8 powszechnych mitów kontra porady survivalowe, które faktycznie działają
Być może słyszeliście, jak ktoś mówił, że oparzenia można leczyć masłem lub że da się wyssać jad z ukąszenia. Jakkolwiek przekonujące wydają się te popularne przekonania, nie są one poparte nauką i, co gorsza, ich stosowanie może się źle skończyć.
Ekipa Jasnej Strony przygotowała dla was listę najpowszechniejszych mitów i najlepsze sposoby postępowania w przypadku zagrożenia.
1. Jak bezpiecznie uciec przed groźnymi psami.
Powody, dla których pies może zaatakować, bywają różne. Jednak w takiej sytuacji przede wszystkim należy pamiętać, że odganianie psa poprzez krzyczenie lub kopanie nigdy nie jest dobrym pomysłem, ponieważ to tylko go rozwścieczy. Nie powinieneś też próbować uciekać, bo zwierzę zapewne zacznie cię gonić.
- Co należy zrobić: Jeśli masz na sobie kurtkę lub płaszcz, powoli go zdejmij i połóż na zwierzę. Dzięki odwróceniu uwagi psa uda ci się uciec. A gdy psów jest więcej niż jeden, postaraj się stanąć pod ścianą chroniąc swoje najczulsze strefy: twarz, klatkę piersiową i gardło. W ten sposób zwierzęta nie będą w stanie cię otoczyć i ucznić jeszcze bardziej bezbronnym.
2. Jak wspomóc gojenie się rany.
Udzielono nam fałszywych informacji o cudach, jakie mogą zdziałać maści w przypadku zranienia. W rzeczywistości ich stosowanie bardziej sprzyja powstawaniu wysypki niż faktycznemu leczeniu otarć. O ile rana nie jest zbyt głęboka (wówczas powinieneś udać się na pogotowie), możesz leczyć ją w domu, ale nie zwlekaj z konsultacją z lekarzem.
- Co należy zrobić: Czasami najprostsze rozwiązanie jest najlepsze. Oczyść ranę zimną wodą i bezzapachowym mydłem glicerynowym, a gdy wyschnie, nałóż na nią opatrunek.
3. Jak radzić sobie podczas przerwy w dostawie prądu.
Tego typu wydarzenia zwykle nas zaskakują i jeśli nie jesteśmy wówczas dobrze przygotowani lub poinformowani, możemy spowodować prawdziwą katastrofę. Nie zgrywaj bohatera i nie próbuj samodzielnie rozwiązywać problemu. Dotykanie jakichkolwiek uszkodzonych przewodów elektrycznych może spowodować porażenie prądem. Palenie świec również jest dość anachronicznym rozwiązaniem. Nie zapewniają one wystarczająco silnego światła, a do tego możesz przypadkiem spowodować pożar.
- Co należy zrobić: Zawsze bądź przygotowany na tego rodzaju kryzysowe sytuacje, tworząc plan awaryjny. Zaopatrz się w przydatne rzeczy, takie jak latarki i woda butelkowana oraz upewnij się, że twoja rodzina wie, gdzie je trzymasz. Możesz również zainwestować w agregat prądotwórczy, aby najważniejsze urządzenia pracowały do czasu przywrócenia zasilania.
4. Jak postępować w przypadku oparzeń
Tego rodzaju uraz skóry może prowadzić do poważnych konsekwencji, jeśli nie podejmie się natychmiastowych działań. Niemniej jednak niektóre z najbardziej popularnych domowych środków zaradczych wcale nie są skuteczne. Umieszczenie masła, octu, soku z cebuli lub kawałka mięsa na ranie może w rzeczywistości tylko zwiększyć ryzyko infekcji. Lepiej zachowaj więc te składniki na następny posiłek.
- Co należy zrobić : Najpierw trzeba zanurzyć ranę w chłodnej wodzie. Jeśli nie wymaga ona pomocy medycznej, możesz spróbować użyć wazeliny 2 lub 3 razy dziennie. Następnie powinieneś przykryć to miejsce bandażem. Pamiętaj, że nigdy nie wolno przebijać pęcherzy, które mogą się pojawić i należy chronić poparzoną skórę przed słońcem.
5. Jak pozbyć się osoby, która cię śledzi.
Jeśli zauważysz, że ktoś cię śledzi, to pewnie po prostu zaczniesz iść szybciej i udasz się prosto do domu. Jednak robiąc to, możesz postawić się w jeszcze bardziej niebezpiecznej sytuacji — niewykluczone, że napastnik będzie próbował wejść za tobą do środka. A nawet jeśli tak się nie stanie, to na pewno pozna twój adres i może wrócić, by zaatakować z zaskoczenia.
- Co należy zrobić: Po pierwsze upewnij się, że ta osoba faktycznie cię śledzi. Spróbuj przejść na drugą stronę ulicy lub kilka razy gdzieś skręcić, aby sprawdzić, czy nadal jest za tobą. Jeśli tak, to postaraj się zachować spokój i udaj się w jakieś ruchliwe miejsce, np. do kawiarni. Możesz również krzyknąć: „Pali się!”, aby zwrócić uwagę ludzi wokół ciebie. To prawdopodobnie odstraszy kryminalistę.
6. Jak zachować bezpieczeństwo na drodze w czasie zimy
Warunki drogowe podczas surowej zimy mogą stanowić wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych kierowców. Wielu uważa, że spuszczenie powietrza z opon pomaga jeździć po oblodzonych drogach, ale to tylko mit. W rzeczywistości może to utrudniać kierowanie pojazdem i nie pozwala przejeżdżać przez śnieg tak dobrze, jak na prawidłowo napompowanych oponach.
- Co należy zrobić: Pamiętaj, aby wykonać pełen przegląd swojego samochodu i upewnić się, że nadaje się on do jazdy po śniegu. Załóż łańcuchy lub kolcowane opony na wszystkie koła i przygotuj zestaw, który będziesz przechowywać w bagażniku. Powinny się w nim znaleźć: worek z piaskiem, solą albo — wierz lub nie — kocim żwirkiem, lina holownicza, łopata do śniegu, flary lub światła awaryjne oraz apteczka.
7. Jak przetrwać falę upałów
Umiejętność przechytrzenia matki natury może być kluczowa, gdy temperatury wzrastają do alarmująco wysokich poziomów. Niezależnie od wieku i stanu zdrowia, każdy może doznać udaru cieplnego. Uczucie pragnienia nie jest wskaźnikiem tego, jak bardzo jesteś nawodniony, ponieważ zanim poczujesz pragnienie, twój organizm zdąży już stracić płyny. Nie powinieneś zastępować wody napojami izotonicznymi, ponieważ większość z nich zawiera kofeinę, która sprawi, że jeszcze bardziej będzie chciało ci się pić .
- Co należy zrobić: Nawet jeśli nie jesteś głodny, staraj się jeść w ciągu dnia małe posiłki, które są bogate w składniki odżywcze. Pikantne jedzenie sprawia, że się pocisz, a tym samym obniża się twoja temperatura ciała. Upewnij się również, że pijesz dużo wody i bądź świadomy objawów odwodnienia, takich jak szybkie bicie serca, mdłości, utrata przytomności, zawroty głowy lub zmęczenie.
8. Jak się zachować, gdy zostaniesz użądlony przez skorpiona.
Skorpiony są uważane za ciche zagrożenie, ponieważ zwykle ukrywają się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach, nawet w butach. Chociaż większość użądleń nie jest poważna, mimo wszystko powinno się je konsultować z lekarzem. Nie rób z siebie Rambo i nie próbuj wyssać jadu skorpiona, bo to w niczym nie pomoże. Lód również nie będzie w tym przypadku skuteczny, a wręcz może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego, zwiększając intensywność bólu.
Co należy zrobić: Oczyszczenie miejsca użądlenia wodą z mydłem może pomóc uniknąć ewentualnych infekcji. Aby złagodzić ból i obrzęk, spróbuj stosować zimne, wilgotne okłady co 2 godziny i podnieś miejsce użądlenia powyżej poziomu serca.
Czy znaliście opisane wyżej mity? Macie jakieś inne przydatne wskazówki, które pomogą czytelnikom Jasnej Strony zachować bezpieczeństwo? Podzielcie się nimi w komentarzach!