To szczera prawda‼️
Ja i moja rodzina od prawie roku nie używamy chemii i dzięki temu jesteśmy zdrowsi‼️
Mój mąż i nastarsza córka i syn, mają o wiele mniejszą alergię‼️
Całkowicie zniknęły objawy alergii skórnej‼️
Naprawdę warto żyć zdrowiej‼️
8 niezbitych dowodów na to, że częste sprzątanie bywa niezdrowe
Najnowsze badania wykazały, że regularne stosowanie chemii gospodarczej ma negatywny wpływ na zdrowie płuc. Efekty używania środków czyszczących można wręcz porównać do wypalania paczki papierosów dziennie. Substancje chemiczne podrażniają bowiem wrażliwą błonę śluzową, która wyściela płuca, a to prowadzi do uszkodzeń i zmian w drogach oddechowych.
Ekipa Jasnej Strony postanowiła przeprowadzić dochodzenie w sprawie zagrożeń, jakie niosą za sobą środki chemiczne, których używamy na co dzień. Dobra wiadomość jest taka, że dowiedzieliśmy się, czym je zastąpić.
1. Płyny do naczyń
Badania wykazały, że dorosły człowiek każdego dnia zjada około 1 mg płynu do naczyń. Eksperymenty dowiodły, że spożywanie tego rodzaju środków chemicznych powoduje nieodwracalne zmiany w przewodzie pokarmowym. A potrzeba bardzo dużo czasu, by organizm oczyścił się z tych substancji.
- Płyn do naczyń można zastąpić bezpieczniejszym produktem, a mianowicie sodą oczyszczoną. Aby zrobić nadający się do mycia roztwór, wystarczy wymieszać łyżkę sody w litrze wody i ją zagotować.
2. Płyny do szyb
Większość płynów do czyszczenia szyb zawiera amoniak. Wykazuje on właściwości dezynfekujące i ułatwia usuwanie zabrudzeń. Sam amoniak jest bardzo drażniący dla oczu, skóry, gardła i płuc. Uszkadza błonę śluzową i drogi oddechowe. Drugim powszechnym składnikiem płynu do szyb jest ftalan i to on odpowiada za zapach produktu. Ma negatywny wpływ na zdrowie układu rozrodczego u mężczyzn.
- Do mycia szyb świetnie nadają się alkohol oraz zwykły ocet. I są całkowicie bezpieczne.
3. Środki chemiczne do udrażniania rur
Istnieje wiele różnych produktów, które odtykają zapchane rury. Większość z nich powstaje na bazie wodorotlenku sodu. Tego typu środki są bardzo wygodne, ponieważ pozwalają w łatwy sposób udrażniać rury, jednak ich główny składnik jest bardzo silną i niebezpieczną zasadą. Jej opary podrażniają błonę śluzową w płucach. Ponadto ten związek chemiczny może dotkliwie poparzyć skórę.
- Aby nie dopuścić do uszczerbku na zdrowiu, podczas stosowania tych środków chemicznych należy zakładać grube gumowe rękawice.
4. Środki do prania
Według badań wzmożone kampanie reklamowe środków do prania bardzo je rozpropagowały. W porównaniu do roku 1985 użycie tych produktów wzrosło aż o 40%. Właśnie z tego powodu tkaniny szybciej się niszczą. Substancje chemiczne zawarte w detergentach mają też szkodliwy wpływ na zdrowie. Zazwyczaj objawia się to reakcjami alergicznymi na skórze oraz w błonach śluzowych dróg oddechowych. Nie tak dawno temu prezes firmy Levi’s, Chip Berg, przyznał, że od 10 lat nie prał swoich dżinsów.
- Specjaliści zalecają, by pościel prać raz na dwa tygodnie. Swetry i koszule mogą być noszone kilka dni z rzędu. Częstotliwość prania zależy od tkanin: wełniane ubrania można zakładać 3-4 razy, a garderobę z syntetycznych materiałów 4-5 razy.
5. Odświeżacze powietrza
Zdaniem amerykańskich lekarzy odświeżacze powietrza mają negatywny wpływ na zdrowie. Jak wynika z badań, są one szczególnie niebezpieczne dla astmatyków. Ale nawet u zdrowych osób istnieje ryzyko wystąpienia migren, trudności z oddychaniem, podrażnienia błony śluzowej i zapalenia skóry. Z kolei u dzieci odświeżacze powietrza mogą wywołać bóle uszu i zmiany neurologiczne.
- Aby w mieszkaniu ładnie pachniało, wystarczy poustawiać w pokojach pomarańcze i powbijać w nie igły. Automatyczne odświeżacze powietrza nadają się tylko do pomieszczeń, w których jest dobra wentylacja.
6. Środki chemiczne z chlorem
Chlor to jeden najczęściej stosowanych składników w środkach chemii gospodarczej. Jeśli dostanie się do organizmu z powietrzem, gdy go połkniemy lub gdy wejdzie w kontakt ze skórą, zareaguje z wodą i zamieni się w kwas, który uszkadza komórki. Działanie chloru na organizm jest zauważalne niemal natychmiast. Najczęściej pojawiają się trudności z oddychaniem, ból gardła i podrażnienia oczu i skóry.
- Lekarze zalecają, by w miarę możliwości w ogóle nie korzystać ze środków zawierających chlor.
7. Płyn do mebli
Nawet opary z płynu do czyszczenia mebli mają szkodliwy wpływ na zdrowie, a jeśli substancja chemiczna dostanie się na skórę lub błonę śluzową, może doprowadzić do poważnych konsekwencji i wywołać między innymi gorączkę lub duszności. Ból w jamie ustnej, gardle lub żołądku to najczęstsze objawy zatrucia środkiem do czyszczenia mebli.
- Zabrudzenia na błyszczących powierzchniach można usuwać za pomocą domowego preparatu. Do jego wykonania potrzebna jest szklanka oliwy z oliwek i 1/4 szklanki soku z cytryny.
8. Odkurzacze
Badanie przeprowadzone w Australii dowiodło, że większość odkurzaczy z powrotem wydmuchuje kurz i bakterie do otoczenia. Prowadzi to do rozprzestrzeniania się infekcji i reakcji alergicznych. Prawda jest taka, że w zasadzie nie da się żyć bez tego urządzenia, ale mimo wszystko polecamy sprawić sobie sprzęt wysokiej jakości.
- Specjaliści polecają zakup modeli z filtrem HEPA (to najbezpieczniejsza opcja).
Wnioski
Nie chcemy was zniechęcać do korzystania ze środków czystości, ale namawiamy, żebyście w miarę możliwości sięgali po ich bezpieczne zamienniki. Jeśli nie da się czegoś zrobić bez zastosowania chemii, dopilnujcie, żeby korzystać z niej odpowiedzialnie: nie dotykajcie środków gołymi rękoma i przewietrzcie pomieszczenie po ich użyciu.
Czy znacie inne alternatywne produkty dla chemii gospodarczej? Koniecznie podzielcie się swoją wiedzą w komentarzach!