8 wskazówek survivalowych, które przydadzą się, gdy nie ma czasu na myślenie
W ciągu zaledwie kilku sekund przyjemne pływanie może przerodzić się w walkę o utrzymanie się na powierzchni. Ważne jest, by umieć ocenić niebezpieczną sytuację i odpowiednio na nią zareagować. Istnieje wiele ryzykownych okoliczności, w których możemy się znaleźć, ale obowiązkowo musimy wiedzieć, jak szybko stawić czoła niebezpieczeństwu.
Ekipa Jasnej Strony ma nadzieję, że nigdy nie przytrafią wam się poniższe zagrażające życiu sytuacje, ale wiemy też, że takie nietypowe zdarzenia mogą nastąpić w najmniej spodziewanym momencie.
1. Jak się zachować, gdy złapie cię prąd odpływowy
Niestety sama umiejętność pływania nie oznacza, że jesteście bezpieczni w morzu. Jeśli poczujecie bardzo silny prąd odpływowy i nie będziecie mogli z niego uciec, odwróćcie się na plecy, by swobodnie unosić się na wodzie. W ten sposób wasze ciało odpocznie, a wy złapiecie oddech.
2. Jak zatamować krwawienie
To sprawdzony trik stosowany przez sportowców, zwłaszcza podczas turniejów mieszanych sztuk walki UFC (Ultimate Fighting Championship). W przypadku rany ciętej, oczyśćcie ją, uciśnijcie skaleczone miejsce, a następnie czystymi dłońmi posmarujcie je wazeliną, by zatamować krwawienie. Warto też zabezpieczyć rozcięcie gazikiem i plastrem.
3. Jak uniknąć zderzenia z tornadem na morzu
Zasadniczo w przypadku tornada należy rozglądać się za piwnicą, ale na wodzie jest to z wiadomych względów niemożliwe. Gdy znajdziecie się na otwartym morzu i zauważycie nadciągające tornado, możecie od niego uciec, odbijając w prostopadłym kierunku.
4. Jak nie zginąć w rzece pełnej piranii
Jeśli przypadkiem znajdziecie się na Amazonce, w miejscu, gdzie roi się od piranii, nie róbcie hałasu (aby nie zwracać na siebie uwagi). Jako że te ryby bytują na płyciznach, zabezpieczcie dłonie oraz stopy i wpłyńcie do głębszej, zimniejszej wody.
5. Jak zszyć sobie ranę (bez użycia igły)
Co zrobić w przypadku głębokiej rany ciętej, gdy nie ma szans na szybkie uzyskanie pomocy lekarskiej? Spróbujcie założyć sobie improwizowany szew z naciętych kawałków taśmy klejącej umieszczonych w miejscu skaleczenia. Tym sposobem zamkniecie ranę do czasu dotarcia na pogotowie.
6. Jak przeżyć szarżę słonia
W przypadku bezpośredniego spotkania ze słoniem nie ma dużo czasu na reakcję. Oto kilka wskazówek, które pomogą wyjść cało z tej opresji.
- Zostań na miejscu i zacznij krzyczeć w stronę słonia.
- Uciekaj zygzakiem.
- Schowaj się za czymś dużym.
7. Jak uratować się z wypadku motocyklowego
Wypadki rowerowe i motocyklowe są niebezpieczne, bo podczas nich nasze ciała są narażone na bezpośredni kontakt z otoczeniem. Jeśli w czasie jazdy motocyklem zderzenie jest nieuniknione, pomocne mogą być następujące zachowania:
- Do momentu upadku nie puszczaj kierownicy.
- Schyl głowę oraz przyciągnij łokcie i kolana do ciała.
- Rozluźnij mięśnie na czas uderzenia i w miarę możliwości przeturlaj się.
Dzięki nim unikniesz najpoważniejszych obrażeń.
8. Jak odeprzeć atak pumy
Są miejsca na świecie, gdzie atak pumy może nam zagrażać podczas wycieczki lub biwakowania. Jeśli przytrafiłoby wam się spotkanie z tym zwierzakiem, nie uciekajcie. Stańcie wyprostowani, rozłóżcie poły płaszcza i unieście ramiona, aby wyglądać na większych i tym sposobem odstraszyć tego dzikiego kota.
Znaleźliście się kiedyś w sytuacji, w której musieliście w sekundę podjąć decyzję? Dacie nam jedną niezbędną wskazówkę, jak wybrnąć z niebezpiecznych okoliczności?