13 sztuczek, które uczynią lot w klasie ekonomicznej doświadczeniem na najwyższym poziomie
Nieudane próby znalezienia wygodnej pozycji do spania, wrzeszczące dzieci, problemy żołądkowe spowodowane jedzeniem serwowanym na pokładzie — to tylko niektóre problemy, z jakimi borykamy się podczas lotów. Te wszystkie niedogodności sprawiają, że po wylądowaniu czujemy się wykończeni i brakuje nam energii, by cieszyć się nowym miejscem.
1. Wybierz mądrze swoje miejsce.
Do wyboru miejsca w samolocie należy podejść strategicznie: powietrze z przodu samolotu jest świeższe, a do tego w pierwszych rzędach turbulencje są mniej odczuwalne, podobnie jak na siedzeniach nad skrzydłami. Lepiej unikać miejsc przy silnikach, toaletach czy kuchni. Im bliżej dziobu samolotu, tym mniej będzie nam przeszkadzał hałas silników. Fotele przy przejściu są o kilka decybeli cichsze niż te przy oknach.
2. Znajdź wygodną pozycję do spania.
Doświadczeni podróżnicy zalecają odchylenie oparcia fotela tak bardzo, jak to możliwe i wybranie miejsca przy oknie dla bardziej komfortowego odpoczynku. Eksperci od snu twierdzą jednak, że najlepszą pozycją do drzemki w samolocie jest pochylenie się do przodu i oparcie o stolik. Nie należy z kolei opierać się o ścianę przy oknie. Pewne badanie wykazało, że w tej pozie raczej trudno się wyspać.
3. Przed snem zjedz lub wypij coś zimnego.
Przed snem temperatura naszego ciała się obniża, ponieważ wewnętrzne systemy organizmu zaczynają pracować mniej intensywnie niż wtedy, gdy jesteśmy rozbudzeni. Ten mechanizm można wykorzystać podczas lotu, aby przekonać organizm, że przyszedł czas na odpoczynek.
4. Zabierz ze sobą skarpetki.
Doświadczeni podróżnicy zabierają ze sobą na pokład kilka par skarpet. W samolotach często bywa zimno, a zostawanie w butach przez cały lot nie jest zbyt wygodne. Dodatkowa para cieplejszych skarpet może okazać się bardzo przydatna. Pamiętaj tylko, żeby ponownie włożyć buty, gdy zechcesz wybrać się do toalety lub przejść się po samolocie, aby rozgrzać mięśnie.
Dobrą alternatywą dla zwykłych skarpetek są skarpety kompresyjne. Pomagają one poprawić krążenie krwi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia obrzęków stóp i zakrzepów krwi.
5. Zasłaniaj szyję.
Odsłonięta szyja może sprawić, że na pokładzie będzie doskwierać ci zimno i dyskomfort. Jeśli zakryjesz ją szalikiem lub swetrem z golfem, od razu zrobi ci się cieplej i łatwiej osiągniesz stan relaksu.
6. Ułóż swoją poduszkę podróżną odwrotnie.
Pewien zaprawiony podróżnik podzielił się trikiem, który pomaga mu dobrze spać na pokładach samolotów: wystarczy odwrotnie ułożyć poduszkę podróżną! Dzięki temu poduszka będzie służyć jako wsparcie dla podbródka, a głowa nie będzie się wyginać do przodu. Jednocześnie tył twojej głowy również będzie miał wsparcie — zagłówek fotela.
7. Nie nakładaj makijażu i nawilżaj skórę.
Kolorowe szminki, róż do policzków i tusz do rzęs nie będą ci potrzebne podczas podróży. Powietrze wewnątrz samolotu jest suche i zaleca się, aby przed wejściem na pokład nałożyć na twarz krem nawilżający zamiast podkładu. Najlepiej byłoby, gdyby ten kosmetyk miał filtr SPF. Warto też zabrać ze sobą serum, na wypadek gdyby skóra stała się naprawdę odwodniona.
Aby jeszcze lepiej zadbać o swoją cerę podczas podróży lotniczych, można skorzystać z maseczek w płachcie. Z reguły zawierają one kwas hialuronowy i inne składniki nawilżające. Warto pamiętać, że należy wybierać maseczki bez silnego zapachu, aby nie przeszkadzać współtowarzyszom podróży.
8. Zadbaj o swoje włosy.
Aby zapobiec elektryzowaniu się włosów i nadać im schludny wygląd, eksperci zalecają zawiązanie na głowie chusty. Jeśli chcesz ochronić swoją czuprynę przed przesuszeniem, możesz zastosować odżywkę do włosów bez spłukiwania. Dzięki tym trikom loty nie zaszkodzą w żaden sposób twoim włosów.
9. Nie krzyżuj nóg.
Szukając wygodnej pozycji, często zakładamy nogę na nogę. Warto jednak zrezygnować z tej praktyki, gdy znajdujemy się w powietrzu. Krzyżowanie nóg podczas długich lotów ogranicza przepływ krwi i zwiększa ryzyko powstania zakrzepów. Eksperci zachęcają, by w samolocie trzymać nogi prosto, lekko zginając je w kolanach.
10. Weź z domu coś miękkiego.
Przytulna „domowa” atmosfera pomoże ci zwalczyć bezsenność na pokładzie samolotu. Aby poczuć się bardziej komfortowo w podróży, zabierz z domu coś miękkiego i miłego (np. koc), gdy wybierasz się na lotnisko. Nawet dzięki małej poszewce na poduszkę, która pachnie domem, twój mózg skojarzy znajomy zapach z pójściem spać.
Możesz również spróbować odtworzyć swoją codzienną rutynę podczas nocnego lotu na długich trasach: zmień ubranie na wygodną piżamę lub dres, umyj zęby, poczytaj — wykonaj po prostu wszystkie czynności, które zwykle robisz przed pójściem spać.
11. Zjedz bananową przekąskę.
Magnez i potas zawarte w bananach pomagają regulować ciśnienie krwi i ułatwiają zasypianie. Jeśli więc trudno ci zasnąć w samolocie, możesz po prostu zjeść kilka bananów.
12. Pij tylko ze szczelnie zamkniętych pojemników.
Doświadczona stewardesa podzieliła się w mediach społecznościowych informacją, że zbiorniki, w których przechowywana jest woda na pokładzie samolotów, nie są myte tak regularnie, jak można by się spodziewać. Dlatego zaleca spożywanie tylko napojów ze szczelnie zamkniętych pojemników: butelkowanej wody, napojów gazowanych i soków. Ekspertka od latania radzi też unikać picia herbaty i kawy, które są przygotowywane z wody przechowywanej we wspomnianych zbiornikach.
13. Nie wyłączaj klimatyzacji.
Klimatyzatory w samolotach pełnią funkcję zaporową: „zdmuchują” bakterie i sprawiają, że szybciej osadzają się na podłodze, uniemożliwiając im przedostanie się na nasze błony śluzowe. Z tego powodu nie powinno się wyłączać indywidualnego systemu wentylacji, utrzymując przez cały lot średni lub silny przepływ powietrza.
Poza tym, ze względu na niską wilgotność na pokładzie nasze błony śluzowe wysychają, przez co jesteśmy bardziej podatni na choroby. Wyłączając klimatyzację, narażamy się na ryzyko złapania infekcji przenoszonej drogą powietrzną.
BONUS:
Jak rozgrzać mięśnie podczas lotu
- Aby przywrócić właściwe krążenie krwi, możesz skorzystać z toalety. Usiądź na zamkniętym sedesie i wyciągnij nogi w kierunku ściany. Pozostań w tej pozycji przez 10 minut.
- Jeśli chcesz zrelaksować się podczas lotu, spróbuj wykonać następujące ćwiczenie: napnij wszystkie mięśnie swojego ciała, utrzymaj napięcie przez 30 sekund, a następnie rozluźnij je na 10 sekund. Wykonaj 4 powtórzenia.
- Aby poprawić przepływ krwi w nogach, podnieś kolano do klatki piersiowej i utrzymaj je w tej pozycji przez 15 sekund. Wykonaj 10 powtórzeń dla każdej nogi.
Jak udaje wam się spać podczas długich lotów? Podzielcie się sztuczkami, które pomagają wam zaznać odrobiny odpoczynku na pokładzie samolotu!