9 porad, dzięki którym twoje buty będą naprawdę wygodne
Odciski na stopach po pierwszym dniu noszenia nowych butów czy też obcasy zniszczone podczas chodzenia po nierównym chodniku często potrafią nam zepsuć humor. Na szczęście łatwo można uniknąć zarówno tych, jak i innych niedogodności związanych z obuwiem. Okazuje się, że wystarczą do tego proste domowe sposoby.
Ekipa Jasnej Strony jest przekonana, że żadne buty, nawet te najpiękniejsze, nie powinny wywoływać dyskomfortu. Dlatego wyszukaliśmy kilka prostych sztuczek, które pomogą wam uniknąć odcisków i podobnych nieprzyjemności.
1. Plaster naklejony wewnątrz buta zapobiegnie odciskom.
Plastry mogą się przydać nie tylko wtedy, gdy już pojawiło się obtarcie na stopie. Pomogą nawet zapobiec takim dolegliwościom. Wystarczy, że weźmiecie jakikolwiek plaster i zamiast na stopie nakleicie go wewnątrz buta. Najlepiej umieścić plasterek w miejscu, które szczególnie was obciera. Plastry, w szczególności takie z materiałową powierzchnią, zredukują tarcie pomiędzy delikatną skórą na stopach a butem.
2. Wkładki higieniczne chronią przed potem i nieprzyjemnym zapachem obuwia.
Podpaski i wkładki higieniczne mają znacznie więcej zastosowań, niż mogłoby się wydawać. Przykład? Łatwo pozbędą się potu i niemiłego zapachu z butów. Można je wykorzystać na kilka sposobów.
Przyklejcie podpaskę na wkładkę buta, a wtedy podczas chodzenia będzie pochłaniać wilgoć. Im mniej potu w waszych butach, tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się nieprzyjemnych zapachów. Ponadto podpaskę można włożyć do środka buta po jego zdjęciu — to też dobra metoda, by pozbyć się przykrego zapachu i potu.
3. Plastry pomogą na zmęczone stopy.
Która kobieta chciałaby nosić przez cały dzień buty z wysokim obcasem? Po takich torturach jedyne, czego pragniemy, to jak najszybciej wrócić do domu i założyć wygodne kapcie. Chodzenie na obcasach powoduje nacisk na nerwy zlokalizowane pomiędzy trzema środkowymi palcami u stopy. Nieprzyjemne odczucia gwarantowane.
By zminimalizować ból, sklejcie plastrem drugi i trzeci lub trzeci i czwarty palec u stopy. Powinno to zmniejszyć nacisk i złagodzić dyskomfort, a wam umożliwi cieszenie się ulubioną parą butów trochę dłużej. Upewnijcie się tylko, że nie obklejacie palców zbyt ciasno.
4. Materiałowe klapki uratują cię przed obtarciami.
Klapki to podstawowe obuwie na letnie miesiące. Mają jednak pewną wadę — ich gumowe paski mogą obcierać skórę pomiędzy palcami stóp. Jeżeli macie z tym problem, nie chowajcie klapek do szafy.
Możecie zapomnieć o odciskach i innych bolesnych dolegliwościach spowodowanych noszeniem klapek, jeżeli owiniecie ich gumowe części jakimś materiałem. Będziecie potrzebowali kawałka miękkiej tkaniny, pistoletu na gorący klej oraz nożyczek. A gdyby nie chciało wam się majsterkować, pomyślcie o zakupie klapek z materiałowymi paskami lub trzymajcie się tych wskazówek: nie zakładajcie klapek, gdy są mokre, ponieważ łatwo wtedy obetrzeć stopy. Nie noście ich też każdego dnia — warto zrobić sobie co najmniej jednodniową przerwę.
5. Ochraniacze ocalą twoje obcasy i zwiększą komfort chodzenia.
To irytujące, gdy obcas utknie w błocie, na żwirowej ścieżce lub pomiędzy metalowymi prętami. Na szczęście są pewne sposoby, by ochronić swoje zdrowie i ulubione szpilki. Możecie zabezpieczyć swoją ulubioną parę butów specjalnymi ochraniaczami wykonanymi z polichlorku winylu. Łatwo je kupić w wielu różnych kolorach, więc nie powinniście mieć najmniejszego kłopotu z dobraniem takich, które będą pasować do butów. Ochraniacze na obcasy rozkładają ciężar ciała i ułatwiają wygodne chodzenie po trawie, kostce brukowej i innych trudnych nawierzchniach.
6. Haczyki na ścianach zaoszczędzą miejsce.
Ci, którzy nie posiadają wielu par butów, raczej nie będą mieć większych trudności z ich przechowywaniem. Jeśli jednak dysponujecie kilkoma parami butów na różne sezony, zmieszczenie ich wszystkich w szafie czy szufladzie może okazać się dość problematyczne. Miejsce w przedpokoju pomogą wam zaoszczędzić najzwyklejsze haczyki — umieśćcie je nisko nad podłogą i powieście na nich swoje trampki, półbuty i pozostałe obuwie.
7. Płyn do mycia naczyń wyczyści materiałowe kapcie.
Miękka dzianina jest świetnym materiałem na kapcie ze względu na komfort, jaki daje stopom. Jednak ten rodzaj materiału brzydko wygląda, gdy się ubrudzi lub zacznie mechacić. Płyn do mycia naczyń doskonale odświeża kapcie z dzianiny. Jeżeli macie problem ze spraniem plam samą wodą, nałóżcie kroplę płynu do mycia naczyń i zacznijcie go wcierać okrężnymi ruchami w tkaninę. Potem zmyjcie nadmiar detergentu mokrą ściereczką, osuszcie suchym ręcznikiem i pozwólcie obuwiu wyschnąć na słońcu lub przy ciepłym kaloryferze.
8. Lakier do włosów zapobiegnie ślizganiu się stopy w bucie.
Wkładki niektórych butów potrafią być śliskie. Często tak się dzieje, gdy kupujemy trochę za duże buty. Ponadto wiele osób ma jedną stopę większą od drugiej, a wtedy mniejsza stopa w niedopasowanym bucie może być mniej stabilna. Żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas wypadu na miasto, spryskajcie stopy lakierem do włosów, dzięki czemu będą pewniej trzymać się w butach.
9. Zwinięta gazeta poszerzy ciasną cholewkę.
Nowe buty mogą uciskać nie tylko w palcach czy w pięcie, ale także na łydce. Na szczęście cholewki wysokich butów można z łatwością rozciągnąć przy pomocy najzwyklejszej gazety. Aby to zrobić, będziecie potrzebować kilku starych gazet, które można zwinąć w gruby rulon. Powinien on być wystarczająco szeroki, by rozciągnąć materiał.
Włóżcie gazety do środka i przechowujcie buty w taki sposób, zanim założycie je po raz pierwszy. Jeżeli buty są skórzane, możecie także nałożyć na nie produkt do zmiękczania skóry, który ułatwi rozciąganie cholewki.
Stosujecie jakieś sprawdzone triki podczas wybierania nowych butów?