17 niesamowitych zdjęć, na widok których opadła nam szczęka z wrażenia

Czy pamiętacie te czasy, gdy nauczyciel od geografii wywoływał do mapy i kazał pokazać, gdzie znajduje się Gwadelupa lub rzeka Limpopo? Teraz, gdy jesteśmy już dorośli i pomagamy naszym dzieciom odrabiać lekcje, głęboko zakopana w odmętach naszych umysłów wiedza o pasatach i monsunach wypływa z powrotem na powierzchnię. Być może nie wszyscy z nas mieli same piątki w szkole i nie każdy potrafi wymienić wszystkie oceany i kontynenty, jednak miłość do geografii budzi się w każdym, kto siedząc przy oknie w samolocie, próbuje dowiedzieć się, nad jakim miastem lub krajem właśnie przelatuje.
Ekipa Jasnej Strony odkurzyła stare podręczniki, aby znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o naszej planecie. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak wy poradzicie sobie z tymi zagadnieniami.
1. Flaga Jamajki jest jedyną flagą narodową na świecie, która nie zawiera odcieni czerwieni, bieli ani błękitu.
2. Granice Morza Sargassowego wyznaczają cztery prądy krążące po Oceanie Atlantyckim, co oznacza, że nie ma ono wybrzeża.
3. Ze wszystkich krajów w Europie tylko Szwajcaria nie ma oficjalnej stolicy.
4. Malta jest krajem z powyższego zdjęcia, który nie ma stałych rzek i naturalnych jezior.
5. Jeśli zmierzysz wysokość góry od środka Ziemi, ekwadorski wulkan Chimborazo znajduje się około 2 km dalej od środka Ziemi niż Mount Everest.
6. Na Islandii nie ma ani jednego komara ze względu na szybko zmieniający się i surowy klimat.
7. Grenlandia to największa wyspa świata o powierzchni 2 166 086 km².
8. Francja jest rekordzistą w porównaniu z innymi krajami i ma 12 stref czasowych, jeśli weźmie się pod uwagę jej wszystkie departamenty zamorskie i inne terytoria.
9. Titicaca to największe jezioro słodkowodne w Ameryce Południowej.
10. Ponad 60% oliwy w Europie jest produkowane w Hiszpanii.
11. Rdzenni mieszkańcy Monako nazywani są Monegaskami.
12. Bangkok trafił do Księgi rekordów Guinnessa za najdłuższą nazwę miasta na świecie (oficjalna nazwa stolicy Tajlandii składa się ze 168 liter).
13. Flagi państwowe Indonezji i Monako są niemal identyczne. Jedyna różnica między nimi polega na tym, że flaga Indonezji jest nieco szersza od flagi Monako.
14. Powietrze w cyklonach krąży zgodnie z ruchem wskazówek zegara na półkuli południowej i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara na półkuli północnej.
Jaką ocenę mieliście z geografii? Czy lubiliście ten przedmiot?