27 zaskakujących faktów na temat kotów
Starożytni Egipcjanie czcili boginię Bastet przedstawianą jako kotka i chyba przekazali nam uwielbienie dla tych mruczących stworzeń. Cały internet nieustannie śledzi każdy koci ruch i zachwyca się wszystkimi zabawnymi sytuacjami, jakie im się przytrafiają. Ale co tak naprawdę wiemy o tych zwierzętach? Czy faktycznie są tak zwyczajne, jak mogłoby się wydawać?
Ekipa Jasnej Strony uwielbia kociaki i dlatego zdecydowała się na małe dochodzenie w tym temacie.
- Większość kotów nie toleruje laktozy, więc mleko niepochodzące od kociej mamy może powodować u nich problemy trawienne i biegunkę.
- Tak wygląda kocia łapa na zdjęciu rentgenowskim:
- Koty potrafią skoczyć na wysokość siedmiokrotnie większą niż długość ich ciała.
-
Dusty to najbardziej płodna kotka. Wydała na świat 420 kociąt.
-
Koty rasy maine coon cechuje wysoka inteligencja i można je z łatwością wyszkolić.
-
Koty zatrudnione przez brytyjski rząd do wyłapywania myszy, wcześniej Humphrey (1988-2006), a obecnie Larry (od 2007), mają swój oficjalny tytuł: „Główny Myszołap w służbie Sekretariatu Gabinetu”.
-
Koty syjamskie dopasowują kolor sierści do temperatury. Najchłodniejsze części ciała wytwarzają więcej pigmentu, dlatego ta rasa ma ciemniejsze łapy, pyszczek i ogon.
-
Koty domowe od urodzenia potrafią pływać — to element ich naturalnego instynktu.
-
Ze względu na cechy strukturalne skóry sfinksy powinny zażywać kąpieli przynajmniej dwa razy w miesiącu.
-
Koty mają dużo słabsze receptory słodkiego smaku.
- W porównaniu z właścicielami psów większość posiadaczy kotów ma wykształcenie wyższe.
-
Koty ocierają się o ludzi, by oznaczyć ich jako swoją własność.
- Koty nie miauczą na siebie nawzajem. Miauczenie służy im do komunikacji z nami: przykładowo gdy są głodne, imitują głos dziecka.
-
Obecnie na świecie jest ponad 500 milionów kotów domowych.
-
Jedno z pierwszych nagrań z udziałem kotów powstało w 1894 roku.
-
Jeden miot kotów może mieć kilku ojców.
-
Opiekunowie często podejrzewają, że koty, które załatwiają się poza kuwetą, próbują pokazać swoją dominację, ale zdaniem ekspertów wcale tak nie jest. Zazwyczaj powodem są albo jakieś problemy natury medycznej, które sprawiają, że kociaki nie kontrolują tych wpadek, albo awersja do kuwety. Sikanie w różnych miejscach może być jednak związane z zachowaniem, na przykład znaczeniem terytorium lub sygnalizowaniem gotowości do kojarzenia się w pary (robią to zarówno samce, jak i samice).
-
Koty nie potrafią schodzić z drzew głową do dołu. Nie pozwala im na to budowa pazurów.
-
Koty są w stanie przeżyć upadek z wysokości 19. piętra.
-
W starożytnym Egipcie na znak żałoby po zmarłym kocie członkowie rodziny golili sobie brwi.
-
Koty przyczyniły się do podboju Egiptu przez perskiego wodza Kambyzesa II. Doskonale wiedząc, jak ważne są dla Egipcjan te zwierzęta, kazał on swoim wojownikom narysować na tarczach portrety bogini Bastet oraz ustawić koty wśród innych zwierząt przed całą armią. Egipcjanie się poddali.
-
Pochodzący z Wielkiej Brytanii kot o imieniu Merlin został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa za najgłośniejsze mruczenie, które osiągnęło poziom 67,8 db(A).
-
Francuska kotka Félicette (francuska żeńska forma imienia Feliks, nawiązująca do kota znanego z kreskówki) była pierwszym przedstawicielem tego gatunku, który odbył lot kosmiczny. Kocia kosmonautka bezpiecznie wróciła na Ziemię.
-
Ailurofilia (od greckich słów „kot” i „miłość”) to określenie bardzo silnego przywiązania do kotów.
-
Wspomniany wcześniej Kot Feliks był pierwszym mruczkiem w kreskówce. Pojawił się na ekranie w 1919 roku.
- Kocie nerki są przystosowane do filtrowania wody morskiej. Czyli koty mogłyby pić słoną wodę, ale zwyczajnie nie chcą.
Zebraliśmy te ciekawe fakty, by przypomnieć wam po raz kolejny, jak wyjątkowe są te mruczące stworzenia. A teraz czekamy na zdjęcia waszych kotków!