16 internetowych zakupów, które u jednych wywołały śmiech, a drugich przyprawiły o płacz

Sztuka to nie tylko farba na płótnie czy linie na papierze. Za niektórymi z najsłynniejszych arcydzieł kryje się nie tylko powszechnie znana historia, ale także tajemnica, którą artysta pozostawił dla gotowych spojrzeć głębiej. W tym artykule ujawnimy sekrety kryjące się za 8 słynnymi obrazami, które sprawią, że spojrzysz na nie w nowy sposób.
Obraz ten przyciąga szczególną uwagę ze względu na teorię związaną z jego pochodzeniem. Niektórzy badacze sugerują, że mógł on być inspirowany Ostatnią Wieczerzą Leonarda da Vinci, choć hipoteza ta nie jest powszechna wśród historyków sztuki. Niemniej jednak, postać białego kelnera i otaczający go ludzie przypominają kompozycję i obrazy typowe dla prac Leonarda.
Arcydzieło Leonarda da Vinci widziała w muzeach ogromna liczba osób. Jednak dopiero po zbadaniu powiększonych zdjęć Mona Lisy wykonanych w wysokiej rozdzielczości naukowcy odkryli w jej oczach coś niezwykłego — kod złożony z liter i cyfr. Symbole nie są widoczne gołym okiem, ale po powiększeniu stają się całkiem wyraźne.
Pomimo wieku obrazu, udało się dostrzec ukryte symbole w lewym oku Mona Lisy, złożone z kombinacji liter i cyfr, a prawe oko zawiera litery LV, które, jak przypuszczają badacze, są inicjałami Leonarda da Vinci.
Gustav Klimt przerabiał portret Adele ponad 100 razy. Nie był zadowolony z jednego szczegółu w jej wyglądzie, a mianowicie lekko zdeformowanego palca, który starała się ukryć, przez co jej dłonie zawsze znajdowały się w nienaturalnej pozycji. Ostatecznie malarzowi udało się znaleźć odpowiednią formę.
Nowojorskie muzeum nabyło ten portret młodej kobiety w 1917 roku. Uważano, że został on namalowany przez słynnego francuskiego artystę Jacquesa-Louisa Davida, a krytycy chwalili dzieło. Jednak kilka dziesięcioleci później badacze zakwestionowali, czy obraz wyszedł spod pędzla Davida. Rzekomo został namalowany przez jego ucznia.
Po tym odkryciu krytycy nagle zaczęli doszukiwać się wad w portrecie: „Choć obraz jest niezwykle atrakcyjny jako dzieło tej epoki, istnieją pewne niedociągnięcia, których nie popełniłby malarz kalibru Davida”.
Pół wieku później za autorkę obrazu została uznana artystka Marie-Denise Villiers. Pozująca jej modelka chciała przez pewien czas sama zostać artystką, ale po wyjściu za mąż postanowiła porzucić sztukę.
Pijana dziewczyna śpiąca przy stole Vermeera to przykład genialnej kompozycji w scenie rodzajowej. Nie wszystko jest jednak proste: Badanie rentgenowskie wykazało, że Vermeer pierwotnie zamierzał mieć zupełnie inne tło obrazu. Za dziewczyną miał stać mężczyzna, a w drzwiach siedział pies. Ostatecznie jednak zarówno mężczyzna, jak i pies zostali zastąpieni przez lustro na ścianie i krzesło ustawione pod kątem.
Australijscy naukowcy wykorzystali badanie rentgenowskie, aby odkryć inną twarz ukrytą pod kobiecym portretem pędzla francuskiego impresjonisty Edgara Degasa.
Od dawna wiadomo, że pod Portretem kobiety znajduje się ukryty obraz, ale jego szczegóły zawsze pozostawały tajemnicą. Teraz jednak naukowcy byli w stanie lepiej przyjrzeć się drugiej warstwie i zgadli, kim była kobieta — francuską modelką Emmą Daubigny, którą Degas podobno darzył szczególną sympatią.
Jednym z najsłynniejszych dzieł Rafaela jest Dama z jednorożcem. Pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku naukowcy prześwietlili płótno i odkryli, że jednorożec był pierwotnie psem. Doszli do wniosku, że portret został zamówiony na ślub, ponieważ pies był symbolem wierności i wskazywał na małżeństwo.
Niektórzy eksperci uważają jednak, że zaręczyny zostały odwołane, a artysta musiał zamalować psa i w jego miejsce wstawić jednorożca, aby powiedzieć światu, że bohaterka płótna była niewinna. W końcu, zgodnie z legendą, tylko młoda i czysta panna mogła oswoić jednorożca.
Vincent van Gogh był bardzo biedny i często wykorzystywał ponownie płótna. Obraz Kępy trawy przedstawia zbliżenie pola. Artysta przybliża każde pojedyncze źdźbło trawy i kwiat, i maluje je bardzo szczegółowo w jasnej i kolorowej palecie.
Dzięki promieniom rentgenowskim naukowcy odkryli nieznany wcześniej portret autorstwa Van Gogha ukryty za tym idyllicznym obrazem. Portret przedstawia kobietę w czepku. Silny kontrast między ponurymi kolorami tego obrazu a jasną, wesołą paletą górnej warstwy jest niezwykły.
Szczygieł został namalowany w XVII wieku i zaginął na ponad dwa stulecia po śmierci artysty, zanim został ponownie odkryty w Brukseli. Drewniany panel, na którym namalowany jest ptak, jest nietypowo gruby jak na mały obraz, co wskazuje, że mógł być wcześniej częścią większego kawałka drewna, na przykład drzwi lub ramy okiennej, w których miał stworzyć iluzję prawdziwego ptaka.
Podczas renowacji odkryto, że na powierzchni obrazu znajduje się wiele małych wgnieceń, które powstały, gdy farba nie wyschła całkowicie. W przeciwnym wypadku pojawiłyby się bowiem pęknięcia. Według jednej z wersji, uszkodzenia te zostały spowodowane eksplozją prochowni w Delft, w której zginął Carel Fabritius.
A oto 9 słynnych obrazów, za którymi kryją się fascynujące historie.