20 rzeczy, których nie powinniśmy trzymać w domu
Bałagan w domu wprowadza uczucie stresu i bezsilności. Nadmiar bibelotów na półkach, pocztówek, ogromna kolekcja kubków, stare ubrania, a nawet cały arsenał kosmetyków może doprowadzić do przebodźcowania naszego umysłu. Nagromadzenie przedmiotów zmusza nasze zmysły do wytężonej pracy i nie pozwala nam odpocząć.
1. Stare kable
Wraz z postępem technologicznym posiadamy coraz więcej gadżetów — a wraz z nimi coraz więcej kabli. Problem polega na tym, że lata lecą, a my się ich nie pozbywamy, ponieważ mamy nadzieję, że któregoś dnia nam się przydadzą. Ten moment zazwyczaj nigdy nie nadchodzi, a stare kable po prostu zalegają w szufladach. Warto jest zrobić z nimi porządek i zostawić tylko te niezbędne, a resztę oddać na recykling.
2. Zeszłoroczny krem z filtrem
Krem przeciwsłoneczny jest niezbędny latem, ale bywa, że przez pozostałą część roku leży zapomniany. Przed użyciem starego kosmetyku należy upewnić się, że nie stracił ważności, w przeciwnym razie nie będzie już skuteczny. Filtry przeciwsłoneczne działają zwykle do 3 lat. Jeśli nie możecie znaleźć daty ważności na opakowaniu, zapiszcie na nim chociaż datę zakupu.
3. Stare czasopisma, kupony i instrukcje obsługi
Wszystkie te niepotrzebne papierowe przedmioty tylko zagracają nam dom, zbierają kurz i zajmują cenne miejsce. O ile nie jest to ważna faktura, która przyda się do rozliczenia podatku lub ekskluzywne wydanie czasopisma, można oddać to na makulaturę. Sprawdźcie też, czy wciąż potrzebujecie starych instrukcji obsługi. Większość z nich jest dostępna w internecie, a w razie czego można też znaleźć filmy instruktażowe.
4. Pojedyncze skarpetki
Często gromadzimy też pojedyncze skarpetki, które straciły swoją parę. Trzymamy je w specjalnie wydzielonym miejscu, mając nadzieję, że pewnego dnia zguba się znajdzie i znów będziemy mogli je nosić. Zamiast tego lepiej wykazać się kreatywnością i zrobić z nich ładne dekoracje lub zabawki dla dzieci i zwierzaków.
5. Artykuły papiernicze i biurowe
Długopisy, markery, linijki, karteczki samoprzylepne, taśmy klejące, kalkulatory: często dostajemy je prezencie lub jako gratis do zakupów, a potem wracamy do domu i chowamy je do szuflady z nadzieją, że zdobycz któregoś dnia się przyda. Jeśli macie w domu stertę takich nieużywanych rzeczy i zorientowaliście się, że niektórych nie dotykaliście od ponad roku, oddajcie je potrzebującym.
6. Stare biustonosze i inny rodzaj bielizny
Nie powinno się zbierać biustonoszy i bielizny, która zrobiła się za mała lub straciła swój kształt i elastyczność. To samo tyczy się niewygodnych fasonów, nawet jeśli są piękne. Nie zapewniają one odpowiedniego wsparcia. A jest ono niezmiernie ważne, ponieważ dobrze dopasowany biustonosz zapobiega przedwczesnemu wiotczeniu piersi, redukuje głębokie bruzdy wokół klatki piersiowej i chroni przed problemami zdrowotnymi.
Jeśli wasza bielizna wciąż wygląda dobrze, ale nie czujecie się w niej już komfortowo, zamiast ją wyrzucać, możecie przekazać ją organizacjom charytatywnym lub podarować kobietom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
7. Przyprawy, których termin ważności upłynął już dawno temu.
Przyprawy też mają datę ważności i jest to około 2-3 lat. Dlatego porządki w kuchennych szafkach są koniecznością! Możecie wykorzystać tę okazję, aby umieścić przyprawy w gustownych słoiczkach, zapisując na nich nazwy i daty zakupu. Stare przyprawy można wykorzystać, dodając je do domowego mydła lub zrobić z nich saszetki zapachowe.
8. Niezliczone kubki
Kubki często dostajemy w prezencie i po jakimś czasie okazuje się, że uzbierała nam się spora kolekcja. A prawda jest taka, że większości z nich nigdy nie używamy. Taka „wystawa” może zajmować bardzo dużo miejsca, które można by przeznaczyć na coś bardziej potrzebnego. Lepiej jest więc podarować kubki dzieciom lub po prostu oddać je potrzebującym.
9. Nieużywane kalendarze, dzienniki lub notatniki
Zarządzanie czasem jest niezbędne we współczesnym świecie. Pomagają nam w tym niezliczone terminarze. Czasami jednak nie możemy się powstrzymać i kupujemy kolejny piękny notatnik i nigdy nic w nim nie zapisujemy. Zamiast pozwolić mu zalegać w nocnej szafce, lepiej podarować go komuś, kto uwielbia prowadzić dzienniki lub rysować bazgroły.
10. Świece i zatrzęsienie pamiątek
Odpowiednio rozmieszczone dekoracje tworzą klimat i sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przytulne lub eleganckie. Zbyt duża różnorodność lub nagromadzenie przypadkowych bibelotów tylko wszystko zagraca. Jeśli część z tych rzeczy ma dla was wartość sentymentalną, wydzielcie im specjalną półkę lub szafkę, żeby wszystko było w jednym miejscu.
11. Sosy, które leżą zapomniane w lodówce.
Słoik zbyt ostrej musztardy lub ketchup, którego nie lubicie, zalega czasem na drzwiczkach lodówki, czekając na swoją chwilę. Po jakimś czasie o zapominamy o tych produktach i przestajemy je zauważać, co nie zmienia faktu, że ciągle zajmują sporo miejsca. Jeśli sosy wciąż nadają się do spożycia, możecie oddać je znajomym lub rodzinie — o ile je lubią.
12. Znoszone lub obcierające buty
Niewygodne lub zniekształcone buty mogą męczyć stopy, zamiast je odciążać. Nie zapewniają też niezbędnego podparcia i mogą powodować nadmierne przemieszczanie się stopy, co w efekcie przyczynia się do powstawania otarć, pęcherzy, a nawet krwawienia. Niewygodne buty, które wciąż są w dobrym stanie, można sprzedać, a stare oddać na recykling.
13. Wyszczerbione naczynia
Bez względu na to, jak piękny lub cenny jest talerz, lepiej z niego nie jeść, jeśli jest wyszczerbiony lub ma pęknięcia. Podczas mycia woda może wniknąć w uszkodzenia i doprowadzić do rozwoju bakterii. Co więcej, pęknięcie będzie się z czasem powiększać. A obite naczynia można na przykład wykorzystać do tworzenia dekoracji.
14. Przybory toaletowe przywiezione z wakacji
Często kusi nas, żeby przywieźć do domu gratisy z różnych hoteli, w których zatrzymujemy się podczas wakacji. Nie jest to zły pomysł, jeśli zamierzamy z nich później skorzystać. Natomiast jeżeli je chomikujecie w łazience, pamiętajcie, że one również mają datę ważności i trzeba je wykorzystać.
15. Foliowe worki
Często przynosimy je do domu ze sklepu i po jakimś czasie tworzy się z nich sporych rozmiarów stos. Najlepiej zebrać wszystkie reklamówki, oddać je na recykling i zaoszczędzić trochę miejsca. Warto również zadbać o środowisko i zainwestować w torby zakupowe wielokrotnego użytku, na przykład materiałowe.
16. Myjka
Używanie myjek, zwłaszcza starych, może być ryzykowne. Gromadzą się w nich martwe komórki naskórka, a oprócz tego wilgoć, co czyni z nich idealną pożywkę dla bakterii. Jeśli chcecie złuszczyć skórę, zastosujcie peeling do ciała bądź zaopatrzcie się specjalną silikonową szczoteczkę.
17. Stare gry planszowe, w które już nie gramy.
Gry planszowe to świetny pomysł na zabawę w gronie rodziny i przyjaciół. Ale nie ma sensu trzymać w domu planszówek, których nie używacie. Możecie zachować te, które mają dla was wartość sentymentalną, ale resztę lepiej podarować dzieciom.
18. Stare kartki okolicznościowe
Często dostajemy kartki na urodziny, imieniny, Boże Narodzenie, Wielkanoc i inne specjalne okazje. Niektóre z nich są naprawdę piękne, ale w rzeczywistości mało kto je później podziwia. Zamiast je gromadzić, lepiej oddać je na makulaturę.
19. Kasety i płyty DVD
Na starych kasetach VHS i płytach DVD często mamy zgromadzone cenne wspomnienia z dzieciństwa lub młodości. Ale wraz z rozwojem technologii odtwarzacze tych nośników stają się coraz mniej popularne. Aby zachować wspomnienia, można przegrać stare nagrania na pendrive’a. Dzięki temu zawsze będziecie mieć do nich dostęp i łatwiej wam będzie zachować je na pamiątkę.
20. Wizytowe ubrania, które tylko raz mieliśmy na sobie.
Zdarza się, że kupujemy garnitur na jedną wyjątkową okazję i nigdy więcej już go nie zakładamy. I potem wisi w szafie, zajmując miejsce i zbierając kurz. Lepiej go sprzedać i zarobić kilka groszy lub oddać go potrzebującym.