7 pisarzy, którzy są znani z tylko jednej książki
Każdy pisarz marzy, aby jego książka zdobyła ogromną popularność. Czasami jednak okazuje się, że autor staje się ofiarą własnego sukcesu i jest znany tylko w powodu tej jednej słynnej powieści czy też serii książek. Jeden z takich twórców, określanych jako człowiek jednej książki, zyskał taką sławę swoim dziełem, że reszta jego prac nie była dostrzegana. Tak się stało na przykład w przypadku Alana Milne, autora Kubusia Puchatka, który po napisaniu tej dziecięcej serii przestał być traktowany poważnie. W poniższym artykule znajdziecie 6 innych autorów, którzy wpadli w pułapkę własnego sukcesu.
Ekipa Jasnej Strony dowiedziała się więcej o twórczości pisarzy, którzy zasłynęli tylko jedną książką. Znaleźliśmy również inne wartościowe prace tych autorów, które warto dodać do listy rzeczy do przeczytania.
1. Emily Brontë i Wichrowe Wzgórza
W przeciwieństwie do swojej siostry Charlotte, poetka Emily Brontë napisała tylko jedną powieść. Została wydana w 1847 roku i nie zyskała uznania za życia autorki. Dopiero pod koniec XIX wieku gotycka powieść weszła do kanonu literatury angielskiej. Sama pisarka dożyła zaledwie 30 lat.
W XX wieku książka była wielokrotnie ekranizowana. Wersja z 1939 roku, w której w roli Heathcliffa występuje Laurence Olivier, jeden z najsłynniejszych hollywoodzkich aktorów, jest uważana za najlepszą. Inną popularną adaptacją ekranową jest ta z Juliette Binoche w roli głównej.
Co jeszcze przeczytać:
- jej poezję
2. Oscar Wilde i Portret Doriana Graya
Portret Doriana Graya jest jedynym opublikowanym dziełem dramaturga Oscara Wilde’a.
Powieść została napisana w zaledwie 3 tygodnie i wydana w 1890 roku w miesięczniku Lippincott’s Monthly Magazine. Książka natychmiast przyniosła autorowi ogromną sławę. Rok później została wydana osobno. Po publikacji powieści wybuchł ogromny skandal. Ludzie nazywali dzieło amoralnym i próbowali go zakazać. Zdaniem Wilde’a, każda osoba widzi w tej książce swoje własne grzechy i zło.
Co jeszcze przeczytać:
- Duch z Canterville
- jego zbiór poezji (1881)
3. Bram Stoker i Drakula
Bibliografia irlandzkiego pisarza Brama Stokera zawiera wiele opowiadań i powieści. Autor najbardziej znany jest jednak ze swojej książki o wampirzym arystokracie, hrabim Drakuli, która została opublikowana w 1897 roku.
To Bramowi Stokerowi możemy podziękować za popularyzację „mitu wampira” oraz wiele filmów i seriali telewizyjnych w tych klimatach. Choć krytycy byli dla tej powieści całkiem życzliwi, w pierwszych latach jej istnienia nie odniosła ona większego sukcesu. Pisarz zmarł w 1912 roku, najpewniej za sprawą udaru.
Film Nosferatu z 1922 roku spopularyzował wizerunek Drakuli.
Co jeszcze przeczytać:
- The Lady of the Shroud
- The Lair of the White Worm
4. J.D. Salinger i Buszujący w zbożu
W drugiej połowie lat 40. Salinger zyskał reputację zdolnego powieściopisarza, jednak prawdziwy sukces odniósł dopiero po wydaniu Buszującego w zbożu w 1951 roku.
Książka o 17-latku zyskała ogromną popularność i podbiła serca czytelników na całym świecie. Do dziś co roku sprzedaje się około miliona egzemplarzy tej powieści.
Co zaskakujące, autor zabronił adaptowania swojego dzieła na ekran i deski teatru. Salinger argumentował to tymi słowami: „Buszujący w zbożu to bardzo powieściowa powieść. Są w niej gotowe «sceny» — tylko głupiec by temu zaprzeczył — ale dla mnie siła tej książki tkwi w głosie narratora, jego wyjątkowości, osobistym, skrajnie dyskryminującym stosunku do czytelnika, jego wtrętach na temat benzynowej tęczy w ulicznych kałużach, jego filozofii czy sposobie patrzenia na walizki z bydlęcej skóry i puste opakowania po paście do zębów — innymi słowy, jego myślach. Sam Holden Caulfield, moim niewątpliwie bardzo stronniczym zdaniem, jest zasadniczo nie do odegrania. Wrażliwy, inteligentny, utalentowany młody aktor w dwustronnym płaszczu — to by nie wystarczyło”.
Co jeszcze przeczytać:
- Dziewięć opowiadań
- Franny i Zooey
5. Edmond Rostand i Cyrano de Bergerac
Rostand odniósł pierwszy sukces w 1894 roku, po wystawieniu komedii Les Romanesques. Powszechną sławę zyskał jednak dzięki sztuce Cyrano de Bergerac, opowiadającej o życiu długonosego szlachcica z kompleksami.
Co jeszcze przeczytać:
- La Princesse lointaine
- Les Romanesques
6. Colleen McCullough i The Thorn Birds
Australijska pisarka zasłynęła dzięki swojej powieści Ptaki ciernistych krzewów, która ukazała się w 1977 roku. Książka odniosła ogromny sukces: sprzedano ponad 30 milionów egzemplarzy jej powieści. Fabuła oparta jest na legendzie o ptaku, który śpiewa tylko raz w swoim życiu, a jego śpiew jest piękniejszy niż cokolwiek innego na świecie. Ptak spędza całe życie w poszukiwaniu ciernistych krzewów, a gdy znajdzie idealny, nabija się na cierń i umierając, śpiewa najpiękniejszą pieśń na świecie. Przed pojawieniem się książki nie znaleziono żadnych źródeł tego mitu, choć od momentu ukazania się powieści, w różnych nienaukowych tekstach jest on opisywany mianem „starej celtyckiej legendy”.
Interesujące jest to, że McCullough napisała swoją pierwszą powieść Tim, gdy miała 37 lat, a sukces osiągnęła w wieku 40 lat, wraz z wydaniem Ptaków ciernistych krzewów.
Co jeszcze przeczytać:
- Tim
- Czas Miłości
7. Alan Milne i Kubuś Puchatek
Alan Milne był dość znanym i cenionym dramatopisarzem, zanim wydał opowiadania o Kubusiu Puchatku. Sukces książek o misiu z trocinami w głowie przyćmił wszystkie inne dzieła autora, przez co popadły w zapomnienie. Milne był również znanym felietonistą, a jego teksty regularnie publikowano.
Milne’owi nie podobało się to, że uważano go wyłącznie za pisarza dla dzieci i stwierdził, że publikacje, dla których pisał, przestały traktować go poważnie. Milne ostatecznie zrezygnował z pisania dla dzieci po tym, jak poczuł, że jego praca dała jego synowi, który był inspiracją dla fikcyjnego Krzysia, zbyt wiele uwagi i rozgłosu, co w dorosłości stało się dla niego źródłem upokorzenia. Choć może to zabrzmieć groteskowo, Kubuś Puchatek był zgubą Milne’a: dziełem, które pożarło swojego twórcę.
Co jeszcze przeczytać:
Czy znacie inne dzieła pisarzy, którzy są słynni z tylko jednej książki?