13 porad, dzięki którym dziecko będzie samodzielnie odrabiać lekcje
Rodzice odgrywają ogromną rolę w życiu dzieci, zwłaszcza tych w wieku szkolnym. Komunikacja, szacunek i wsparcie to wartości, o których powinni pamiętać, jeśli naprawdę zależy im na tym, by pociecha w dorosłości była odpowiedzialną osobą. Jak mawia przysłowie: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci — dlatego też rzeczy, których dzieci uczą się na wczesnym etapie, będą wpływać na ich dalsze działania i kształtować charakter. W dzisiejszych czasach stosuje się inne metody wychowawcze niż kiedyś, więc rodzice powinni się z nimi zapoznać i być na bieżąco, aby wspierać wysoką samoocenę i poczucie wartości synów i córek.
Na szczęście istnieje wielu ekspertów, którzy udzielają porad rodzicom na różnych etapach nauczania. Ekipa Jasnej Strony postanowiła przedstawić wam, jak należy pracować z dziećmi na co dzień oraz jakich błędów należy unikać.
1. Wyrażaj się jasno, ale z uczuciem i szacunkiem
W komunikacji z dzieckiem należy przede wszystkim kontrolować swoje emocje, zwłaszcza jeśli rozmawiacie na drażliwe tematy, np. związane ze szkołą. Nie ma potrzeby krzyczeć czy się wykłócać, bo dzieci doskonale rozumieją, co mówicie normalnym tonem. No i w końcu to wy jesteście dorosłymi, którzy powinni już umieć trzymać nerwy na wodzy, a one dopiero się tego uczą. Mówcie łagodnie, zapytajcie, jak się czują, jakie miały problemy i dlaczego ich zdaniem coś poszło nie tak. Taka bezpośrednia rozmowa pełna szacunku pomoże im uniknąć problemów w przyszłości i zaprowadzi w domu spokój.
2. Wyznacz konkretne zasady
Pewnie wiecie, że jako rodzice stanowicie autorytet dla swoich pociech. Jednak nie należy mylić autorytetu z autorytarnością. Możecie wyznaczyć jasne zasady w przyjazny sposób, tłumacząc, dlaczego to robicie i wspierając dziecko, zamiast narzucać sztywne reguły bez przeprowadzania rozmowy. Należy oczywiście zadbać, by był odpowiedni czas na obowiązki, ale i na przyjemności. Pamiętajcie o konsekwencji w działaniu i egzekwowaniu tych zasad, aby wasze dziecko wiedziało, po co zostały ustalone, i zauważało rezultaty. Jeśli spełnią one swoją rolę, oboje na tym skorzystacie, a jeśli nie, to możecie zmienić je i dostosować do aktualnych potrzeb.
3. Zwracaj uwagę na sukcesy, a nie tylko na porażki
Zapewne macie określone oczekiwania wobec swoich dzieci i jest to całkiem normalne, bo chcecie dla nich jak najlepiej. Może wolelibyście, by miały same piątki, a potem dostały się na dobrą uczelnię i zostały lekarzami lub prawnikami. Jednak należy uważać na sposób wypowiadania się na ten temat. Starajcie się wspierać pociechy i motywować je do rozwoju i nauki. Nawet jeśli ocena, którą otrzymają, nie jest najlepsza, doceńcie to. Zamiast nagradzać dziecko czymś materialnym np. zabawką czy grą, poświęćcie mu czas i wybierzcie się na spacer lub do restauracji. Dzięki temu wyrosną na ludzi pewnych siebie, wartościowych i przygotowanych na wyzwania.
4. Poznaj środowisko szkolne dziecka
Aby zrozumieć, co dzieje się w życiu dziecka, należy poznać szkołę, do której uczęszcza. Możecie zacząć od sprawdzenia metod nauczania i oceniania, następnie dowiedzcie się, jakie ma przedmioty i jak się do nich przygotowuje. Nie należy zapominać o regularnym uczestniczeniu w zebraniach dla rodziców, dzięki czemu będziecie mieć okazję poznać nauczycieli. W końcu spędzają oni dużo czasu z waszym synem lub córką. Te informacje ułatwią wam komunikację i umożliwią odpowiednią reakcję, gdy pojawi się jakiś problem.
5. Stwórz realistyczny harmonogram dnia, który daje czas na naukę i odpoczynek
Możecie porozmawiać z dzieckiem i zapytać, czy ma określoną porę na odrabianie lekcji lub naukę. Zadbajcie, aby nie był to późny wieczór, ponieważ oboje nie będziecie mieć siły ani chęci na pracę. Zwróćcie też uwagę, ile czasu zajmie rozwiązywanie zadań, ponieważ przeciąganie tego nie ma sensu. Tak jak każdy z nas, dzieci szybko tracą koncentrację i motywację do pracy, co znaczy, że tylko marnujecie czas. Dlatego należy podchodzić do tego racjonalnie i nie zapominać o odpoczynku, który jest równie ważny. Jeśli wszystko będzie robione z umiarem, wy i wasze dzieci będziecie mieć mniej problemów.
6. Wybór miejsca do nauki jest niezwykle ważny
Na wyniki w szkole bardzo duży wpływ mają warunki, w jakich dziecko się uczy i koncentruje. Najlepiej, jeśli jest to schludne, czyste biurko lub stół. Jeśli macie możliwość, wydzielcie specjalne miejsce w domu lub w pokoju przeznaczone tylko do pracy. Dzięki temu nic nie będzie rozpraszać uwagi, a pociecha chętniej będzie się skupiać i odrabiać lekcje.
7. Pokaż, że rozumiesz, przez co przechodzi twoje dziecko
Bywają dni, gdy dzieci nie chcą odrabiać pracy domowej, tak samo jak są chwile, gdy nie chce nam się iść do pracy. To normalne, ale takie odczucia mogą być spowodowane przez różne czynniki, więc zawsze powinniście zapytać, dlaczego nie chcą pracować, aby poznać sytuację i wyciągnąć prawidłowe wnioski. Brak chęci do odrabiania lekcji a brak umiejętności, by to zrobić, to dwie różne rzeczy, dlatego starajcie się zrozumieć dziecko, aby mu pomóc.
8. Pozwól na samodzielne planowanie i wykonywanie zadań
Z czasem dzieciom przybywa obowiązków i zmieniają się wobec nich oczekiwania. Na pewnym etapie zauważycie, że i wy macie ważne zadanie — powinniście aktywnie uczestniczyć w planowaniu działań i nauczyć syna lub córkę organizacji czasu. Jednak eksperci zalecają, aby nie robić tego zbyt inwazyjnie. Powinniście pozwolić im na ustalenie planu dnia samodzielnie, bo w końcu to one wiedzą najlepiej, o jakich porach odrabiają lekcje, mają treningi, odpoczywają itd. Warto zaopatrzyć pociechę w materiały potrzebne do organizacji czasu np. planery, kalendarze czy karteczki samoprzylepne.
9. Twoją rolą jest pomoc i kontrolowanie, a nie wyręczanie dziecka
Nadzorowanie dzieci podczas odrabiania lekcji nie może polegać na tym, że rozwiązujecie zadania za nie. Jako rodzice jesteście odpowiedzialni, aby zapewnić im wszelkie materiały i warunki do nauki, możecie im towarzyszyć lub być w pobliżu, gdyby pojawił się jakiś większy problem, ale i tak to one powinny go rozwiązać, a nie wy. Jeśli wasza pociecha będzie bardzo zmęczona albo z jakiegoś powodu zgodzicie się zrobić lekcje za nią, to zaburzycie jej rutynę. Najmłodsi powinni być w stanie rozwiązywać pracę domową samodzielnie.
10. Pochwal poprawę w nauce i zmotywuj do dalszej pracy
Gdy pozwalacie dziecku na samodzielne planowanie i wykonywanie obowiązków, uczycie je niezależności i zaradności w rozwiązywaniu problemów. Oczywiście to nie znaczy, że powinniście wycofać się z ich życia. Zamiast tego obserwujcie postępy, chwalcie nawet najmniejsze sukcesy i motywujcie pociechę do dalszego działania i poprawy. Pokażcie, że interesuje was, jak radzi sobie w szkole. Aby zmotywować dziecko, używajcie budujących słów, które zachęcą je do pracy i odkrywania swoich mocnych stron oraz pasji.
11. Nie zabraniaj korzystania z nowoczesnej technologii
Technologia nie musi być przeszkodą w osiąganiu dobrych ocen, jeśli wasze dziecko wie, jak korzystać z niej prawidłowo. Wszelkie urządzenia i gadżety, takie jak tablety czy smartfony, mogą odgrywać ważną rolę w edukacji, oferując treści i aplikacje, które pomagają uczniom rozwiązywać zadania. Nie zapominajcie też, że zapewniają praktycznie nieograniczony dostęp do wiedzy oraz narzędzi, które w przyszłości mogą okazać się bardzo przydatne. Jednak urządzenia nie spełnią swojej roli, jeśli będą wykorzystywane do grania w gry lub będą odwracać uwagę od nauki. To wy powinniście pilnować, aby dziecko używało ich zgodnie z przeznaczeniem.
12. Wieczór powinien być chwilą na odpoczynek
Zarówno wy, jak i dzieciaki, powinniście przygotować się na wieczorny relaks. Dlatego też eksperci zalecają, aby o tej porze nie poświęcać czasu na stresujące lub męczące rzeczy. Możecie więc poświęcić chwilę na rozmowę, wymyślanie historyjek, przeczytanie książki lub zrobić coś, co sprawia wam przyjemność i przygotuje was do snu.
13. Bądź przykładem dla dziecka
Dorośli powinni na co dzień świecić przykładem, ponieważ dzieci naśladują starszych lub osoby, które stanowią dla nich autorytet. Jeśli jesteście odpowiedzialni i wypełniacie swoje codzienne obowiązki, to jesteście dobrym wzorem dla swoich pociech. Ponadto macie możliwość wpoić im dobre nawyki np. regularne czytanie książek czy opiekę nad zwierzątkiem. Pamiętajcie, że najmłodsi zwracają uwagę przede wszystkim na to, co robicie, a nie na to, co mówicie.
Jak zachęcacie swoje dzieci do wykonywania codziennych obowiązków? Czy wasi rodzice stosowali inne metody wychowawcze?