8 wyróżników, które subtelnie ukryto w uniformach stewardess
Zawód stewardessy to profesja o dużym znaczeniu i prestiżu. Kobiety pełniące tę funkcję są twarzą linii lotniczej, więc do projektowania ich uniformów firmy zatrudniają wziętych projektantów, takich jak chociażby Vivienne Westwood. Specjaliści ci opracowują stroje, które charakteryzują się nie tylko atrakcyjną stroną wizualną, ale skrywają też pewne tajemnice znane tylko niektórym pasażerom.
Ekipa Jasnej Strony chce podzielić się z wami wiedzą na temat sekretów, które skrywają uniformy stewardess. W dodatkowej części na końcu artykułu będziecie mogli natomiast zobaczyć, jakiego rodzaju jedzenie serwuje się pasażerom w liniach lotniczych Singapore Airlines.
Air France, Francja
Tradycyjnym kolorem francuskiego przedsiębiorstwa Air France jest granat. Firma korzysta z tego schematu kolorystycznego od ponad 70 lat. Jednak projektant Christian Lacroix wzbogacił uniform stewardess o jaskrawoczerwony pasek i rękawiczki, żeby można je było łatwo zauważyć w tłumie.
China Eastern Airlines, Chiny
Stroje dla stewardess linii lotniczych China Eastern Airlines opracował wymieniony wyżej Christian Lacroix. Projekt ich uniformu opiera się na ideach prostoty, piękna i skromności. Całą stylizację ożywia pasek i dodatki w kolorze czerwonym. Ponadto apaszka i okrągły element paska ozdobione są tradycyjnymi chińskimi wzorami, dzięki czemu strój stanowi połączenie zachodniej mody ze wschodnią tożsamością.
Delta Air Lines, USA
Uniform personelu pokładowego linii lotniczych Delta Air Lines ulegał na przestrzeni lat znaczącym transformacjom. W 2018 roku nowy projekt stworzył Zak Rosen, projektant ubierający Rihannę. Wybrał trzy kolory podstawowe: fiolet, szarość i czerwień. Barwom tym nadano zabawne nazwy, które wiążą się z lataniem i podróżami. Na przykład zamiast zwykłego fioletu i szarości mamy kolory o nazwie „groundspeed graphite” (pędzący nad ziemią grafit) i „passport plum” (paszportowa śliwka).
Virgin Atlantic, Wielka Brytania
W przeszłości stewardessy brytyjskich linii lotniczych Virgin Atlantic nosiły dość luźne żakiety. Projektant John Rocha wprowadził bardziej dopasowany krój i dekolt w kształcie litery V, żeby uzyskać bardziej biznesowy, a jednocześnie swobodny wygląd załogi. Później uniform był jeszcze poprawiany przez Vivienne Westwood, która dodała mu kobiecości i elegancji. Szef firmy mówi, że ich pracownicy czują się pewniej w dobrych ubraniach i lepiej w nich pracują.
ANA, Japonia
Uniform dla japońskich linii lotniczych ANA (All Nippon Airways) opracował projektant Prabal Gurung, którego kreacje często wybiera Lady Gaga. Jasnoszare kostiumy doskonale łączą się z niebieskim logo przedsiębiorstwa. Jasne apaszki z kwiatowymi wzorami pokazują natomiast, że firma szanuje japońskie dziedzictwo.
Etihad Airways, ZEA
Linie lotnicze Etihad Airways to firma pochodząca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Apaszki pracujących w niej stewardess mają ukryte znaczenie — to symbol 10-letniej współpracy z Formułą 1. Ich projekt opracowała Diane von Fürstenberg. Znaczenie tej apaszki można rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim przedstawiają wizerunek toru wyścigowego w Abu Dhabi. Nie bez znaczenia są tu też kolory. Fiolet jest barwą królewską, a pomarańcz symbolizuje zachód słońca na pustyni. Apaszki mają za zadanie uhonorować współpracowników i demonstrować wartości firmy, którymi są elegancja i szczęście.
China Airlines, Chiny
Uniformy dla linii lotniczych China Airlines zaprojektował William Chang, który ma na swoim koncie nominację do Oscara za najlepsze kostiumy. Strój jego autorstwa inspirowany jest narodowym ubiorem uqipao, który reprezentuje delikatność i skromność azjatyckich kobiet. Projektant próbował zachować elementy tradycji, wzbogacając je nowoczesnymi koncepcjami modowymi. Na stronie internetowej firmy można obejrzeć wiele materiałów dotyczących zmniejszenia emisji CO2 i ochrony drzew.
Singapore Airlines, Singapur
Uniformy stewardess linii lotniczych Singapore Airlines pozostają niezmienne od ponad 50 lat. Choć obcisła spódnica singapurskich stewardess może na pierwszy rzut oka wydawać się niepraktyczna, skrywa ona pewien sekret. W razie sytuacji awaryjnej wycięcie z przodu pomaga stewardessie zawiązać spódnice powyżej kolan, dzięki czemu staje się ona krótsza i łatwej się w niej chodzi.
Barwa również ma znaczenie. Zwykłe stewardessy noszą stroje w kolorze niebieskim, wyższe stopniem mają zielone uniformy, a szefowa stewardess ubrana jest na czerwono.
BONUS: Oto co jedzą pasażerowie linii lotniczych Singapore Airlines. Stewardessy uczą się, jak komponować dania w atrakcyjny sposób.
Które z tych uniformów są według was najlepsze? Jesteśmy ciekawi waszych opinii!