Uwodziciel Kalibabka z serialu Tulipan też lubił biżuterię. Wybierał właśnie panie z biżuterią.
13 rzeczy, na które bogaci ludzie nie wydają pieniędzy, podczas gdy biedni biorą na nie pożyczki
Pewne przedmioty mogą świadczyć o zamożności danej osoby. Zazwyczaj są to np. futra, biżuteria i drogie zegarki. Niektórzy biedniejsi ludzie oszczędzają swoje pieniądze przez długie lata lub nawet zaciągają kredyty, aby tylko móc sobie pozwolić na te rzeczy. Jednak bogate osoby na całym świecie stopniowo przestają zaznaczać w ten sposób swój status społeczny.
Na Jasnej Stronie jesteśmy zwolennikami rozsądnego wydawania pieniędzy i dlatego chcemy zwrócić waszą uwagę na symbole bogactwa, które dawno wyszły już z mody, a wielu ludzi wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy.
1. Złota biżuteria
Stylowe i zamożne kobiety zazwyczaj zakładają na imprezy umiarkowaną ilość złotej biżuterii. Poza tym, największym priorytetem jest dla nich jakość ozdób. Niektóre bogate panie preferują z kolei dużą biżuterię.
Osoby, których sytuacja finansowa nie jest stabilna, nadal mogą traktować zakup złota jako inwestycję. Uważa się, że kupując złoty łańcuszek lub pierścionek, tworzymy zabezpieczenie na czarną godzinę. Dlatego biedniejsze dziewczyny wolą nosić biżuterię, kierując się zasadą: „Zakładam najlepsze ozdoby, jakie mam”.
2. Ubrania i buty drogich marek
Bardzo zamożni ludzie często mają obojętny stosunek do markowej odzieży i noszą zwykłe dżinsy oraz bluzy z sieciówek, które są podstawowymi elementami ich garderoby w życiu codziennym. Bill Gates w jednym z wywiadów podkreślił, że zegarek na jego nadgarstku kosztował 10 dolarów, mimo że stać go na miliony zegarków najsłynniejszych marek. Zamiast wydawania milionów na zakupy, bogaci ludzie starają się odkrywać inne przyjemności, które życie ma do zaoferowania, takie jak rozrywka i podróże. To znaczy dla nich więcej niż nowa torebka.
3. Operacje plastyczne
Dawniej operacje plastyczne były dość popularne na całym świecie — każdy chciał mieć idealne ciało i nieskazitelną twarz. Bogaci mężczyźni proponowali nawet swoim wybrankom, że zapłacą za ich przemianę, a dziewczyny nie miały nic przeciwko. Dziś jednak coraz więcej celebrytów i bogatych ludzi sprzeciwia się operacjom plastycznym i promuje akceptację własnego ciała i zmarszczek.
Tymczasem sporo dziewcząt wciąż odmawia sobie wielu rzeczy, aby zaoszczędzić pieniądze na operacje ust i piersi lub inne zabiegi, które mogłyby pomóc im wyglądać młodo i sprostać standardom piękna, które tak naprawdę odchodzą powoli do lamusa.
4. Futrzane płaszcze
Znani projektanci i ich zamożni klienci coraz częściej odmawiają noszenia futer, ponieważ uważają, że to nieetyczne. Zdarzało się, że obrońcy zwierząt oblewali farbą dziewczyny, które miały na sobie okrycie ze skóry zwierząt. Co ciekawe, stan Kalifornia posiada prawo zakazujące noszenia i sprzedaży naturalnych futer.
Niestety futrzane płaszcze przez niektórych nadal są uważane za przedmiot luksusowy i wskaźnik statusu społecznego. Można je jednak łatwo zastąpić odpornymi na mróz kurtkami puchowymi, płaszczami zimowymi lub ciepłymi płaszczami ze sztucznego futra.
5. Latanie w klasie biznesowej
Rozsądni ludzie z całego świata wolą podróżować skromnie, nawet jeśli mają możliwości finansowe, by zapłacić więcej. Przykładowo, założyciel IKEA Ingvar Kamprad uważa, że latanie klasą biznesową jest niepotrzebnym luksusem. Dlatego wszyscy pracownicy IKEA, niezależnie od swojego stanowiska, podróżują klasą ekonomiczną i zatrzymują się w niedrogich hotelach.
Jednak wiele osób o umiarkowanych dochodach przepłaca za podróż w klasie biznes, mimo że ceny biletów lotniczych wciąż rosną, a podwyżki za miejsca biznesowe okazują się największe. Prawda jest taka, że dzięki drogim taryfom w klasie biznes, linie lotnicze mogą utrzymać przystępne ceny biletów w klasie ekonomicznej. Mając tego świadomość, loty w wyższej klasie przestają wydawać się tak atrakcyjnie...
6. Sprzęt AGD
Bogaci ludzie nie dążą do kupowania najnowszych modeli sprzętu AGD. Jeśli poprzedni model, który kupili, nadal działa bez zarzutu, nie widzą potrzeby kupowania nowego. Tę zasadę nagminnie łamią jednak osoby o przeciętnych dochodach — na wszelkie sprzęty i gadżety domowe bardzo często są zaciągane kredyty.
Dotyczy to również „jednorazowych” urządzeń, takich jak gofrownice, naleśnikarki, maszynki do lodów i garnki do fondue, a także masażery z 15 dyszami. Ludzie najczęściej używają tych gadżetów tylko jeden lub dwa razy, a potem odkładają je na półkę, gdzie leżą i przypominają swoim właścicielom o nierozważnie wydanych pieniądzach.
7. Mnóstwo bibelotów
Ludzie sukcesu starają się zachować minimalizm w wystroju swojego domu. Jeśli chodzi o dekorację wnętrz, osoby zamożne coraz częściej preferują prostotę, aby nie rozpraszać się przedmiotami domowego użytku i nie tracić czasu na wybieranie, kupowanie i naprawianie mebli. Dzięki temu zyskują więcej czasu, który mogą zainwestować w rodzinę, związki, spotkania z przyjaciółmi i pracę.
Z kolei klasa średnia nierzadko wypełnia swoje mieszkania różnymi detalami i najnowszymi modnymi ozdobami. Dążąc do ciągłego upiększania wnętrza domu, odwracają swoją uwagę od naprawdę ważnych rzeczy niematerialnych.
8. Wielki dom
Zamożni ludzie wolą kupować obiecujące nieruchomości za niewielkie pieniądze, aby osiągnąć zysk, gdy ich cena wzrośnie. Na przykład miliarder Warren Buffett nadal mieszka w tym samym skromnym domu, który kupił w 1958 roku. Jego przytulna chatka w stanie Nebraska kosztowała tylko 30 000 dolarów, a dziś jej wartość szacuje się na 650 000 dolarów.
Meksykański miliarder, którego majątek wynosi około 50 miliardów dolarów, również mieszka w skromnym domu, który został kupiony dawno temu i unika drogich rzeczy. Amancio Ortega, założyciel sieci sklepów odzieżowych Zara, także nie dał się omamić swoim sukcesem — wraz z żoną mieszka w zwykłym domu w Hiszpanii. Profesor z Uniwersytetu Stanforda David Cheriton, który posiada 1,3 miliarda dolarów w akcjach Google, powiedział kiedyś w wywiadzie: „Z ludźmi, którzy budują domy z 13 łazienkami i tak dalej, coś jest nie tak”.
Z kolei klasa średnia zdaje się kierować głównie powiedzeniem „Każdy mężczyzna powinien zasadzić drzewo, zbudować dom i spłodzić syna”. Dlatego życie wielu zwykłych ludzi zaczyna kręcić się wokół wybudowania dużego domu, co czasem kończy się dopiero wtedy, gdy dzieci już dorosną. Takie przedsięwzięcie pochłania mnóstwo pieniędzy, czasu i energii, a wydatki na utrzymanie samego domu i jego terytorium zabierają znaczną część dochodów.
9. Luksusowe samochody
W dzisiejszych czasach bogaci ludzie nie kupują najnowszych modeli samochodów, jeśli ich własne auto jest w dobrym stanie i spełnia wszystkie ich potrzeby. Nawet właściciel Facebooka, Mark Zuckerberg, jeździ Volkswagenem z manualną skrzynią biegów i mówi, że nigdy nie zależało mu na tym, aby „wyglądać” na bogatego.
Jednak wielu ludzi na całym świecie nabywa drogie samochody, aby podnieść swoją samoocenę, a w zdobyciu takiego pojazdu nie przeszkadza im nawet brak pieniędzy na jego zakup lub utrzymanie.
Aby mieć upragnione auto, po prostu biorą kredyty.
10. Kosztowna edukacja
Milionerzy wiedzą, że bezpłatna edukacja nie różni się szczególnie od tej drogiej, a sukces w życiu można osiągnąć przede wszystkim dzięki dyscyplinie, determinacji i wytrwałości. Ponadto, w dzisiejszych czasach duże międzynarodowe firmy są gotowe zatrudnić młodych ludzi do pracy, o ile tylko posiadają oni niezbędną wiedzę. Oznacza to, że doświadczenie zawodowe i rzeczywiste umiejętności stają się ważniejsze od dyplomu uczelni wyższej.
Mimo to wielu ludzi wierzy, że płacąc słono za edukację i zdobywając dyplom, kupują sobie bilet do udanego życia. W rezultacie młode osoby zaciągają ogromne kredyty, aby zapłacić za swoją edukację, a po ukończeniu studiów muszą pracować (często poza specjalizacją) przez następne 5-10 lat, aby spłacić kredyt bankowi. Oznacza to, że spędzają w ten sposób najcenniejsze lata swojego życia.
11. Kupowanie dużej ilości zabawek dla swoich dzieci
Ludzie sukcesu doszli do wniosku, że kupując zabawki w nieograniczonych ilościach, mogą tylko zaszkodzić swoim dzieciom. Dowodzą tego również badania: 36 dzieciom zaoferowano możliwość zabawy przez pół godziny 4 lub 16 zabawkami. Okazało się, że dzieci z pierwszej grupy (te, które miały 4 zabawki) wykazały się większą kreatywnością i wpadły na ciekawsze pomysły, używając mniejszej liczby przedmiotów. Jeśli rodzice spędzają czas ze swoimi dziećmi i poświęcają im więcej uwagi, maluchy rozwijają się szybciej, niż gdyby po prostu bawiły się mnóstwem zabawek.
Tymczasem większość rodziców przyznaje, że ich dzieci są dosłownie zasypywane zabawkami: ich pluszaki są tak duże, że przydałoby im się osobne mieszkanie, liczba lalek jest tak duża, że mogłyby stworzyć armię, a klocków Lego wystarczyłoby, żeby zbudować z nich dwupiętrowy dom. Dzieci nie mają czasu na marzenia — dostają wszystko i ich życzenia spełniają się zbyt szybko. Rodzicom wydaje się, że w ten sposób okazują miłość swoim pociechom i dają im to, czego sami nie mieli w dzieciństwie.
12. Szkolenia i kursy
Kursy rozwoju osobistego to biznes, a prowadzący je trenerzy zazwyczaj nie są zainteresowani efektywnym rozwojem swoich klientów. Właśnie dlatego wprowadzenie radykalnych zmian do swojego życia z pomocą takiego szkolenia raczej nie jest możliwe. Ludzie sukcesu wiedzą, że można tego dokonać tylko poprzez ciągłą pracę nad sobą i swoimi celami.
Niemniej jednak kursy te stały się niezwykle popularne wśród ludzi, którzy planują odnieść sukces. Pomimo tego, że ich koszt jest dość wysoki, to i tak bilety sprzedają się naprawdę szybko. Ubodzy ludzie często próbują znaleźć magiczny sposób, który zmieni ich życie na lepsze. A kiedy jedna metoda zawiedzie, zaczną szukać pomocy u innego trenera.
13. Sfera urody
Obecnie to naturalny kolor paznokci świadczy o przywileju i bogactwie. Kobiety sukcesu preferują zadbane, naturalne paznokcie w skromnym pastelowym lub neutralnym odcieniu, który po prostu ładnie wygląda.
Wiele dziewczyn chce jednak, aby ich manicure został dostrzeżony przez wszystkich dookoła, dlatego też często decydują się na jaskrawe kolory lakierów do paznokci, unikalne wzory z błyskotkami i ekstremalne długości. A jeśli ich własne paznokcie są za krótkie, to doklejają sobie sztuczne. Taki styl jest często wybierany przez kobiety z klasy średniej, które chcą pokazać, że prowadzą leniwy i spokojny tryb życia.
Które rzeczy lub zwyczaje uważacie za element swojego statusu społecznego i nie jesteście gotowi z nich zrezygnować?