8 królewskich zasad, do których stosować muszą się jedynie książę William i księżna Kate
Książę William i księżna Kate zostaną w przyszłości królem i królową małżonką Anglii, dlatego obowiązują ich pewne reguły, których inni członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej nie muszą przestrzegać. Przykładowo, książę i księżna Cambridge muszą otrzymać zgodę królowej przed podjęciem decyzji takich jak dobór garderoby czy wakacyjne plany.
Ekipa Jasnej Strony przygotowała dla was listę surowych zasad, do których książęca para musi się stosować. Wcale nie tak łatwo być drugim w kolejce do tronu!
1. Para musiała uzyskać zgodę na ślub od królowej Elżbiety II.
The Royal Marriages Act z roku 1772 obligował wszystkich członków brytyjskiej rodziny królewskiej do uzyskania zgody na ślub od suwerena. Prawo to zostało zastąpione w 2013 roku przez Succession to the Crown Act, który pozostawił te obostrzenia jedynie dla pierwszych 6 osób w linii sukcesji do brytyjskiego tronu.
Najstarszy syn obecnego następcy tronu, księcia Karola — książę William, jest obecnie drugi w linii sukcesji, dlatego również musiał zastosować się do tej zasady. Aczkolwiek jego babcia najwyraźniej nie miała żadnych obiekcji i wyraziła zgodę na ślub.
2. Ich strój ślubny musiał być zatwierdzony przez Jej Królewską Mość.
Królowa ma do swojej dyspozycji „weto” sukni ślubnej panny młodej, jeżeli uzna, że kreacja nie spełnia królewskich standardów. Oznacza to, że księżna Kate najpewniej musiała pokazać królowej Elżbiecie II suknię projektu Alexandra McQueena przed jej wielkim dniem.
Jeżeli chodzi o księcia Williama, tradycją jest, by podczas ceremonii ślubnej męscy członkowie rodziny królewskiej przywdziewali swoje mundury wojskowe. Podobnie do swojego dziadka, książę nie nosi na swojej dłoni obrączki — jest to zwyczaj, któremu nie poddał się jego brat, książę Harry, który zdecydował się nosić platynowy pierścień po swoim ślubie z Meghan Markle.
3. Informacje o dolegliwościach związanych z ciążą księżnej Kate były podawane do wiadomości publicznej.
Protokoły dyktują, że rodzina królewska ogłasza ciążę dopiero po upłynięciu pierwszego trymestru, ale gdy księżna Kate nosiła w swoim brzuchu księcia George’a, oświadczenie wydano wcześniej ze względu na zdiagnozowanie u niej hyperemesis gravidarum — niepowściągliwych wymiotów ciężarnych.
Pałac Buckingham udostępnia wszystkie istotne informacje o stanie zdrowia księżnej celem poinformowania o powodach ewentualnej nieobecności na zaplanowanych spotkaniach.
4. Muszą ujawnić imiona swoich dzieci królowej, zanim podzielą się nimi z kimkolwiek innym.
Formalnie, książę William i księżna Kate nie potrzebują zgody królowej by wybrać imię dla swoich dzieci, ale zazwyczaj jednak proszą o jej aprobatę, a o planowanych imionach Jej Królewska Mość musi się dowiedzieć jako pierwsza.
Wolność wyboru imienia w dużej mierze zależy od kolejności w linii sukcesji — potomkowie znajdujący się dalej w kolejce mają większą wolność do nadawania swoim pociechom unikalnych lub niekonwencjonalnych przydomków.
5. Książę William nie powinien podróżować samolotem razem ze swoim synem, księciem George’em.
Następcy tronu, dla bezpieczeństwa królewskiego rodu, nie powinni wspólnie podróżować, aczkolwiek książę i księżna Cambridge naginają tę zasadę — oczywiście za zgodą królowej. Elżbieta II rzekomo miała poluzować ten przepis za sprawą rozwoju techniki awiacyjnej, skutkującego mniejszym prawdopodobieństwem wypadku.
Obecnie, książę William i księżna Kate podróżują wspólnie ze wszystkimi swoimi pociechami, ale gdy książę George skończy 12 lat, będzie zobowiązany do samotnego przemieszczania się.
6. Oczekuje się od nich, by spędzali święta razem z królową.
Do jednej z wielu tradycji świątecznych brytyjskiej rodziny królewskiej należy wspólne spędzanie świąt Bożego Narodzenia w rezydencji Sandringham, aczkolwiek William i Kate chcą spędzać czas z obiema stronami rodziny.
Na szczęście, zwyczaj odpychania na bok teściów i niekrólewskich krewnych odszedł w niepamięć i królowa zgodziła się na to, by książę Cambridge mógł wraz z najbliższymi spędzać niektóre święta w domu rodziców Kate, w Bucklebury.
7. Muszą wytwornie się ubierać, a Kate może pożyczać dowolną biżuterię z kolekcji królowej.
Księżna Kate — oczywiście za zezwoleniem królowej Elżbiety II — może pożyczać dowolną biżuterię z kolekcji monarchini. Według pewnego eksperta od spraw rodziny królewskiej, królowa bardzo chętnie dzieli się swoimi klejnotami z księżną, czego dowodem są chociażby wszelkie okazje, podczas których widziano ją przyozdobioną kamieniami szlachetnymi Jej Królewskiej Mości.
Gdyby kiedykolwiek was zastanawiało, czemu książę William zawsze ma na sobie chinosy, wynika to z obowiązku przestrzegania ściśle określonej odzieżowej etykiety. Jeansy są uznawane za nadzwyczaj nieformalny element ubioru, podczas gdy lekkie, bawełniane spodnie są bardziej dopuszczalne.
8. Muszą być ostrożniejsi, jeśli chodzi o publiczne okazywanie uczuć.
O ile nie ma żadnych zasad zabraniających okazywania sobie uczuć przez wysoko urodzonych, królowa rzadko trzymała się za ręce z księciem Filipem, co ustanowiło precedens dla innych członków rodziny.
Pewien ekspert od etykiety królewskiej tłumaczy, że publiczne okazywanie uczuć może być dozwolone, w zależności od stopnia formalności wydarzenia. Para książęca raczej nie dzieli się uroczymi momentami w miejscach publicznych, aczkolwiek raz na jakiś czas w prasie ukazują się zdjęcia Williama i Kate, trzymających się za ręce lub przytulających się — jak chociażby na powyższej fotografii z ich dziesiątej rocznicy ślubu.
Co sądzicie o tych zasadach? Zgadzacie się z nimi, a może uważacie, że są zbyt surowe? Dajcie znać w komentarzach!