7 szkodliwych ojcowskich zachowań i jak ich unikać
Jako rodzice wierzymy, że zawsze robimy to, co najlepsze dla naszych dzieci. Jednak są ojcowie, którzy nie wiedzą, jak dyscyplinować potomstwo, i mogą tym poważnie zaszkodzić swojej relacji z dzieckiem. Ten problem nie jest powszechnie dostrzegany, a przecież nawet nadopiekuńczy ojciec może sprawić, że jego syn stanie się bojaźliwy.
Ekipa Jasnej Strony przeanalizowała błędy, które często zdarzają się ojcom. Na szczęście wiemy również, jak ich unikać!
1. Jesteś nadopiekuńczy w kwestii zabaw swojego syna.
Ojcowie odgrywają istotną rolę w przejściu synów w wiek szkolny. Podczas rozmów używają zwykle używają innych słów i argumentów niż matki, co pomaga w budowaniu lepszych umiejętności komunikacyjnych. Jednak gdy rodzic zawsze kontroluje zabawę, maluch będzie miał trudności z budowaniem relacji z przyjaciółmi. Dorosły powinien podążać za dzieckiem i ewentualnie przekazać mu wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, ale tylko wtedy, gdy okaże się to niezbędne.
2. Unikasz spędzania czasu razem.
Wygląda na to, że praca zawsze staje na przeszkodzie, a ty widzisz swojego synka tylko przez kilka minut dziennie. To nie jest dobre dla żadnego z was. Pamiętaj, że twoja obecność podniesie samoocenę dziecka, pomoże mu przezwyciężyć niektóre problemy, a ty będziesz o krok bliżej do nawiązania z nim lepszego kontaktu.
3. Nie pozwalasz mu na podejmowanie ryzyka.
Niedopuszczenie do tego, by dziecko doświadczyło niebezpieczeństwa, sprawi, że będzie bardziej strachliwe. Zbyt szybkie wskazywanie ewentualnych zagrożeń może mieć zły wpływ na potomstwo. Dzieje się tak, ponieważ dzieci, które we wczesnym okresie życia nie podejmują ryzyka, nie będą w stanie stać się niezależnymi dorosłymi. Tak więc ojciec, który minimalizuje wszelkie niebezpieczeństwa, będzie tylko karmił lęki syna.
4. Nie pozwalasz mu okazywać emocji.
Podczas gdy dziewczęta są najczęściej zachęcane do wyrażania swoich emocji i proszenia o pomoc, chłopców zwykle uczy się ukrywać uczucia. Efekt tłumienia emocji może wpłynąć na przyszłość dziecka. Niewiedza, jak radzić sobie z problemami emocjonalnymi, zwiększa stres i niepokój, a także wpływa na zdolność do nawiązywania trwałych przyjaźni.
5. Karcisz go.
Twój syn potrzebuje dyscypliny i przewodnictwa, ale nie w formie kary. Rodzice powinni ustalać dla swoich dzieci rozsądne zasady i granice oraz przypominać, że każde działanie ma konsekwencje. Jednak krzyk najprawdopodobniej sprawi, że twoje dziecko będzie się ciebie bać i może stać się agresywne.
6. Ukrywasz swoje porażki.
Porażki są nieodłączną częścią życia i mogą nas wiele nauczyć. Jeśli dostrzeżesz błąd popełniony przez kogoś innego, zastanowisz się dwa razy, zanim postąpisz podobnie. Kiedy ukrywasz swoje złe decyzje i przeszkody, których nie mogłeś pokonać, twój syn może odnieść te same porażki. Ale gdy pokażesz mu, jak uczyć się na błędach, posłuży się twoim przykładem i zrozumie, że nie ma potrzeby bać się pomyłek, zaakceptuje je i wykorzysta do osiągania swoich celów i pokonywania wyzwań.
7. Nie szanujesz jego matki.
Jeśli twój syn będzie widział, że zawsze jesteś zły, zirytowany i lekceważysz swoją partnerkę czy żonę, nie stworzysz dobrego fundamentu pod jego przyszłe relacje. Postaraj się, by widział, jak wyrażasz swoją miłość do niej. Nawet jeśli jesteście rozwiedzeni, musisz traktować ją z szacunkiem. W ten sposób będziesz stanowić przykład, jak twój syn powinien traktować kobiety w jego życiu.
Czy jesteś nadopiekuńczy wobec swojego syna? Jakie inne błędy wychowawcze popełniają ojcowie?