15 najdziwniejszych podrywów, które nie miały prawa się udać

Tiary to wysadzane klejnotami, misternie zdobione korony, tradycyjnie noszone przez kobiety, które wyrażały w ten sposób swój status i styl. Ozdobę zakładały słynne szlachcianki, takie jak choćby żona Napoleona cesarzowa Józefina Bonaparte, członkinie brytyjskiej rodziny królewskiej i przedstawicielki dynastii sabaudzkiej.
Wielu z nas doskonale pamięta słynne tiary, które nosiły brytyjskie królowe i księżniczki, dlatego Jasna Strona postanowiła przybliżyć wam nieco historię tych pięknych ozdób.
Królowa Elżbieta II dostała tiarę Meander w 1947 roku w prezencie od swojej teściowej, matki księcia Filipa. Później, w 1972 roku, srebrną koronę przekazała księżniczce Annie, która z kolei podarowała ją swojej córce, Zarze Philips, by ta założyła ją w dniu swojego ślubu.
Tiara powstała w 1913 roku na zamówienie dla królowej Marii. Korona jest wysadzona brylantami i ozdobiona 19 wiszącymi perłami, a wszystko to oprawiono w złoto i srebro. Diadem został przekazany królowej Elżbiecie II, która następnie wręczyła go swojej synowej księżnej Dianie w prezencie ślubnym. Dziś tiarę Lover’s Knot nosi księżna Cambridge Katarzyna.
Tę złotą tiarę tworzą girlandy diamentów, układające się tak zwane fleur-de-lis i ornament kartuszowo-zwijany. Początkowo zdobiło ją też 14 pereł. Był to prezent ślubny dla królowej Marii od „komitetu Dziewcząt Wielkiej Brytanii i Irlandii”. Monarchini przekazała tiarę księżniczce Elżbiecie z okazji jej ślubu z księciem Filipem w 1947 roku. Jest to jeden z najbardziej ulubionych i najczęściej noszonych przez królową Elżbietę II diademów od czasu, gdy objęła panowanie.
Tiara Halo została zamówiona przez króla Jerzego VI u Cartiera w 1936 roku. Monarcha pragnął dać swojej przyszłej żonie, królowej Elżbiecie (późniejszej Królowej Matce), coś wyjątkowego. Diadem został podarowany królowej Elżbiecie II z okazji jej 18. urodzin. Później został przekazany księżniczce Małgorzacie, a następnie księżnej Cambridge Katarzynie. Kate Middleton założyła tę piękną ozdobę na swój ślub z księciem Williamem.
Klejnot powstał w 1919 roku na życzenie królowej Marii. Początkowo był to kolczasty naszyjnik, podarowany jej w prezencie ślubnym od królowej Wiktorii, która miała w zwyczaju nosić go na głowie. Królowa Maria przekazała ozdobę swojej synowej królowej Elżbiecie, a po niej odziedziczyła ją jej córka — obecnie panująca królowa. Królowa Elżbieta II i księżniczka Anna założyły tiarę w dniu swojego ślubu i dlatego jest ona tak rozpoznawalna.
Jako pierwsza tiarę Kwiat Lotosu nosiła królowa Elżbieta. Początkowo był to naszyjnik wysadzany diamentami i perłami, który otrzymała w prezencie ślubnym w 1923 roku od swojego męża Jerzego VI. Królowa Matka przekazała diadem księżniczce Małgorzacie przed jej ślubem, która z kolei pożyczyła go swojej synowej Serenie Stanhope na jej ślub. Dziś można ją podziwiać czasem na głowie księżnej Katarzyny, która wkłada ją na oficjalne przyjęcia i państwowe bankiety.
Tiara Władymirowiczów to ulubiona ozdoba królowej Elżbiety II. Należała do wielkiej księżnej Marii Pawłownej Starszej — wytwornej żony wielkiego księcia Rosji Włodzimierza Aleksandrowicza. Po jej śmierci w 1920 roku jej biżuteria została sprzedana, by wspomóc finansowo jej dzieci, a tiarę nabyła królowa Maria Teck. Przekazała ją później swojej wnuczce królowej Elżbiecie II.
Birmańska rubinowa tiara to kolejna przepiękna ozdoba w kolekcji brytyjskiej rodziny królewskiej. Jej wykonanie zleciła w 1973 roku królowa Elżbieta II. Diadem jest wysadzany rubinami, które monarchini otrzymała w prezencie ślubnym od mieszkańców Birmy oraz diamentami pochodzącymi z innych tiar.
Tiara Delhi Durbar została wykonana w 1911 roku dla królowej Marii Teck, by mogła włożyć ją na uroczystość z okazji oddania hołdu Jerzemu V jako cesarzowi. Królowa pożyczyła ją królowej Elżbiecie w 1946 roku na tournée po Południowej Afryce. Ozdoba pozostała z nią aż do jej śmierci w 2002 roku. W 2005 roku królowa Elżbieta II wypożyczyła tiarę księżnej Kornwalii.
Tiara Oriental Circlet, uznawana za jeden z najważniejszych wiktoriańskich diademów w kolekcji Windsorów, została zaprojektowana w 1853 roku dla królowej Wiktorii przez jej ukochanego księcia Alberta. Zdobią ją „mogolskie łuki i kwiaty lotosu” wysadzane diamentami i rubinami. Ozdobę szczególnie upodobały sobie Królowa Matka i królowa Elżbieta II. Była to jedna z ich ulubionych tiar, a Królowa Matka pod koniec życia nie nosiła żadnej innej.
Stylizowaną na kokosznik tiarę królowej Aleksandry zdobi 488 oślepiających diamentów. Została podarowana jej w 1888 roku z okazji 25. rocznicy ślubu przez komitet Ladies of Society. W 1893 roku tiarę wypożyczono księżniczce Marii Teck — przyszłej żonie drugiego syna Aleksandry księcia Yorku — późniejszego króla Jerzego V. Diadem trafił ostatecznie do królowej Elżbiety II, która do dziś zakłada go na bankiety i podczas królewskich podróży.
Tiara rodziny Spencerów była noszona przez każdą panną młodą w rodzinie. Ozdoba należała do rodziny księżnej Diany. I to właśnie ją najczęściej wkładała Lady Di. Miała ją na głowie w dniu ślubu z księciem Karolem. Z okazji zaślubin tiarę włożyły także jej dwie siostry oraz szwagierka Victoria Lockwood.
Kolejny przepiękny eksponat w kolekcji Windsorów to szmaragdowa tiara Jerzego VI, zwana także „wiktoriańską tiarą szmaragdową”. W 1947 roku królowa Elżbieta otrzymała od ojca w prezencie ślubnym wysadzany szafirami naszyjnik i kolczyki (które zostały później uzupełnione o bransoletkę i pierścionek). W 1960 roku królowa postanowiła dopełnić tę kolekcję tiarą, którą nosi do dziś.
Księżniczka Eugenia założyła tę ozdobę w dniu swojego ślubu. Tiara należała do Dame Margaret Helen Greville, która przekazała ją Królowej Matce w 1942 roku. Ten stylizowany na kokosznik diadem jest ozdobiony 6 szmaragdami i diamentami o rozetowym szlifie. Po śmierci Królowej Matki tiara została przekazana królowej Elżbiecie II, która wypożyczyła ją księżniczce Eugenii na jej ślub.
W 1953 roku w imieniu narodu brazylijskiego prezydent kraju z okazji koronacji wręczył królowej Elżbiecie II biżuterię wysadzaną akwamarynami. Monarchini zleciła później wykonanie tiary do kompletu. Z biegiem lat jej zestaw biżuterii z tymi drogocennymi kamieniami się powiększał. Na specjalne okazje królowa lubi występować w komplecie biżuterii lub w samej tiarze.
Która z tiar ma najciekawszą historię? Pamiętacie wydarzenia, na które zakładały je członkinie rodziny królewskiej? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach!