16 reżyserów, którzy ukryli w swoich filmach drobne niespodzianki dla widzów
Niektórzy reżyserzy uwielbiają dodawać do swych filmów tzw. easter eggs, czyli subtelne, dostrzegalne tylko dla uważnych widzów szczegóły lub nawiązania do innych produkcji. Powstały nawet grupy w mediach społecznościowych, które koncentrują się na wyszukiwaniu takich filmowych smaczków.
Gdy ekipa Jasnej Strony znalazła te grupy w internecie, od razu zaczęliśmy się zastanawiać, jakim cudem przeoczyliśmy takie oczywistości. Teraz, gdy wiemy już, czego szukać, możemy jeszcze raz obejrzeć te filmy, mając świadomość, co się w nich skrywa.
Brwi mieszkańców Pandory
Avatar, podobnie jak Titanic, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych produkcji Jamesa Camerona. W filmie ludzie udają się na planetę Pandora, zamieszkałą przez plemię Na’Vi (wysokie, błękitne stworzenia). Aby członkowie ekspedycji nie odróżniali się zbytnio od tubylców, każdy z nich posiadał kontrolowanego przez siebie avatara, przypominającego wyglądem plemienię Na’Vi.
Mimo że te istoty o niebieskiej skórze były do siebie podobne, między rdzennymi Na’Vi a przybyszami z obcej planety istniały dwie różnice wizualne. Avatary stworzone przez inżynierów miały 5 palców, podczas gdy tubylcy mieli ich 4. Drugą różnicą były brwi. Rdzenni Na’Vi ich nie mieli. Choć paski na ich czole były umiejscowione tam, gdzie ludzie mają brwi, w rzeczywistości nie były to włosy. Z kolei avatary ekspedycji miały prawdziwe brwi.
Sukienka, którą Miss Agent założyła na pokaz talentów
Każdy, kto oglądał komedię Miss Agent, widział sukienkę głównej bohaterki. Trudno zapomnieć, jak zabawnie wyglądała na agentce Gracie Hart. Jednak tylko nieliczni zauważyli, skąd FBI wzięło pomysł na taki strój. Bohaterowie nie mieli czasu na zaprojektowanie specjalnej kreacji na pokaz talentów. Dlatego uszyli taką samą sukienkę, w którą ubrana była dziewczyna rozdająca ulotki przy wejściu.
Nagroda za grę video The Matrix
Kolejny detal można zobaczyć tylko po zastopowaniu filmu i uważnym przyjrzeniu się nagrodzie stojącej na biurku Neo. W czwartej części Matrixa kamera przesuwa się po biurku głównego bohatera i pokazuje pewną nagrodę.
Została przyznana za pracę nad grą video The Matrix. Grę stworzyła firma Deus Machina, należąca do odgrywanej przez Keanu Reevesa postaci. Jak widzimy, nagroda pochodzi z 1999 roku, a więc czasu premiery pierwszej części serii. W ten sposób twórcy zmuszają nas do refleksji: która część była prawdziwa, a która nie?
Odzież bohaterów w kreskówce Nasze magiczne Encanto
Ubrania postaci w Naszym magicznym Encanto odzwierciedlają ich charakter i specjalne moce. Na przykład, sukienka Luisy, najsilniejszego członka rodziny, jest zdobiona hantlami. Na spódnicy Dolores widzimy fale dźwiękowe, ponieważ dziewczyna ma supersłuch. Z kolei sukienkę Pepy zdobią symbole pogodowe, bo jej nastrój wpływa na pogodę w miasteczku. Jeśli przyjrzycie się uważnie, zauważycie, że na ubraniach każdej postaci znajduje się coś, co zdradza jej cechy.
Symbol Czarnej Wdowy na rysunkach Petera Parkera
W Spider-Manie z 2002 roku postać grana przez Tobeya Maguire’a szuka pomysłu na najlepszy symbol, który trafi na jego kostium. Jednym z odrzuconych jest znak Czarnej Wdowy (innej postaci z uniwersum Marvela), czyli czerwona klepsydra. W filmie wyglądała nieco inaczej, ale była wystarczająco rozpoznawalna.
Swoją drogą, wśród fanów Spider-Mana krąży teoria dotycząca koloru kostiumu ich ulubieńca. Ponoć zdecydował się na czerwień ze względu na rude włosy swojej ukochanej, Mary Jane.
Sznurowadła Forresta Gumpa
Tylko najuważniejsi widzowie zauważą, że w scenie, w której Forrest siedzi na przystanku autobusowym, ma na nogach bardzo brudne buty ze śnieżnobiałymi sznurowadłami. Jak twierdzą fani filmu, bohater w ten sposób chce zachować prezent od ukochanej w idealnym stanie. Przez te lata, kiedy je nosił, robił wszystko, żeby sznurowadła jak najdłużej przetrwały.
Istnieje również inna teoria tłumacząca tę ciekawostkę. Porucznik Dan, przyjaciel Forresta, nauczył go, żeby zawsze dbać o stopy.
Półka z książkami, należąca do prezydent Orlean w Nie patrz w górę
W filmie Nie patrz w górę wszędzie można dostrzec książkę napisaną przez bohaterkę, w którą wcieliła się Meryl Streep — amerykańską prezydent Jane Orlean. Jednak najwięcej egzemplarzy tej książki znajduje się w biurze samej prezydent. Widzowie uważają, że w ten sposób ukazano jej narcystyczną osobowość.
But w kreskówce W głowie nie mieści
Pixar uwielbia zamieszczać w swych produkcjach małe smaczki. Nagrodzony Oscarami film W głowie się nie mieści wcale nie jest wyjątkiem. Uważni widzowie zauważyli w nim przedmiot, znany im z innej animacji. Mowa o bucie, który wraz z innymi rzeczami znalazł się w umyśle głównej bohaterki. Gdy przyjrzymy mu się uważnie, zauważymy, że to ten sam but, który widzieliśmy w WALL.E. W tym właśnie bucie wyrosła roślinka, którą znalazł tytułowy robot.
Nick Fury i Jules Winnifield to ta sama osoba
Kolejnym źródłem niekończących się sekretnych wiadomości są filmy Marvela. Niektórzy uważają, że Nick Fury z uniwersum Marvela i Jules Winnifield z Pulp Fiction to ta sama osoba. W obu wciela się ten sam aktor — Samuel L. Jackson. Ponadto, słowa wypowiadane przez Julesa w końcówce arcydzieła Tarantino są wypisane na nagrobka Nicka Fury.
Hasło na plakacie w Ekspresie polarnym
W pewnym ujęciu w Ekspresie polarnym widzimy gazetę ze zdjęciem strajkujących Świętych Mikołajów. Jeden z nich trzyma plakat z hasłem nawiązującym do „Lone Pine Mall”. Jeśli macie wrażenie, że gdzieś już widzieliście tę nazwę, przeczucie was nie myli.
To nazwa centrum handlowego z Powrotu do przyszłości, filmu z 1985 roku, Widzowie znaleźli nawet wytłumaczenie tego zbiegu okoliczności. Fabuła Ekspresu Polarnego rozgrywa się w święta Bożego Narodzenia 1956 roku. Z kolei akcję Powrotu do przyszłości osadzono w roku 1955. To oznacza, że bohaterowie obu filmów żyją w tym samym czasie i mogli odwiedzić to samo centrum.
Logo Nike na zbroi rycerza
W Obłędnym rycerzu widzowie zauważyli logo słynnej marki, które kowal wyrył na zbroi rycerza.
Swoją drogą, założyciel firmy pozwolił reżyserowi na ten zabieg. Żeby było jeszcze ciekawiej, założyciel Nike nazywa się Phil Knight (czyli rycerz), a oryginalny tytuł filmu to A Knight’s Tale. Można powiedzieć, że film jest historią życia Phila Knighta.
Zarys ludzkiej postaci w Życiu Pi
Życie Pi jest pełne duchowej jedności człowieka z naturą. Zgadzają się z tym zarówno uczeni, jak i widzowie. Niektóre ujęcia są nawet bardziej znaczące, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W jednej ze scen fani filmu dostrzegli w zarysie gór leżącą ludzką postać.
Tablica rejestracyjna w Spider-Manie: Bez drogi do domu
Fani Marvela mówią, że tablice rejestracyjne widoczne w jego licznych franczyzach skrywają wiele smaczków dla wtajemniczonych. Na przykład, tablica widoczna w Spider-Manie: Bez drogi do domu jest taka sama, co w komiksie wydanym w 1963 roku, w którym Spider-Man spotyka Doktora Octopusa po raz pierwszy.
Dr Toad w napisach końcowych Pani Doubtfire
Niewiele osób ogląda film aż do napisów końcowych. A szkoda, bo możemy w nich znaleźć interesujące detale, jak na przykład w Pani Doubtfire. Barmana z filmu grał aktor, posługujący się pseudonimem Dr Toad.
W rzeczywistości jednak był to Robert Todd Williams, starszy brat nieżyjącej już legendy kina, Robina Williamsa. Na co dzień zajmuje się on dystrybucją win, i była to jego jedyna rola filmowa.
Bose stopy Hectora w Coco
Przez większą część Coco Hector chodzi boso. Dopiero w końcówce opowieści widzimy go w butach. To ważny symbol. Oznacza, że jego krewni w końcu go zaakceptowali i pozwolili korzystać z największego skarbu, jakim były buty. Rodzina Hectora trudniła się szewstwem.
Kołnierzyk Peety Mellarka
W Igrzyskach śmierci: Kosogłosie — części 1 Peeta przemawia do Katniss z telewizji. Wszyscy widzowie słuchają przemowy laureata Igrzysk Śmierci, jednak tylko jego partnerka wie, że został on zmuszony do wygłoszenia tej przemowy. Twórcy filmu zostawili widzom wskazówkę sugerującą, że Peeta kłamał. Spójrzcie na jego kołnierzyk. Wygląda, jakby za chwilę miał wbić się mu w gardło.
Które z tych detali zauważyliście sami podczas oglądania filmów? Pochwalcie się w komentarzach!