18 typów irytujących współpracowników, których lepiej unikać
W pracy biurowej można spotkać różnych ludzi; kontakt z nimi jest nieunikniony. Niektórzy stają się bliskimi przyjaciółmi, a inni poprzestają na witaniu się. Oczywiście, nie da się zadowolić wszystkich, bo jesteśmy przecież różni i każdy z nas ma swój własny światopogląd i styl bycia. Ale jeśli wiecie, jak unikać konfliktów, możecie nazywać się profesjonalistami, którzy potrafią pracować pod presją.
Ekipa Jasnej Strony stworzyła listę najbardziej irytujących typów pracowników. Co więcej, poparliśmy je opiniami psychologów i rekruterów.
Intrygant
Typowy intrygant prawi komplementy, jest pomocny i przyjazny. Sprytnie podbudowuje pewność siebie innych ludzi, umiejętnie manipuluje nimi dla własnej korzyści i przeinacza informacje. Często rozsiewa plotki i obgaduje współpracowników.
Konserwatysta
Taki pracownik jest przeciwny wszelkim nowościom w biurze, dziale czy firmie. Jeśli proponowana zmiana dotyczy jego obowiązków, będzie protestować. Konserwatysta z trudem przyjmuje nowe informacje i zasady, więc raczej nie spotkacie takiej osoby w grupie, która chce poszerzać swoje umiejętności.
Maruda
Malkontent często mówi „To nie moja sprawa”, „Czemu mam to robić?”, „Mnie za to nie płacą” itp. Takie nastawienie wpływa negatywnie na ogólne wyniki firmy, ponieważ zmienia zgrany zespół w dysfunkcyjną grupę indywidualistów. Marudny pracownik nie zrobi nic, co wymaga dodatkowego wysiłku. Ponadto demotywuje innych swoim ciągłym niezadowoleniem.
Mądrala
Mądrala zwykle przechwala się, że pracuje w firmie najdłużej. Ma bardzo wysokie mniemanie o sobie, ponieważ — tak przynajmniej uważa — niemal cały zarząd zawdzięcza mu swoją pozycję. Pracownicy tego typu wierzą, że są najbystrzejsi i najważniejsi oraz że wszyscy powinni liczyć się z ich zdaniem, bo wszystko wiedzą najlepiej.
Sknera
Taką osobę można bardzo łatwo rozpoznać. Dusigrosze nigdy nie zrzucają się na urodziny kolegów i koleżanek, ale z wielką chęcią przychodzą się najeść i napić za darmo.
Wieczna ofiara
Dopiero zaczynacie pracować, a taka osoba już narzeka, że jest wyczerpana. Prawie zawsze ma same złe wieści do przekazania i lubi skarżyć się na swoje problemy zawodowe oraz osobiste. Wnosi do zespołu negatywną energię. Jeśli w towarzystwie takiej osoby chce wam się płakać, to znaczy, że osiągnęła swój cel.
Manipulator
Jeśli ktoś prawi wam komplementy, a potem od razu prosi o pomoc, to znaczy, że właśnie spotkaliście manipulatora. Taka osoba próbuje wpłynąć na innych dla własnych korzyści. Jeżeli czujecie się w jej towarzystwie zestresowani lub, co gorsza, wykonujecie jej pracę, to prawdopodobnie zostaliście zmanipulowani. Obecność kogoś takiego w zespole jest przyczyną nerwowej atmosfery, konfliktów oraz intryg, które odwracają uwagę innych pracowników od obowiązków.
Meteopata
W każdym zespole znajdzie się taki pracownik, który trzęsie się z zimna, gdy innym jest gorąco i na odwrót. Nie ma w tym niczego złego, ale meteopata często posuwa się o krok za daleko: narzuca swoje preferencje co do temperatury, kompletnie ignorując opinie innych ludzi.
Klaun
Typowy klaun to ktoś, kto za wszelką cenę chce rozśmieszyć wszystkich dookoła. Robi głupie uwagi lub wcina się w rozmowę przygotowanym na takie sytuacje żartem. Może wydawać się przyjazny, bo łatwo się z każdym dogaduje, jednak po bliższym poznaniu okazuje się, że jest po prostu leserem. Jedyne, co robi, to śmieje się, gada, pije herbatę — skupia się przede wszystkim na przyjemnościach.
Pasożyt
Nie przeszkadza im wykorzystywanie innych pracowników, ale w przeciwieństwie do typowego manipulatora robią to, by zaoszczędzić pieniądze i czas. Przykładowo, często proszą o podwózkę, wykorzystując przyjaźń jako pretekst do otrzymania tego, czego chcą. Z czasem prośby takiego pracownika stają się nagminne, a on sam sądzi, że ich spełnienie mu się należy.
Arogant
To osoba, która bezpardonowo narusza przestrzeń osobistą. Wchodzi bez pukania, siada obok kogoś, kto akurat rozmawia przez telefon, albo grzebie w rzeczach współpracowników bez pytania.
Każdy zasługuje na szacunek, zarówno od kolegów po fachu, jak i przełożonych. Przestrzeń osobista zapewnia nam dobre samopoczucie, i fizyczne, i psychiczne. Dzięki niej czujemy się pewniejsi siebie i swobodniejsi, co oczywiście przekłada się na produktywność w pracy.
Leń
Taki pracownik bez skrupułów unika obowiązków, podczas gdy cały zespół ciężko haruje. Jest leniwy, pasywny, nie odzywa się na spotkaniach, nie podaje nowych pomysłów i unika jakichkolwiek zadań. Często współpracownicy nie rozumieją, jak to możliwe, że „leń” jeszcze pracuje i czemu szefostwo na to pozwala.
Narcyz
Ten typ woli pracować samodzielnie, uważa się za mądrzejszego od innych i często nie docenia kolegów. Ma się za najbardziej pracowitą osobę, uwielbia robić wszystko po swojemu i przekłada swoje potrzeby nad dobro zespołu i firmy. Dlatego też może dzielić współpracowników i pogarszać produktywność zespołu.
Krytykant
Krytykuje wszystko, nawet sprawy niekoniecznie związane z pracą. Taką osobę ciężko zadowolić, bo i tak zgani wszystkie pomysły, sugestie, jedzenie, a nawet wygląd. Ot tak, dla zasady. Co więcej, ktoś taki nie pozwala krytykować siebie samego, ponieważ sądzi, że zawsze ma rację.
Złodziej czasu
Ciężko pracuje się z taką osobą. Nie tylko jest leniwa, ale też odciąga od pracy rozmowami, plotkami, głupimi prośbami i historiami z życia. Poświęcając jej swój cenny czas, raczej nie skończycie zadań w terminie.
Inspektor
Ten typ bez przerwy kontroluje każdy etap pracy, każdy szczegół i dokument przygotowany przez współpracowników. Nigdy nie ufa innym na tyle, aby przydzielić im nawet najmniejszą część swoich obowiązków.
Prokrastynator
Typowy prokrastynator ciągle przekłada pracę i zadania na później. Nie obchodzi go, że dziś jest ostatni dzień miesiąca, a raporty nie są jeszcze przesłane. Niestety przez to, że nie wypełnia swoich obowiązków na czas, sprawia problemy całemu działowi, w którym pracuje.
Człowiek wymówka
Taka osoba zawsze chce wyjść wcześniej, zostawiając innym swoje zadania. Za każdym razem wykręca się w coraz bardziej pokrętny sposób. Przykładowo, musi wyjść, bo jej dziecko ma za godzinę występ, biegnie do dentysty z powodu nagłego bólu zęba albo ma wizytę u weterynarza, bo zachorował jej chomik.
Macie do czynienia na co dzień z którymś z opisanych typów osobowości? Opowiedzcie w komentarzach coś o swoich współpracownikach.