8 faktów dotyczących prawidłowego dbania o higienę dziecka, o których wiele osób wciąż nie wie
Wszyscy doskonale pamiętamy, jak dbali o nas rodzice i dziadkowie i bez zastanowienia kopiujemy ich metody. Ale kąpanie dziecka to jedna z tych czynności, w której dla odpowiedniej higieny i bezpieczeństwa należy przestrzegać pewnych zasad. I nawet w tak pozornie prostych sprawach warto zaczerpnąć naukowej wiedzy.
Ekipa Jasnej Strony zebrała dla was 8 przydatnych wskazówek, dzięki którym będziecie wiedzieć, co należy robić, a wszystko w trosce o zdrowie i dobro waszej pociechy.
1. Jak często należy kąpać dziecko?
Wielu rodziców kąpie swoje pociechy każdego dnia. Okazuje się jednak, że w zupełności wystarcza robić to 3 razy w tygodniu — chyba że dziecko wytarza się w błocie. Nie ma potrzeby, by codziennie fundować mu kąpieli całego ciała, ponieważ może to wywołać problemy skórne. Chyba nie trzeba dodawać, że przesadna pielęgnacja wysusza również skórę u dorosłych. A jak wiadomo, skóra dzieci jest o wiele wrażliwsza niż nasza.
Nie trzeba moczyć dziecka w wannie każdego dnia. Wystarczy umyć mu ręce, twarz i inne zabrudzone części ciała. Najważniejsze jest to, by pozbyć się wszelkich resztek jedzenia z włosów i brudu spomiędzy palców stóp. Małe dzieci wejdą wszędzie, gdzie się da i brudzą się bardzo szybko. Ale wieczorne mycie może zająć nie dłużej niż 5 minut. W tym czasie woda nie zdąży wystygnąć, a kąpiel jest kojąca i przyjemna, zwłaszcza zimą.
2. Jakie przybory do kąpieli warto mieć pod ręką?
Skóra dzieci jest niezwykle wrażliwa. Dlatego szukając dla nich idealnej gąbki do mycia, najlepiej sięgać po coś miękkiego i hipoalergicznego. Gąbka powinna być łatwa w czyszczeniu, łapaniu i trzymaniu. Dodatkowym atutem jest fantazyjny wzorek. Dziecko ucieszy się, że ma jeszcze jedną małą zabawkę do taplania się w wodzie.
Przed kąpielą upewnijcie się, że wszystkie potrzebne przybory leżą w zasięgu ręki. To niezmiernie ważne, ponieważ pod żadnym pozorem nie można zostawiać dziecka samego w wannie. Szampon, mydło, ręcznik, czyste ubranka, kocyk i pieluchy powinny zawsze znajdować się w pobliżu, żebyście nie tracili malucha z oczu. Jeśli w trakcie ktoś zadzwoni do drzwi, trzeba wyjąć dziecko z wanny, owinąć w ręcznik i zabrać je ze sobą.
3. Na które części ciała należy zwrócić większą uwagę?
Kąpiąc maluszka, szczególną uwagę należy zwrócić na fałdki pod pachami, skórę za uszami, szyję i oczywiście miejsca intymne. To najważniejsze obszary ciała. Nie ma takiej potrzeby, by codziennie szorować każdy centymetr kwadratowy skóry. Po kąpieli należy porządnie osuszyć maluszka, a następnie założyć pieluszkę i ubrać.
4. Jak chronić oczy i uszy dziecka przed szamponem i wodą?
Delikatnie umyjcie głowę i włosy dziecka, masując je opuszkami palców lub miękką szczotką dla niemowląt. Osłońcie czoło ręką, żeby mydliny nie dostały się do oczu waszej pociechy. Możecie również zaopatrzyć się w ochronny daszek kąpielowy. To niedrogi i poręczny gadżet, który ochroni oczy dziecka i sprawi, że kąpiel będzie o wiele przyjemniejsza.
5. Jak przemywać oczy dziecka?
Porządnie umyjcie ręce i zwilżcie ręczniczek (albo wacik) czystą wodą. Sprawdźcie najpierw na sobie, czy temperatura jest odpowiednia. Połóżcie dziecko na plecach i poproście, żeby zamknęło oczy. Następnie przetrzyjcie powieki od wewnętrznego do zewnętrznego kącika. Do każdego oka zastosujcie osobny wacik, żeby w razie czego nie doprowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji. Ten zabieg można przeprowadzać przed kąpielą.
6. Jak czyścić nos malucha?
W tym celu możecie użyć soli fizjologicznej, gruszki lub aspiratora. Jest to dobre dla higieny, a przy tym ułatwia dziecku oddychanie. Zabieg można wykonać w czasie kąpieli. Tylko nie wkładajcie żadnych przedmiotów do nosa maluszka. Nigdy nie stosujcie patyczków kosmetycznych, chusteczek lub wacików, ponieważ jest to zbyt niebezpieczne i możecie wyrządzić dziecku krzywdę.
7. Jak często czyścić uszy z woskowiny?
Najlepiej, kiedy uszy same się oczyszczają i nie musimy poświęcać im uwagi, chyba że swędzą, są zatkane lub bolą. Najprostszym sposobem jest stosowanie kropli do usuwania woskowiny, choć powinno się z nich korzystać jedynie pod okiem pediatry. Tylko lekarz może stwierdzić, czy należy usuwać woskowinę z uszu malucha i jak najlepiej to zrobić, by nie uszkodzić tego wrażliwego narządu.
8. Jak obcinać dziecku paznokcie?
Paznokcie dłoni dziecka rosną bardzo szybko, dlatego trzeba je przycinać regularnie — mniej więcej raz w tygodniu. Paznokcie u stóp zazwyczaj rosną wolniej, więc można je obcinać raz w miesiącu. W tym celu najlepiej posłużyć się najmniejszymi dostępnymi obcinaczkami albo zaopatrzyć się w specjalne nożyczki dla dzieci. Należy pamiętać, by nie przycinać płytki zbyt blisko skóry i robić to powoli i delikatnie.
Czy w toku rodzicielskich zmagań odkryliście własne sposoby na pielęgnację maluszka? Koniecznie podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!