kwiaty. Inspiracją dla nich były kwieciste sukienki z lat 50.
To (2017)
Ponieważ Pennywise żyje od ponad stu lat, projektanci kostiumów starali się przekazać to poprzez jego ubrania. Inspirowały ich wizerunki klaunów i akrobatów z różnych epok: wiktoriańskiej, elżbietańskiej i renesansowej. Chcieli również, aby stroje miały więcej fałd, kojarzących się z substancją organiczną, a klaun przypominał nam gąsienicę.
Ostatniej nocy w Soho (2021)
W filmie studentka projektowania mody nagle znajduje się w latach 60., gdzie spotyka piosenkarkę, którą gra Anya Taylor-Joy. Podróżniczka w czasie czerpie inspirację z brzoskwiniowej sukni i postanawia zrobić taką samą w prawdziwym świecie.
Projektanci kostiumów chcieli nadać Anyi efektowny wygląd, ale jednocześnie starali się nie zmienić jej charakteru. Projektant wspomina: „Zastanawiałem się, skąd miałaby wziąć suknię, która jest tak olśniewająca. Bohaterka nie jest kobietą zamożną. Większość ludzi [w tamtym czasie] robiła własne ubrania z wykrojów z papieru, więc na nich się wzorowałem”. I tak właśnie sukienka wyglądała, jakby dziewczyna zrobiła ją dla siebie.
Spencer (2021)
Projektanci kostiumów do tego filmu celowo nie wykonali dokładnych kopii strojów legendarnej księżnej. Jednak chcieli mieć pewność, że widzowie z łatwością uwierzą, że prawdziwa Diana mogłaby nosić te ubrania. Twórcy starali się oddać ducha czasu poprzez kreacje, które nosiła Kristen Stewart.
Ponadto projektanci kostiumów nie chcieli wydawać 1/4 budżetu filmu na odtworzenie sukni ślubnej Diany. Kupili więc strój z lat 80. i trochę go zmienili. Jeśli porównacie zdjęcia Diany ze zdjęciami Kristen Stewart, różnica jest ledwie zauważalna.
Jakie filmy zrobiły na was wrażenie swoimi kostiumami?