7 zaskakujących ciekawostek o lotnictwie
Dlaczego okna samolotów są okrągłe? Dlaczego samoloty mają zakrzywione końcówki skrzydeł i dlaczego pasażerowie zawsze wchodzą na pokład samolotu z lewej strony? Wszystko, co związane z samolotami, jest dobrze zaplanowane i przemyślane. Być może to główny powód, dla którego są one najbezpieczniejszym środkiem transportu.
7. Dlaczego okna w samolotach są okrągłe?
Na początku lat 50. brytyjskie przedsiębiorstwo de Havilland zaczęło produkować Comety, pierwsze na świecie komercyjne samoloty odrzutowe. 2 maja 1953 roku, dokładnie rok po pierwszym locie komercyjnym z pasażerami na pokładzie, samolot w trakcie wznoszenia rozpadł się na kawałki. W ciągu następnych miesięcy doszło do dwóch podobnych katastrof.
Inżynierowie przeprowadzili dokładną diagnostykę i znaleźli problem: okna miały kwadratowy kształt. Rzecz w tym, że kwadratowe okna są bardziej podatne na uszkodzenia w wyniku wielokrotnych zmian ciśnienia, do których dochodzi podczas poszczególnych faz lotu. Zdecydowano więc, że okna będą okrągłe. Dzięki tej decyzji loty są teraz o wiele bezpieczniejsze.
6. Dlaczego samoloty mają zakrzywione końcówki skrzydeł?
Podczas lotu ciśnienie jest niższe nad skrzydłem niż pod nim. Powietrze ma tendencję do przemieszczania się z miejsc, w których ciśnienie jest wyższe, do miejsc, w których ciśnienie jest niższe. W samolotach zjawisko to jest szczególnie dostrzegalne w pobliżu końcówek skrzydeł. W przeszłości końcówki skrzydeł były proste, a przepływ powietrza powodował silne turbulencje.
Naukowcy postanowili więc wygiąć końcówki do góry, aby zmniejszyć turbulencje, wzmocnić skrzydła i zaoszczędzić dużo paliwa podczas podróży. Dzięki temu loty są bardziej komfortowe.
5. Dlaczego samoloty mają różne kształty dziobów?
Im ostrzejszy dziób, tym szybszy samolot, ale dłuższy przód oznacza również ograniczoną widoczność pasa startowego. Z tego powodu odrzutowce pasażerskie mają zaokrąglone dzioby.
Inżynierowie rozwiązali ten problem w latach 60., opracowując najszybszy pasażerski odrzutowiec, który był w stanie zmieniać kąt nachylenia swojego dziobu. Podczas startu i lądowania samolot przechylał dziób w dół, a w locie wracał do pozycji wyjściowej.
Ta dziwna konstrukcja ma na celu poprawienie widoczności pasa startowego.
4. Dlaczego samoloty maluje się na biało?
Niemal wszystkie samoloty są malowane na biało i jest ku temu kilka powodów:
- Odbijanie ciepła. Jeśli samolot jest pomalowany na biało, gromadzi mniej ciepła. Dzięki temu pasażerowie czują się komfortowo, a linie lotnicze mogą zaoszczędzić nieco pieniędzy.
- Niższe koszty. Biała farba jest znacznie tańsza niż inne odcienie.
- Zapobieganie kolizjom z ptakami. Ptaki lepiej widzą białe powierzchnie, dzięki czemu nie zderzają się zbyt często z samolotami.
- Biała farba pomaga uwidocznić nawet najmniejsze pęknięcia i wgniecenia. W razie wypadku łatwiej dostrzec defekty i uszkodzenia.
3. Dlaczego wyjście znajduje się po lewej stronie?
Nie wszystkie, ale większość samolotów ma główne wejście dla pasażerów po lewej stronie. Istnieją 3 teorie, które próbują wytłumaczyć ten wybór.
- Teoria 1. Prawa strona jest przeznaczona dla bagażu (luki bagażowe znajdują się po prawej stronie), co mogłoby stanowić zagrożenie dla pasażerów.
- Teoria 2. Niektórzy twierdzą, że to tradycja z przeszłości — dawniej furty statków zawsze znajdowały się po lewej stronie.
- Teoria 3. Kapitan samolotu siedział kiedyś po lewej stronie. Umiejscowienie drzwi pasażerskich po jego stronie ułatwiało mu dokładniejsze zaparkowanie samolotu.
2. Co sprawia, że samoloty wyglądają na przestronne?
Projektanci stosują kilka sztuczek, aby samoloty wyglądały na większe i bardziej przestronne, niż są w rzeczywistości. Ściany mają odpowiednio dobrany kształt, aby odbijane przez nie światło optycznie powiększało wnętrze. Podświetlenie pomiędzy sufitem a schowkami znajdującymi się nad głowami pasażerów sprawia, że sufit wygląda na wyższy. Dzięki tym sztuczkom osobom cierpiącym na klaustrofobię łatwiej jest podróżować samolotem.
1. Dlaczego piloci nie noszą brody?
Niektóre linie lotnicze nie pozwalają pilotom na noszenie brody. Zarost może uniemożliwić dokładne dopasowanie maski tlenowej do twarzy i jej prawidłowe działanie. W sytuacjach kryzysowych piloci muszą zachować przytomność, aby móc ratować ludzkie życie.
BONUS: Dlaczego w samolotach nie ma miejsc stojących?
W 2018 roku, podczas Aircraft Interiors Expo, włoska firma Aviointeriors przedstawiła projekt nowych „siedzeń” dla budżetowych przewoźników.
Fotele te wyglądają na niewygodne, ale jeśli podróżujesz krócej niż 2 godziny, koniecznie chcesz lecieć samolotem i nie zamierzasz wydawać zbyt wielu pieniędzy, miejsca stojące mogą okazać się idealnym rozwiązaniem dla ciebie.
Pierwsze próby wprowadzenia podobnych rozwiązań rozważano już 20 lat temu, jednak wówczas to się nie udało.
Co myślicie o samolotowych miejscach stojących? Uważacie, że to świetne rozwiązanie, czy wręcz przeciwnie? Chcielibyśmy poznać wasze zdanie na ten temat.