11 rzeczy, z których dorosła osoba nie powinna się nikomu tłumaczyć

Ekipa Jasnej Strony odkryła, że konkurs piękności generuje mnóstwo anegdot i ciekawostek. Czytajcie i przekonajcie się, o czym mowa!
Trzy zwyciężczynie cieszyły się tytułem Miss Universe przez bardzo krótki czas, po którym oddały koronę albo zostały jej pozbawione przez organizatorów konkursu. W 1974 roku Amparo Muñoz, jedyna reprezentantka Hiszpanii, która zdobyła w konkursie 1. miejsce, zrezygnowała z korony po zaledwie 6 miesiącach.
Następnie, w 2002 roku, Oxana Fedorova została zdetronizowana po 4 miesiącach, a w 2015 roku Kolumbijkę Ariadnę Gutiérrez pozbawiono korony ze względu na błąd, który gospodarz gali popełnił podczas ogłaszania wyniku.
Powtórne zdobycie tytułu przez kolejne dwa lata udało się jedynie reprezentantkom Wenezueli. Przepięknymi kobietami, które zdobyły wówczas koronę były Dayana Mendoza w 2008 roku oraz Estefania Fernandez rok później.
Plebiscyt, który dziś znamy jako Miss Universe, na początku nosił nazwę International Pageant of Pulchritude (Międzynarodowe Widowisko Piękna), a jego celem było promowanie Teksasu jako kierunku turystycznego. Dlatego też pierwsza edycja odbyła się w teksańskim mieście Galveston. Później koncepcja ewoluowała, ustępując miejsca pierwszej edycji Miss Universe w 1952 roku.
Wśród wymogów, które organizatorzy konkursu Miss Universe ustalają dla uczestniczek, jest minimalny i maksymalny wiek umożliwiający wzięcie udziału w staraniach o koronę. Według obecnie obowiązujących zasad w chwili rozpoczęcia konkursu uczestniczka nie może mieć mniej niż 18 lat ani więcej niż 28 lat.
Przepiękne suknie balowe, w których widzimy zwyciężczynie podczas koronacji, nie zawsze były regułą. Do lat 60. zeszłego stulecia, a więc w pierwszych latach istnienia konkursu, nową królową piękności koronowano w kostiumie kąpielowym.
Trzy tytuły zdobyte przez Meksyk w konkursie Miss Universe uzyskały kobiety, które podczas wyjścia finałowego miały na sobie czerwoną suknię. W ten sposób koronę zdobyły Lupita Jones w 1991 roku, Ximena Navarrete w 2010 roku oraz Andrea Meza 10 lat później.
Droga do konkursu Miss Universe nie wydaje się łatwa, co widać na przykładzie próby sabotażu, której ofiarą padła uczestniczka z Puerto Rico. W 2008 roku, kiedy Ingrid Marie Rivera brała udział w konkursie we własnym kraju, jej ubrania i rzeczy osobiste spryskano gazem pieprzowym.
Ta próba powstrzymania jej od uczestnictwa w głównym wydarzeniu na szczęście zakończyła się niepowodzeniem i Portorykance udało się zdobyć koronę.
W trakcie konkursu uczestniczki mają kilkukrotnie okazję, aby zaprezentować swoje talenty, a jednym z wyjść, które przetrwało przez lata, jest pokaz strojów narodowych. Podczas niego reprezentantki różnych krajów są ubrane w stroje, które nawiązują do kultury krajów ich pochodzenia. Tę tradycję kultywuje się już prawie 60 lat.
W historii konkursu Miss Universe miały też miejsce pewne rekordy. Jako najwyższą uczestniczkę odnotowano reprezentantkę Dominikany, Amelię Vegę, o wzroście 188 cm. Natomiast najniższymi uczestniczkami były Apasra Hongsakula z Tajlandii w 1965 roku oraz Luz Marina Zuluaga z Kolumbii w 1958 roku — obie mierzyły 160 cm.
Czy znacie jakieś inne historie z konkursów piękności? Piszcie w komentarzach!