16 przedmiotów, które na przestrzeni lat zmieniły się tak bardzo, że dziś nie wiedzielibyśmy, jak ich użyć
Współczesne kobiety, narzekające na nieadekwatnie małe kieszenie w spódnicach lub ich całkowity brak, mogą pocieszać się faktem, że kiedyś w damską odzież w ogóle nie wszywano kieszeni. Przykładowo, w XVIII wieku miały one formę małych sakiewek, które były przywiązane na wierzchu sukni albo pod nią. Ale przedmiotów, które w przeszłości znacząco różniły się od swoich nowoczesnych wersji, jest znacznie więcej.
1. Okulary
O dziwo, najstarsze okulary na świecie wcale nie miały na celu poprawy widzenia. Tak zwane „śnieżne gogle” wynaleźli Inuici oraz Yupikowie, by chronić oczy przed światłem odbitym przez śnieg. Robiono je z kości zwierząt, drewna i innych materiałów, w których wycinano wąskie otwory na oczy.
2. Zapięcie torebki
Wprawdzie nie jest to współczesny suwak, ale równie skutecznie zamykało sakiewki i mniejsze torebki. Składa się z rozkładanej ramki z oczkami, którą można było rozsuwać i ściskać.
3. Młynek zadziorowy
Jeśli zamontujecie uchwyt w górnej części tego urządzenia i dodacie ostrza w środku, otrzymacie nowoczesny młynek do kawy lub pieprzu.
4. Uchwyty na wizytówki
Tak kiedyś wyglądały uchwyty na wizytówki. Odpowiednio przycięty papier wkładało się między drewniane rolki, które swoim ciężarem utrzymywały kartki w miejscu.
5. Gaśnica
Te stare gaśnice trudno było uznać za bezpieczne. Szklane bańki były wypełnione środkiem gaśniczym, które rzucało się w płomienie. Jednak opary tego gazu były bardzo toksyczne.
6. Komputerowy mikroczip
Nawet całkiem nowoczesne elementy, takie jak części komputerów, ulegają zmianom. Na zdjęciu widzicie 8-bitowy czip z pamięcią urządzenia.
7. Lutownica
Widoczna na powyższym zdjęciu archaiczna lutownica składała się z miedzianego grotu i uchwytu pokrytego drewnem. Rozgrzany grot przez krótki czas utrzymywał umożliwiającą lutowanie temperaturę, zazwyczaj dużo wyższą niż we współczesnych urządzeniach.
8. Projektor
Dekoracyjne pudełko zawiera aparat soczewkowy oraz kable elektryczne. To stary projektor, w którym slajdy wsuwa się w uchwyty przed lampą. Naniesione na szkiełka obrazy były powiększane przez soczewkę i źródło światła, dzięki czemu można było je rzutować na ścianę lub ekran.
9. Kratka na mydło
Do takiej kratki wkładało się małe kawałki mydła i potrząsało pod ciepłą wodą, by wytworzyć mydliny. Urządzenie to świetnie sprawdzało się przy myciu naczyń, ręcznym praniu delikatnych tkanin, a nawet w kąpieli z pianką.
10. Bijak maselnicy
Dawniej masło ubijało się w maselnicy. Robiło się je poprzez silne ubicie tłustej śmietany. Wraz z rozwojem technologii przyrząd wyszedł z użycia, choć w miejscach oddalonych od cywilizacji wciąż znajduje zastosowanie. Poza samym bijakiem w skład maselnicy wchodziła konew, nadstawka i jaszczyk.
11. Kalendarz
Na powyższym zdjęciu widzimy starożytny himalajski kalendarz. Składał się z kilku półpierścieni z paciorkami. Największy zawierał 12 paciorków, którymi oznaczano miesiące. Następne dwa określały dni miesiąca (jeden miał 3, a drugi 9 paciorków), a ostatnimi czterema półpierścieniami liczono lata.
12. Uchwyt na szynkę
Co to jest?! Ostrożnie...
To ruszt lub uchwyt na szynkę montowany w desce do krojenia. W samej desce znajdowały się kolce trzymające mięso od spodu, a widoczne na zdjęciu urządzenie — od góry.
13. Ubezpieczenie przeciwpożarowe
Metalowe płytki pożarowe wieszane w pobliżu drzwi wejściowych były dowodem uiszczenia opłaty za ubezpieczenie domu na wypadek pożaru. Dzięki temu straż pożarna (która kiedyś pełniła też funkcję towarzystwa ubezpieczeniowego) wiedziała, że może interweniować.
14. Stojak na telefon
Telefon z tarczą obrotową stawiano na płaskiej powierzchni stojaka takiego jak na powyższym zdjęciu. Dolna półka służyła do przechowywania książek telefonicznych. Z kolei uchwyt w górnej części mebla pozwalał na przeniesienie go w okolice ulubionego fotela, by móc wygodnie rozmawiać przez dłuższy czas.
15. Podręczna torebka
Lusterko osadzone w stylowej metalowej ramce sugeruje, że na powyższym zdjęciu widzimy małą torebkę na łańcuszku, która cieszyła się popularnością na przełomie XIX i XX wieku. W pokrywkę zamykającą torebkę wbudowano lusterko, które nie zmieściłoby się w środku.
16. Sitko do przypraw
Ten gadżet, wyglądający jak duży zaparzacz do herbaty, to w rzeczywistości kulka na przyprawy. Sitko z ziołami i przyprawami wkładano do garnka z gotującą się potrawą, żeby nie musieć potem wyławiać drobnych resztek. Było to bardzo przydatne podczas przyrządzania bulionu, robienia grzanego wina i gotowania na parze mniejszych porcji ryżu i warzyw.
BONUS: łyżwy-kowbojki
Przeznaczenia powyższego obuwia sportowego raczej nie trzeba wyjaśniać, ale ich widok na lodowisku z pewnością przykuwał uwagę.