15 sytuacji życiowych, które kiedyś były zwyczajne, a teraz wydają się dziwne

Włosy na ciele to jeden z tematów tabu, którego wiele osób woli nigdy nie poruszać. Zamiast tego stosują różne metody wręcz obsesyjnego usuwania owłosienia lub zmniejszania jego widoczności. Czasem nie zwracają nawet uwagi na to, ile wysiłku — emocjonalnego i fizycznego — kosztuje spełnianie tych wymagających norm.
Ekipa Jasnej Strony postanowiła spojrzeć na obowiązujące standardy z innej perspektywy. Chcemy porozmawiać z wami o tym, dlaczego zupełnie normalne jest nieusuwanie przez jakiś czas owłosienia. Okazuje się też, że może to być korzystne dla zdrowia — zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Gruczoły potowe uczestniczą w uwalnianiu feromonów, a włosy na ciele rozprowadzają ich zapach. Badania potwierdzają, że naturalny zapach ciała odgrywa ważną rolę, jeśli chodzi o przyciąganie otaczających nas ludzi. Co więcej, włosy pod pachami zatrzymują tę woń, przez co działanie feromonów jest jeszcze silniejsze.
Usuwanie włosów za pomocą maszynki golenia, wosku czy pasty cukrowej może być bolesne, powodować podrażnienia i powstawanie krostek, zwłaszcza u osób o wrażliwej skórze. Jednak wiele kobiet nadal się na to decyduje, wmawiając sobie, że to normalne i akceptowalne, niezależnie od tego, jak duży dyskomfort powoduje. Czasem warto dać sobie spokój i pozwolić ciału odpocząć dla własnego dobra.
Włosy na ciele chronią skórę i odbijają światło słoneczne. Odgrywają też rolę w regulacji temperatury ciała. Powietrze znajdujące się między włosami a skórą tworzy warstwę izolującą, która chroni przed utratą ciepła.
Samoakceptacja dla wielu z nas wciąż jest trudna. Ciągle krytykujemy swoje ciało i czujemy presję dostosowywania się do obowiązujących standardów urody i zachowania. Zmiana swojej relacji z własnym ciałem może stanowić duży krok w stronę pozytywnego wizerunku siebie samej i poczucia swobody życia tak, jak się chce.
Pogodzenie się z owłosieniem może też pomóc ci otoczyć się ludźmi, którym naprawdę na tobie zależy i którzy akceptują cię taką, jaka jesteś. Nie będą cię nakłaniali do zmiany ani sprawiali, że poczujesz się niekomfortowo w swoim ciele. Wręcz przeciwnie: dzięki nim poczujesz się akceptowana i silna.
W Stanach Zjednoczonych kobiety wydają średnio przez całe życie ponad 39 tysięcy złotych na produkty do golenia i nawet 90 tys. złotych na depilację woskiem. Pogodzenie się z faktem, że ciało jest owłosione, może ci oszczędzić tych zabiegów. Zamiast tego możesz zadbać o swoją przyszłość, inwestując czas i pieniądze w rozwój osobisty i małe prezenty dla siebie samej. Zwróci ci się to w postaci korzystniejszych możliwości i lepszego samopoczucia.
Nawet obecnie owłosienie ciała u kobiet jest w wielu kulturach postrzegane jako niestosowne. Już w bardzo młodym wieku dziewczęta są zmuszane do dostosowywania się do standardów piękna i usuwania włosów. Prowadzi to do odczuwania lęku i niskiej samooceny. Uznanie włosów na ciele za naturalne i zaakceptowanie ich może stanowić pierwszy krok do wyzbycia się lęku i poczucia mentalnej siły.
Co wy myślicie na temat włosów na ciele? Czy zgadzacie się, że można przestać je usuwać?